Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití fotosyntetických pigmentů a komplexů pro biohybridní aplikace
Název práce v češtině: Využití fotosyntetických pigmentů a komplexů pro biohybridní aplikace
Název v anglickém jazyce: Study of photosynthetic pigments and complexes for biohybrid applications
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Jakub Pšenčík, Ph.D.
Řešitel:
Konzultanti: Mgr. Jan Alster, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Bude upřesněno později
Seznam odborné literatury
Bude upřesněno později
Předběžná náplň práce
Výsledky získané při studiu primárních procesů fotosyntézy je možné využít pro vývoj umělých systémů na zachycení sluneční energie a její převedení do jiné formy, např. elektrické v nových typech fotovoltaických článků, nebo chemické v biohybridních zařízeních pro produkci biopaliv a jiných produktů. Součástí těchto snah je také vývoj umělých světlosběrných komplexů, které budou maximalizovat přísun sluneční energie do místa jejího zpracování. Vývoji světlosběrné antény se na našem pracovišti věnujeme dlouhodobě, s přípravou a charakterizací fotovoltaický článků založených na fotosyntetických pigmentech již také máme zkušenosti, a v poslední době se v rámci běžícího grantového projektu zapojujeme i do charakterizace biohybridních zařízení vyvíjených na spolupracujícím pracovišti na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Obsahem této práce bude zapojení do vývoje a charakterizace kterékoli části tohoto projektu. V případě světlosběrných antén a fotovoltaických článků bude součástí práce i jejich příprava. Ve všech případech pak charakterizace vlastností a testování funkce připravených komplexů. K tomu bude využito zejména metod optické spektroskopie (stacionární a s časovým rozlišením), a v případě potřeby také metod (spektro)elektrochemických a strukturních. Poslední kategorie metod bude aplikována na spolupracujících pracovištích.

Předpokládané znalosti uchazeče na úrovni ukončeného magisterského studia v oboru biofyzika a chemická fyzika.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The results obtained during the study of primary processes of photosynthesis can be used for the development of artificial systems for capture of solar energy and its conversion into another form, e.g. electrical in new types of photovoltaic cells, or chemical in biohybrid devices for the production of biofuels and other products. Part of these efforts is also a development of artificial light-harvesting complexes that will maximize supply of solar energy to the place of its processing. We have been working on the development of light-harvesting antennas at our workplace for a long time, we already have experience with the preparation and characterization of photovoltaic cells based on photosynthetic pigments, and recently, as part of an ongoing grant project, we have also been involved in the characterization of biohybrid devices developed at the collaborating workplace at the University of South Bohemia in České Budejovice.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK