Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium nanočástic pro fotoakustické zobrazování pomocí fotoakustické (a) vibrační spektroskopie
Název práce v češtině: Studium nanočástic pro fotoakustické zobrazování pomocí fotoakustické (a) vibrační spektroskopie
Název v anglickém jazyce: Nanoparticles for photoacoustic imagining studied by the photoacoustic (and) vibrational spectroscopy
Klíčová slova: infračervená spektroskopie|Ramanova spektroskopie|fotoakustické zobrazování
Klíčová slova anglicky: FTIR spectroscopy|Raman spectroscopy|photoacoustic imagining
Akademický rok vypsání: 2024/2025
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce:
Ústav: Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. (32-UMCHAV)
Vedoucí / školitel: RNDr. Ivana Šeděnková, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Bude upřesněno, podrobnější informace (sedenkova@imc.cas.cz, 296 809 281)
Seznam odborné literatury
Bude upřesněno, podrobnější informace (sedenkova@imc.cas.cz, 296 809 281)
Předběžná náplň práce
Fotoakustické zobrazování používané v medicíně je založeno na fotakustickém efektu vhodně zvolených nanočástic, jejichž vývoj je aktuálně řešeným problémem. Tato zobrazovací metoda využívá k vyvolání fotoakustického efektu laseru v blízké infračervené oblasti. Interakce s laserem vede absorpci záření a následnému zahřátí materiálu. Tím dojde vlivem přenosu tepla k rozpínání okolního média, následně detekovaného ve formě zvukových vln. Infračervená spektroskopie v blízké infračervené oblasti ve spojení s fotoakustickou celou dává možnost studovat materiál a jeho fotoakustickou odezvu v požadované spektrální oblasti. Kombinace s ostatními metodami vibrační spektroskopie, infračervené a Ramanovské, pak umožňuje získat poznatky o molekulární struktuře nanočástic a korelovat je se znalostí fotoakustické odezvy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The photoacoustic imagining based on the photoacoustic (PA) effect is used in the biomedical diagnostic. The development of suitable nanoparticles is a challenge of recent years. This imagining technique uses a near infrared laser to stimulate the PA effect. The interaction with laser leads to absorption of radiation, heating up of the sample; subsequently, the thermal expansion of the surrounding medium is detected as thermal waves. The near infrared spectroscopy coupled with photoacoustic cell enable to study the materials and its response to the excitation in suitable spectral region. The combination with other methods of vibrational spectroscopy, mid-FTIR and Raman, allows studying the molecular structures of the materials and their influence on their possible application as an agent for photoacoustic imaging.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK