Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mapování životního stylu Zero Waste
Název práce v češtině: Mapování životního stylu Zero Waste
Název v anglickém jazyce: Zero Waste lifestyle mapping
Klíčová slova: Zero Waste, ekologie, odpad, životní styl, konzumní společnost, ekologicky příznivý způsob života, kvalitativní výzkum, současná česká společnost
Klíčová slova anglicky: Zero Waste, ecology, waste, lifestyle, consumer society, environmentally friendly way of life, qualitative research, contemporary Czech society
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Barbora Spalová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 17.05.2018
Datum zadání: 17.05.2018
Datum a čas obhajoby: 12.06.2019 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J2018, Jinonice - místn. č. 2018
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2019
Datum proběhlé obhajoby: 12.06.2019
Oponenti: Mgr. Václav Orcígr, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Metodologie:
V rámci mé bakalářské práce mě budou zajímat především příběhy lidí, jejich konkrétní názory, životní příběhy a motivace, které mají v rámci jimi zvoleného životního stylu. Proto volím kvalitativní metodologii, o které jsem přesvědčená, že mi zajistí dostatek potřebných informací pro mou analýzu a pro mé závěry. Na rozdíl od kvantitativních metod jsou ty kvalitativní více konkrétní a více pronikají do dané problematiky, což je v rámci mého tématu stěžejní.
V rámci mých výzkumných otázek a vyhledané odborné literatury si určím osnovu polostrukturovaného rozhovoru, která bude zahrnovat stěžejní oblasti, které mě zajímají, ale zároveň bude tento typ rozhovoru umožňovat rozvedení rozhovoru nad rámec mé osnovy, což by pro můj výzkum mohlo být velmi přínosné. Hloubkový rozhovor jsem si ale vybrala ještě z jednoho důležitého důvodu a tím je, že dokáže navodit pocit důvěry mezi tazatelem a respondentem a tato důvěra pomáhá respondentovi se otevřít a sdělit nám i intimnější informace ze svého života.
Zároveň bych také chtěla zapojit metodu zúčastněného pozorování, které budu provádět v domácnostech lidí, kteří žijí v rámci životního stylu zero waste. Tato technika mi poslouží v rámci získání nových informací, které bych díky hloubkovým rozhovorům nezískala a poskytne mi širší a detailnější obraz tohoto životního stylu se vším, co obnáší.
Respondenty budu získávat pomocí metody snow ball neboli sněhové koule. Tito respondenti by měli žít v rámci životního stylu Zero Waste tedy bez produkce odpadu, hlavně tedy toho plastového. Rozhovory a následné pozorování tedy bude probíhat s lidmi, kteří se k tomuto životnímu stylu hlásí.
Pro analýzu získaných dat jsem si zvolila metodu narativní analýzy, konkrétně tedy podle Labova a Waletzkyho. Tato metoda mi pomůže účinně a snadno roztřídit získaná data a utvořit ucelený obraz toho, jaké vnitřní motivace lidé pro svůj životní styl mají.
Výzkumné otázky:
Jaké motivace vedou člověka k životnímu stylu zero waste?
Jaké je hodnocení prožitků lidí, spojených s tímto životním stylem?
Jakou roli hraje spiritualita a religiozita v biografických vyprávěních lidí žijících stylem zero waste?
Reflexe:
Má bakalářská práce se pokusí popsat motivace a vnitřní prožitky lidí, kteří žijí ekologickým způsobem života a to konkrétně bez odpadu. Zároveň v těchto motivacích a prožitcích bude hledat určité prvky religiozity a spirituality, které zde jako autor této závěrečné práce očekávám.
Seznam odborné literatury
CONNETT, P. H. The zero waste solution: untrashing the planet one community at a time. White River Junction, Vermont: Chelsea Green Publishing, c2013.
HÁJEK, M., HAVLÍK, M., NEKVAPIL, J. Narativní analýza v sociologickém výzkumu: přístupy a jednotlivý rámec. Sociologický časopis 48(2): 199–223, 2012.
JOHNSON, Béa. Domácnost bez odpadu: jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu. Přeložil Viktor JUREK. Praha: PeopleComm, 2016. ISBN 978-80-87917-33-6.
KAUFMANN, Jean-Claude. Chápající rozhovor. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2010. Studijní texty (Sociologické nakladatelství). ISBN 978-80-7419-033-9
LIBROVÁ, Hana. Pestří a zelení: (kapitoly o dobrovolné skromnosti.). Brno: Veronica, 1994. ISBN 80-85368-18-8.
LIBROVÁ, Hana. Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti. Ilustroval Bohdan LACINA, ilustroval Miloš SLÁMA. Brno: Masarykova univerzita, 2016. ISBN 978-80-210-8454-4.
LIBROVÁ, Hana. Vlažní a váhaví: (kapitoly o ekologickém luxusu). Brno: Doplněk, 2003. Společensko-ekologická edice. ISBN 80-7239-149-6.
LOJDOVÁ, Kateřina. Zvol si mou cestu!: edukační aktivity subkultury freeganů ve veřejném prostoru. Brno: Masarykova univerzita, 2014. ISBN 978-80-210-7478-1.
RENO, Joshua O. Waste Away. University of California Press, 2016. ISBN 9780520288942.
TAYLOR, Bron. Dark Green Religion: Nature Spirituality and the Planetary Future. London, England: University of California Press, 2010. ISBN 978-0520261006.
Předběžná náplň práce
Téma výzkumu:
Bakalářská práce na téma Spiritualita ekologických hnutí bude mít za cíl nahlédnout do prostředí ekologicky laděných lidí, kteří se zabývají udržitelným životem a péčí o přírodu. V rámci této práce bych se chtěla v zásadě zaměřit na skupinu lidí, kteří se snaží žít bez odpadu. Tito lidé nazývají svou domácnost anglickým spojením Zero Waste Home, který do slovníku těchto lidí přinesla Béa Johnson, která tento směr začala nejvíce propagovat (Johnson, 2016).
Jako stěžejní téma, kterým se chci zabývat, jsou spirituální aspekty, které se promítají do života a přemýšlení lidí, kteří žijí bezodpadovým životem. Chtěla bych zjistit, jak tito lidé vnitřně vnímají tento fenomén, co jim tento životní styl přináší a proč se vůbec rozhodli v rámci tohoto stylu žít. Má práce bude zaměřena do hloubi respondentových motivací, které mohou čišet z jeho určité spirituality, která ho k tomuto životnímu stylu motivuje, ale i ze spirituality, kterou mu zero waste přináší.
Ve své práci bych se také chtěla zabývat analýzou, jaké typy kolektivit hnutí přináší právě bezodpadový životní styl, respektive do jakých vstupuje. Budu analyzovat chování lidí, kteří tento životní styl praktikují a pomocí odpovídající literatury zhodnotit, jaké je propojení individuálních zero waste příběhů s ostatními. Zároveň bych si chtěla vytyčit a osvětlit pojmy, které budu ve své práci používat, jako jsou například termíny konzumerismus a skromnost. Tato polemika by měla tvořit úvod mé závěrečné práce.
Dosavadní poznatky/ teoretická rešerše:
Co se týče poznatků, které jsem na toto téma nalezla, tak zde mě nejvíce zaujaly knihy od Hany Librové, která se ve svých knihách zabývá právě ekologickým způsobem života u lidí v různé fázi jejich života. Snaží se zde tyto činnosti osvětlit, teoreticky ukotvit a analyzovat. V jejím výzkumu hrály velkou roli rozhovory, které byly prováděny v různých časových odstupech. Já sice nebudu rozhovory provádět v časových odstupech, i když by to mohlo být také zajímavé, ale chtěla bych stavět na metodologických technikách, které používala Hana Librová také, což jsou především hloubkové rozhovory s respondenty a zúčastněné pozorování v domácnostech respondentů. Její knihy mi tedy poskytnou určitou metodologickou oporu. (Librová, 1994)
Kateřina Lojdová se ve své studii dotýká subkultury freeganů a teoreticky zde rozebírá typy kolektivit tohoto hnutí. Tyto poznatky bych chtěla využít v rámci mé teoretické části závěrečné práce, i když nebudu zkoumat přímo subkulturu freeganů, tyto ekologicky a alternativně zaměřené skupiny lidí jsou si ve spoustě aspektů velmi podobné, takže se nebojím tuto teorii využít i u svého tématu. (Lojdová, 2014)
V rámci spirituality, kterou si s sebou ekologická hnutí nesou mi bude oporou studie od Brona Taylora, který zkoumal náboženské aspekty u ekologicky laděných lidí v americkém prostředí. (Taylor, 2010) Svými myšlenkami a zjištěními ohledně tohoto tématu mi bude průvodcem tímto tématem a budu s ní po čas mého výzkumu pracovat především, co se týče teoretické stránky závěrečné práce.
Tématickou oporou mi také bude studie v rámci obalového a bezobalového světa, kterou sepsal a utvořil Joshua Reno v americkém prostředí. Jeho poznatky o nakládání s odpadem a o problematice přehlcení odpadu na americkém kontinentu jsou důležité pro tématické ukotvení mé závěrečné práce (Reno, 2016). Je totiž důležité, abych si těmito studiemi rozšířila obraz o problematice odpadu ve světě a lépe tak pochopila motivace lidí, kteří žijí zero waste stylem.
Po celém světě však vznikají i příručky a různé knihy o životním stylu zero waste, které nesmím v rámci mé práce opomenout. Je tomu například kniha od Béy Johnson, která je jakousi průkopnicí v tomto životním stylu, a která ve své knize popisuje, v čem tento životní styl spočívá a jak ho žije ona a tím dává náměty, jak tento životní styl pojmout (Johnson, 2016). Tyto tématické knihy mě velmi přibližují k podstatě tohoto zero waste stylu, což je pro mě velmi důležité, jestliže mám s respondenty vést rozhovory, měla bych být obeznámena s tím, co tento styl obnáší a co mohu očekávat.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK