Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium termální emise excitovaných polovodičů
Název práce v češtině: Studium termální emise excitovaných polovodičů
Název v anglickém jazyce: Thermal emission study of excited semiconductors
Klíčová slova: Polovodič, termální emise, kryostat, aktivační energie
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: projekt
Jazyk práce:
Ústav: Fyzikální ústav UK (32-FUUK)
Vedoucí / školitel: RNDr. Václav Dědič, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 12.10.2017
Datum zadání: 12.10.2017
Zásady pro vypracování
Řešitel se seznámí s měřením aktivační energie hladin v polovodičích s využitím termální emise lokalizovaných nosičů náboje do pásů. Změří časové a teplotní závislosti proudů excitovaného polovodiče (SiC nebo Cd(Zn)Te). K excitaci bude sloužit přikládání napětí a světelné pulzy. Aktivační energie hladin bude vyhodnocena pomocí Arrheniova diagramu a na základě úvah o chování měřeného vzorku bude určeno, zda aktivační energie náleží elektronové či děrové pasti.
Seznam odborné literatury
[1] V. Dědič, J. Franc, H. Elhadidy, R. Grill, E. Belas, P. Moravec, J. Zázvorka, and P. Höschl, Study of deep levels in high resistivity CdZnTe by discharge current measurement, J. Instrum. 8, C01008 (2013).
[2] Rejhon M., Franc, J., Dědič, V., Kunc, J., Grill, R., Analysis of trapping and de-trapping in CdZnTe detectors by Pockels effect, Journal of Physics D: Applied Physics, Volume 49, Issue 37, 375101

Předběžná náplň práce
Student se seznámí s měřením elektrického proudu v polovodiči pomocí osciloskopu. Měřený polovodič bude umístěn v closed-cycle kryostatu umožňujícím dosáhnout teploty cca 20 K. Dále seznámí s metodou určení energie a záchytného průřezu energetických hladin v zakázaném pásu pomocí termální emise (Arrheniova analýza).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK