text size

The Rise of the YouTube Celebrity: The Migration of Young Audiences from TV to Independent Content Creators

Notice: I hereby declare that I am aware that the information acquired from theses published by Charles University may not be used for commercial purposes or may not be published for educational, scientific or other creative activities as activities of person other than the author.
Title:
The Rise of the YouTube Celebrity: The Migration of Young Audiences from TV to Independent Content Creators
Title (in czech):
Zrod YouTube celebrity: přesun mladých diváků od televize k nezávislým tvůrcům obsahu
Type:
Diploma thesis
Author:
Bc. Jakub Sedláček
Supervisor:
Mgr. Michaela Buchtová
Opponent:
Ing. Petr Koubský, CSc.
Consultant:
Mgr. Josef Šlerka
Thesis Id:
166333
Faculty:
Faculty of Arts (FF)
Department:
Institute of Information Studies and Librarianship - New Media Studies (21-UISKNM)
Study programm:
Information and Library Studies (N7201)
Study branch:
New Media Studies (SNM)
Degree granted:
Mgr.
Defence date:
14/09/2016
Defence result:
Excellent
Language:
English
Keywords (in czech):
YouTube, celebrita, monetizace, YouTuber, YouTubeři, televize, narrowcasting, vlog, Let’s Play, letsplay, parasociální interakce, mikrocelebrita, skrytá reklama, product placement, Patreon, PewDiePie
Keywords:
YouTube, celebrity, monetization, YouTuber, YouTubers, vlog, Let’s Play, letsplay, micro-celebrity, hidden advertising, product placement, narrowcasting, television, Patreon, para-social interaction, PewDiePie
Abstract (in czech):
Cílem této práce je poodhalit příčiny náhlého vzestupu tzv. YouTube celebrity a experimentálně ověřit, zda se tvrzení médií že YouTubeři u teenagerů nahradili tradiční celebrity zakládají na pravdě. Práce integruje YouTubery do oboru tzv. celebrity studies – nejprve rozebírá původ celebrity a její roli ve společnosti a následně nachází spojitosti mezi celebritami tradičních médií a YouTubery na základě společných vlastností, které je definují a funkcí, které plní. Výsledkem je označení YouTubera za technologicky podmíněný další stupeň vývoje televizní celebrity, neboť oba typy stojí na společných základech divákova důvěrného vztahu s nimi. Práce se dále zabývá tématy participativní kultury, monetizace nebo proměny YouTuberství v práci na plný úvazek a hodnotí vliv takového vývoje na kulturu online videa, video obsah samotný a samozřejmě na vzestup YouTube celebrity. Poslední část práce tvoří experimentální výzkum, který pomocí kvantitativních výzkumných metod na vzorku více než 5000 českých teenagerů zkoumá Facebookové stránky označené jako „to se mi líbí“ a ukazuje, že YouTubeři jsou pro teenagery skutečně důležitější než tradiční celebrity.
Abstract:
This thesis aims to uncover the reasons behind the sudden rise of the YouTube celebrity and to test (by means of an experimental study of teenager interests) media claims that YouTubers have become more popular among teenagers than any traditional type of celebrity. The thesis integrates YouTubers into celebrity studies by first outlining the origins of celebrity and its general role in society and then drawing parallels between traditional types of celebrity and YouTubers via describing the characteristics they embody and the specific roles they perform. As a result, YouTubers are found to be a technologically determined next step in the evolution of the TV personality, whose celebrity is mainly structured around the concepts of familiarity and intimacy. What follows is a discussion of participatory culture, monetization and doing YouTube as a job, with emphasis on the effects these developments had on the rise of the YouTube celebrity and online content & culture in general. The thesis is concluded by an experimental study conducted using quantitative research methods on a sample of over 5,000 Czech teenagers by analyzing their Facebook page-likes. The results suggest that YouTubers really are more important to teenagers than traditional celebrities.
Documents
Download Document Author Type File size
Download Text of the thesis Bc. Jakub Sedláček 3.15 MB
Download Attachment to the thesis Bc. Jakub Sedláček 312 kB
Download Abstract in czech Bc. Jakub Sedláček 71 kB
Download Abstract in english Bc. Jakub Sedláček 8 kB
Download Supervisor's review Mgr. Michaela Buchtová 77 kB
Download Opponent's review Ing. Petr Koubský, CSc. 107 kB
Download Consultant's review Mgr. Josef Šlerka 124 kB
Download Defence's report doc. PhDr. Rudolf Vlasák 152 kB