text size

Aféra Írán-contras a její dopad na Reaganovu administrativu

Notice: I hereby declare that I am aware that the information acquired from theses published by Charles University may not be used for commercial purposes or may not be published for educational, scientific or other creative activities as activities of person other than the author.
Title:
Aféra Írán-contras a její dopad na Reaganovu administrativu
Titile (in english):
Iran-contra affair and its impact on the Reagan administration
Type:
Bachelor's thesis
Author:
Bc. Jana Kotasová
Supervisor:
Mgr. Petr Anděl, Ph.D.
Opponent:
Doc. PhDr. Francis D. Raška, Ph.D.
Thesis Id:
115001
Faculty:
Faculty of Social Sciences (FSV)
Department:
Department of North American Studies (23-KAS)
Study programm:
International Area Studies (B6702)
Study branch:
International Area Studies (MTS)
Degree granted:
Bc.
Defence date:
18/06/2013
Defence result:
Excellent
Language:
Czech
Keywords (in czech):
Aféra Írán-Contras, Ronald Reagan, Írán, Nikaragua, Contras
Keywords:
Iran-Contra Affair, Ronald Reagan, Iran, Nicaragua, contras
Abstract (in czech):
Abstrakt Bakalářská práce pojednává o aféře Írán-Contras, která byla největším politickým skandálem ve Spojených státech amerických v 80. letech a vrhla stín nejen na tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana, ale také na celou jeho administrativu. Rada národní bezpečnosti a CIA s prezidentovým svolením prodávali rakety TOW a HAWK Íránu za účelem otevření diplomatických cest a snahy o propuštění amerických rukojmích držených v Libanonu Hizballáhem. Někteří členové Rady národní bezpečnosti ze své vlastní iniciativy využili peněz z těchto prodejů, aby pomohli nikaragujským bojovníkům proti režimu zvaným Contras. Jakmile se tyto informace dostaly na veřejnost, začalo se okamžitě vyšetřovat, zda byl porušen zákon a jakou roli v celém skandálu sehrál prezident. První kapitola práce se zabývá nástupem Reagana na prezidentský post, druhá a třetí kapitola popisují pozadí aféry- situaci v Nikaragui a v Íránu. Čtvrtá kapitola se zaměřuje již na samotný průběh aféry a v kapitole páté jsou odhaleny výsledky a dopad skandálu v USA.
Abstract:
Abstract Bachelor thesis is about Iran-Contra Affair which was the biggest political scandal in 80s in the United States of America and cast a shadow not only on President Ronald Reagan but on his Administration as well. National Security Council (NSC) and C.I.A. with the consent of the President were selling TOW and HAWK missiles to Iran to open a diplomatic relationship. But mainly USA wanted a release of American citizens held hostage in Lebanon by Hezbollah. Some NSC members from their own initiative were transferring money from arms transactions to Nicaraguan fighters against regime called contras. As soon as all those information came public President ordered to start an investigation to find out if there were any laws broken. Independent Commissions also tried to find out how the President was involved in this scandal. The first chapter of this thesis deals with President Reagan before and after presidential elections and his two terms in office. Second and third chapter are focusing on topics related to the affair – background and situation in Nicaragua and Iran. Fourth chapter analyzes the affair itself and fifth chapter is revealing results and consequences of the scandal in USA.
Documents
Download Document Author Type File size
Download Text of the thesis Bc. Jana Kotasová 343 kB
Download Attachment to the thesis Bc. Jana Kotasová 49 kB
Download Abstract in czech Bc. Jana Kotasová 15 kB
Download Abstract in english Bc. Jana Kotasová 6 kB
Download Supervisor's review Mgr. Petr Anděl, Ph.D. 35 kB
Download Opponent's review Doc. PhDr. Francis D. Raška, Ph.D. 108 kB
Download Defence's report 29 kB