Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Medical Psychology and Psychopathology (0313VD350002)

    Fakulta: 2. lékařská fakulta
    Studijní program: Medical Psychology and Psychopathology (P0313D350002)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 810 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Doktorský studijní program „Lékařská psychologie a psychopatologie“ se zabývá základním i aplikovaným výzkumem v oblasti biopsychosociálních vztahů. Navrhované studium otevírá možnosti interdisciplinárního doktorského vzdělání nejen absolventům lékařských fakult, ale i absolventům jednooborového studia psychologie na filozofických fakultách a také některým absolventům příbuzných oborů.
      Obor navazuje na bohatou tradici výuky psychologicko-psychiatrických věd na 1. lékařské fakultě, kterou představuje práce zakladatelů oboru, jakými byli Josef Riedel, Mihajlo Rostohar či Vladimír Vondráček. Zaměření na biopsychosociální paradigma současné moderní medicíny (obohaceném o ekologickou, environmentální dimenzi) z hlediska jeho teoretických východisek reflektuje stávající stav poznání dosaženého v moderní vědě dosažené ve stávajících rozvinutých společnostech.
      Teoretickými východisky studijního programu jsou poznatkové systémy teoretických psychologických oborů (vývojová psychologie, psychologie osobnosti atd.), ale i oborů aplikovaných, zejména klinické i lékařské psychologie. Psychiatrie a behaviorální vědy pak představují souhrn vědeckých disciplín, které se zabývají porozuměním lidské psychice i chování. Jedná se o přístupy nejen psychologické, ale i genetické, biochemické či fyziologické a jejich vzájemné ovlivňování. Důležitá je možnost využití těchto nejmodernějších poznatků v péči o duševně i tělesně nemocné.
      Ve smyslu čl. 3 odst. 1 věta druhá Řádu přijímacího řízení pro uchazeče Univerzity Karlovy jde o studijní program bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací řízení musí absolvovat každý uchazeč. Přijímací zkouška probíhá před komisí formou ústního pohovoru a prověřuje způsobilost studenta k vědecké práci v oboru. Komise hodnotí:
      1. Kvalitu projektu disertace a kvalitu zpracování – projekt musí mít strukturu:
      úvod, literární rešerši, cíl/e práce, podle typu a tematického zaměření projektu stanovit hypotézu/y, metodiku.
      Maximální počet bodů za celou položku – 20 bodů
      2. Předchozí odbornou činnost v oboru psychologie – hodnotí předchozí aktivity, které mají vztah k projektu, přednostně publikační aktivity – za impakt časopis 20 bodů, SCOPUS – 14 bodů, ERIH – 12 bodů, recenzovaný časopis a aktivní vystoupení na SVK, nebo jiné vědecké konferenci – 8 bodů
      Plný počet bodů obdrží uchazeč, je-li prvním autorem; je-li spoluautor, pak 50 %.
      Maximální počet bodů za celou položku – 20 bodů.
      3. Vztah tématu k zaměření zamýšleného školitele a jeho výzkumným projektům – musí být jasný soulad navrhovaného tématu s výzkumným zaměřením budoucího školitele – za mimouniverzitní grant školitele 5 bodů, za soulad s vědeckým zaměřením školitele 5 bodů
      Maximální počet bodů za celou položku – 10 bodů.
      4. Způsob prezentace projektu uchazečem – kvalita prezentace 0–5 bodů
      reakce na otázky členů komise 0–5 bodů
      Maximální počet bodů za celou položku – 10 bodů.

      Každý člen komise hodnotí odstavce 3 a 4 bodovým hodnocením v rozsahu 0-10 bodů pro každý odstavec, odstavec 1 a 2 hodnotí bodovým hodnocením v rozsahu 0-20 bodů, maximální možný počet bodů od jednoho posuzovatele je tedy 60. Z bodového hodnocení jednotlivých členů komise se vypočítá aritmetický průměr. Pro hodnoty 0,50-0,99 směrem nahoru, pro hodnoty 0,00 - 0,49 směrem dolů, na nejbližší celé číslo.

      Minimální počet bodů pro úspěšné složení přijímací zkoušky je: 35 bodů
      Pro přijetí ke studiu do kombinované formy musí uchazeč získat minimální počet bodů pro úspěšné složení přijímací zkoušky, který se rovná minimálnímu počtu bodů nutnému pro přijetí.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 01.06.2025 Do: 30.06.2025
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 10.06.2025 Do: 31.07.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent oboru je schopen pracovat s odbornou cizojazyčnou literaturou, samostatně připravit a realizovat výzkumný projekt, tj. získávat, vyhodnocovat a statisticky zpracovávat získaná data s přihlédnutím především k interdisciplinárnímu zaměření a kombinovat přitom jak kvantitativní, tak kvalitativní přístup. V oblasti lékařské psychologie jde zejména o výzkumné projekty, v nichž jsou empirická data získávána pomocí specifických psychologických a psychologicko-psychiatrických postupů a dílem z pomocných laboratorních prostředků. V oblasti behaviorálních věd se jedná zvláště o výzkum souvislostí psychosociálních a ekologických faktorů s biologickými dispozicemi včetně využití moderních pomocných diagnostických metod. Vysoký důraz je při studiu kladen na schopnost připravit a reálně publikovat kvalitní výsledky vědecké práce.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Výše poplatků [CZK] / za období: 1000 CZK / rok