Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Modelling of Chemical Properties on Nano- and Biostructures (0531VD130044)

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Modelling of Chemical Properties on Nano- and Biostructures (P0531D130044)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 100 EUR
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program je uskutečňován bez specializace.

      Doktorské studium je organizováno katedrou fyzikální a makromolekulární chemie ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a pokrývá oblast výpočetní chemie, kvantové chemie a molekulárního modelování. Studium je zaměřeno jak na studium biomakromolekul (DNA a proteiny) tak i komplexních molekulárních systémů a v rámci PGS lze řešit následující projekty:
      struktura a dynamika párů a oligomerů DNA v základním a elektronově excitovaném stavu
      interakce DNA s proteiny a ligandy
      studium nekovalentních interakcí a zejména standardní a nepravé vodíkové vazby
      Stabilizující interakce v biomolekulách - peptidy a proteiny a teoretický model sbalování proteinů
      strukturální bioinformatika
      teoretické studium chemické reaktivity a katalýzy
      fyzikální a chemické vlastnosti molekulových sít
      vývoj metod k popisu statických a dynamických vlastností slabě výzaných systémů
      studium uhlíkových nanostruktur
      interakce biologicky relevantních iontů s hydratovanými proteiny
      struktura a dynamika iontů v roztocích a na rozhraních
      fyzikální a chemické procesy na atmosférických aerosolech
      struktura, dynamika a funkce RNA a DNA
      Koncepce postgraduálního studia vychází jak ze zkušeností garantů PGS, tak také odráží moderní trendy ve výpočetní chemii a molekulovém modelování.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu.

      Přijímací zkouška bude probíhat především v anglickém jazyce.
      Zkouška má 3 části:
      1) Dosavadní vědecká práce uchazeče (uchazeč si připraví 3-5 minutovou prezentaci).
      2) Motivace uchazeče a rámcový plán doktorské práce.
      3) Prověření znalostí v oborech relevantních k počítačovému modelování (zejména fyzikální chemie a chemická fyzika).

      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné znalosti a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body. Součástí hodnocení je kvalita disertačního projektu, jeho realizovatelnost i s ohledem na formu studia a způsob jeho prezentace. Dále je v průběhu zkoušky zjišťována schopnost komunikace v anglickém jazyce, do českých studijních programů též v jazyce českém.

      Pro přijetí ke studiu do kombinované formy musí uchazeč získat minimální počet bodů pro úspěšné složení přijímací zkoušky, který se rovná minimálnímu počtu bodů nutného pro přijetí.
      Minimální počet bodů pro úspěšné složení přijímací zkoušky do prezenční i kombinované formy je stanoven na 50 bodů.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 09.06.2025 Do: 20.06.2025
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 23.06.2025 Do: 27.06.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Obor představuje interdisciplinární studium spojující fyzikální chemii, biochemii a materiálovou vědu s metodami molekulového modelování. Absolventi doktorského studijního programu jsou schopni formulovat a řešit problémy pomocí metod výpočetní chemie, včetně sepsání výzkumné zprávy a zejména publikací výsledků v odborném periodiku. Absolvent má praktické zkušenosti s prezentací vlastních výsledků na mezinárodních vědeckých konferencích, s podáváním přihlášek a řešením grantových projektů. Absolventi najdou uplatnění v materiálovém inženýrství, farmaceutickém výzkumu, molekulární biologii, biotechnologii a katalýze. Absolventi mohou najít uplatnění jak v aplikovaném výzkumu v soukromém sektoru, tak v akademické oblasti.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Výše poplatků [EUR] / za období: 40 EUR / rok