Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Vývojová a buněčná biologie (0511VD030045)

    Fakulta: 1. lékařská fakulta
    Studijní program: Vývojová a buněčná biologie (P0511D030045)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 810 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Vývojová biologie je integrující vědecká disciplina jejímž předmětem je studium rozmnožování a individuálního vývoje v celém životním cyklu organismů. Studuje programované využití genetické výbavy během diferenciace buněk a morfogeneze zárodku i dospělého jedince. Dále pak zkoumá geneticky nebo epigeneticky podložené regulační děje v procesech proliferace, programované smrti, migrace, při vzájemné komunikaci, rozpoznávání a kooperaci buněk a jejich komplexů během individuálního vývoje organismu. Tyto děje probíhají v různé míře, zejména např. regenerace, od jednobuněčného stádia a morfogeneze po celý život včetně doby dospívání a stárnutí. Vývojová biologie propojuje a rozšiřuje poznatky a používá metodickou výbavu zejména molekulární a buněčné biologie (buňka je základem veškerých životních dějů), vývojové genetiky, embryologie, funkční morfologie, patologie buněk, teratologie a fyziologie rozmnožování.
      Ve smyslu čl. 3 odst. 1 věta druhá Řádu přijímacího řízení pro uchazeče Univerzity Karlovy jde o studijní program bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu. Sestává z více částí a probíhá v průběhu jednoho dne formou prezentací, pohovorů a diskusí na otázky nebo problémy zadané komisí. Uchazeči prezentují před komisí svoje výsledky z magisterského studia v angličtině.
      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné znalosti a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Bližší informace o nabízených tématech v akademickém roce 2025/2026 jsou též zveřejněny na stránkách Katedry buněčné biologie (https://natur.cuni.cz/biologie/katedry-a-pracoviste/katedra-bunecne-biologie/studium/doktorske-studium/vyvojova-a-bunecna-biologie/seznam-nabizenych-temat-doktorskych-projektu ) počínaje 1. 3. 2025. Doporučujeme uchazečům, aby kontaktovali školitele předem a diskutovali s nimi o možnostech, které projekt nabízí, i o nárocích, které klade.

      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body. Součástí hodnocení je kvalita disertačního projektu, jeho realizovatelnost i s ohledem na formu studia a způsob jeho prezentace. Dále je v průběhu zkoušky zjišťována schopnost komunikace v anglickém jazyce, do českých studijních programů též v jazyce českém.

      Pro přijetí ke studiu do kombinované formy musí uchazeč získat minimální počet bodů pro úspěšné složení přijímací zkoušky, který se rovná minimálnímu počtu bodů nutného pro přijetí.
      Minimální počet bodů pro úspěšné složení přijímací zkoušky do prezenční i kombinované formy je stanoven na 50 bodů.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 09.06.2025 Do: 20.06.2025
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 23.06.2025 Do: 27.06.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Bližší informace: viz webové stránky http://dspb.avcr.cz/
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent má obsáhlé znalosti buněčné a vývojové biologie, a to v plné šíři od teoretických molekulárních a buněčných základů, přes praktické metodické aspekty až po přesah do buněčné a vývojové patofyziologie. Po vypracování doktorské práce je dobře prakticky obeznámen se specializovanými experimentálními metodami, prací s odbornou literaturou i s obecnými principy vědecké práce. Absolvent si osvojil etická pravidla vědecké tvorby a je obeznámen se zásadami publikační praxe. Je schopen samostatně řešit teoretické i praktické problémy se kterými se ve své výzkumné činnosti setká. Komunikuje plynně pokročilou vědeckou angličtinou a je schopen tlumočit vlastní vědecké názory tak, aby byly uplatnitelné v rámci mezinárodní vědecké komunity.