Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Studia občanského sektoru (0312VD250001)

    Fakulta: Fakulta humanitních studií
    Studijní program: Studia občanského sektoru (P0312D250001)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 810 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Cílem studijního oboru je připravit vysoce kvalifikované odborníky na problematiku občanského sektoru s dostatečným rozhledem po relevantních teoretických přístupech, spolehlivě zvládnutou metodologií výzkumu a důkladnou znalostí aktuální situace a praktických problémů v této oblasti v ČR i v zahraničí. Absolventi jsou schopni podílet se na základním i na aplikovaném výzkumu na akademických pracovištích a vysokých školách, ale stejně tak se zapojit do práce v občanském sektoru, ve veřejné sféře (především státní správě) i v sektoru tržním (společenská odpovědnost firem, dárcovství a dobrovolnictví). Program umožňuje studium se zaměřením na sociologickou nebo sociálně ekonomickou analýzu občanského sektoru.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Součástí přijímací zkoušky je
      1. Zhodnocení projektu disertační práce a ústní rozprava nad projektem (max. 15 bodů). Rozprava se odehraje částečně v anglickém jazyce, jako forma dodatečného ověření jazykových schopností uchazeče či uchazečky, jež jsou předpokladem pro studium. Posuzuje se zejména (a) výzkumný problém, cíle, výzkumné otázky; (b) teoretický rámec prokazující odbornou orientaci v tématu; (c) relevantní a zdůvodněná metodologie; (d) celková srozumitelnost, struktura a odkazování na zdroje. V případě přihlášky na konkrétní vypsaný projekt se posuzuje též jasná a dostatečně detailní představa o vazbě disertace na vypsaný výzkumný projekt.
      2. Zhodnocení publikační činnosti, včetně zhodnocení ukázky vlastního odborného textu (posuzuje se vědecká kvalita publikací a jejich relevance, u ukázky pak styl psaní, znalost odborné terminologie a průhledná a systematická práce se zdroji a daty) (max. 2 body).
      3. Zhodnocení profesního životopisu (posuzuje se připravenost uchazeče dokončit úspěšně studium v řádné době studia) (max. 3 body).

      Uchazeč či uchazečka se může buď
      a) hlásit s vlastním projektem disertační práce anebo se
      b) hlásí k projektu, který je ve studentském informačním systému (SIS) vypsán některými školiteli. Pokud se uchazeč hlásí ke konkrétnímu vypsanému projektu, který má prostředky na spolufinancování doktorského stipendia (GAČR, TAČR ad.), což je v SIS u projektu uvedeno, může za to být bonifikován až 4 body navíc. Je možné, aby se k jednomu vypsanému projektu přihlásilo více uchazečů, pokud to kapacita dovoluje. Školitel může udělit souhlas s podáním přihlášky na jedno stejné téma více uchazečům s tím, že výběr se uskuteční v rámci přijímacího řízení.

      Celkem lze u přijímací zkoušky získat 24 bodů. Děkanka stanoví bodovou hranici nutnou pro přijetí na základě výsledku přijímacího řízení a s ohledem na ekonomické a kapacitní možnosti fakulty.

      Součástí přihlášky ke studiu jsou následující přílohy:
      - projekt disertační práce, který jasně stanoví cíle výzkumu a výzkumný problém, popíše teoretická východiska, výzkumnou otázku či otázky a zdůvodní zvolený metodologický postup. Projekt obsahuje podrobný plán výzkumu až po odevzdání disertační práce, jehož doba nepřesáhne 4 roky. V závěru projektu je seznam použité literatury. Projekt má minimální rozsah 5 normostran (maximálně 10 normostran) bez seznamu literatury;
      - písemný souhlas školitele s vedením disertačního projektu, který bude vložen do přihlášky jako samostatná příloha;
      - stručný odborný životopis;
      - seznam publikační činnosti;
      - ukázka vlastního odborného textu (může jít o ukázku publikovaného textu, nebo kvalifikační práci, popřípadě i nepublikovanou výzkumnou zprávu s jasně definovaným autorským podílem uchazeče nebo uchazečky); je přidán odkaz na elektronický zdroj, nebo přiložen text jako příloha
      - dokument potvrzující úspěšné složení státní nebo mezinárodní jazykové zkoušky z anglického jazyka alespoň na úrovni B1
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 10.06.2024 Do: 18.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 25.06.2024 Do: 28.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent doktorského studijního oboru Studia občanského sektoru je kvalifikovaným odborníkem se širokým rozhledem po základních teoretických koncepcích používaných pro zkoumání občanského a neziskového sektoru, potřebnými analytickými dovednostmi a důkladnou znalostí občanského sektoru v ČR, v zahraničí i v Evropské unii. Absolvent je schopen podílet se na základním i na aplikovaném výzkumu ve výzkumných institucích a pracovištích vysokých škol příslušného zaměření. Je také dobře připraven pro náročné řídící a koncepční funkce v organizacích občanského sektoru a má vynikající kvalifikaci pro práci na pozicích ve veřejné správě i v soukromé sféře, kde je obeznámenost s občanským sektorem nezbytností.