Termín podání přihlášky
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Termín podání přihlášky: |
30.04.2025 |
Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Poplatek za elektronickou formu přihlášky: |
810 Kč |
Charakteristika programu/oboru
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Postgraduální programu Sociální práce připravuje špičkové odbornice a odborníky v oblasti sociální práce, kteří ovládají výzkumné metody a umějí vytvářet koncepce, strategie a evaluace rozvoje sociálních programů, politik a služeb, jejichž součástí je sociální práce.
Vzhledem k společenským i demografickým změnám bude potřeba odborníků, kteří jsou schopni vytvářet koncepce, strategie a evaluace rozvoje sociálních programů, politik a služeb, jejichž součástí je sociální práce, narůstat.
Je určen pro absolventy různých oborů magisterského studijního programu Sociální práce. Studovat jej mohou též absolventi vysokoškolského studia příbuzných oborů, kteří mají zkušenosti s řešením sociálních problémů nebo s činností v sektoru sociálních služeb či sociální politiky a vykazují předpoklady k výzkumné a koncepční práci. Otevřenost programu pro mezinárodní spolupráci je zdůrazněna požadavkem jazykové kompetence uchazeček a uchazečů, účastí zahraničních odborníků v oborové radě a doporučeným studijním pobytem v zahraničí (nejlépe semestrálním).
Členky a členové oborové rady i školitelky a školitelé úzce spolupracují v rolích expertů a výzkumníků jak s orgány státní správy, tak s organizacemi neziskového sektoru a své zkušenosti kontinuálně vnášejí do směřování programu i do obsahu dizertačních prací. Členy oborové rady jsou též zahraniční experti, kteří přispívají k ukotvení akademického směřování programu též v širším kontextu vývoje evropské společnosti.
Popis ověření a kritéria hodnocení
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Ústní přijímací zkouška se skládá z:
1. odborné rozpravy nad předloženým projektem disertační práce: 0–30 bodů;
2. posouzení dosavadní odborné činnosti uchazeče: 0–10 bodů;
3. prokázání znalostí ze studia odborné literatury: 0–15 bodů;
4. prokázání cizojazyčné způsobilosti (v krátké rozpravě nad projektem disertační práce v anglickém jazyce): 0–5 bodů.
Otázky přijímacího pohovoru ověřují způsobilost uchazeče pro řešení projektu disertační práce a soustřeďují se zejména na zvolené téma výzkumného projektu. Důležitým kritériem rozhodování o přijetí je kvalita teoretického a metodického rozpracování výzkumného záměru uchazeče. Přijímací komise přihlíží též k relevanci tématu výzkumného záměru pro obor Sociální práce a k dlouhodobému zaměření vědecké činnosti kateder/ fakult, a dále k jazykové způsobilosti uchazeče ke studiu. Celkem lze u přijímací zkoušky získat 60 bodů. Uchazeč, který získá z hodnocení rozpravy nad projektem výzkumného záměru disertační práce méně než 16 bodů, nemůže být přijat. Děkanka stanoví bodovou hranici nutnou pro přijetí na základě výsledku přijímacího řízení a s ohledem na ekonomické a kapacitní možnosti fakulty.
Součástí přihlášky ke studiu jsou následující přílohy:
- projekt disertační práce (doporučené části: nástin výzkumného problému a výzkumných otázek, přehled současného stavu výzkumu, vysvětlení zvolené metodologie a výzkumných technik, navrhovaný přístup k problému, seznam relevantní literatury, časový harmonogram výzkumu, vysvětlení relevance tématu pro studijní program Sociální práce); doporučená délka projektu: 10 NS; projekt musí obsahovat návrh školitele (jméno), vybraného ze seznamu školitelů schváleného oborovou radou a spolu s ním musí být projekt vypracován;
- písemný souhlas školitele s vedením disertačního projektu, který bude vložen do přihlášky jako samostatná příloha;
- stručný odborný životopis;
- seznam odborné literatury, kterou uchazeč prostudoval s ohledem na svůj individuální zájem a zvolené téma projektu disertace;
- ostatní doklady hodné zřetele (např. přehled dosavadních publikací uchazeče, doklad o vykonání státní zkoušky nebo mezinárodně uznávaného certifikátu ze světového jazyka, doklad o vědecké praxi doma či v zahraničí apod.).
Podmínky přijetí
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.
Způsob ověření: |
přijímací zkouška |
Datum ověření (přijímací zkoušky) od: |
11.06.2025 |
Do: |
20.06.2025 |
Náhradní termín (přijímací zkoušky): |
25.06.2025 |
Do: |
27.06.2025 |
Informace o uplatnění absolventů
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Absolvent doktorského studia ovládá výzkumné metody a jejich aplikaci v oblasti sociální práce, zejména aplikuje postupy vhodné ke komplexní analýze sociálních problémů, řízení komunitní péče a služeb a analýze obtížných životních a pracovních situací. Je schopen provádět výzkum, vytvářet koncepce a vzdělávat na vysokoškolské úrovni v oblasti sociální ochrany, teorie a metod sociální práce, příp. supervize, etiky, probace a mediace a v dalších aplikačních oblastech využití sociální práce. Je schopen koordinovat koncepční a analytickou práci na řídících pracovních pozicích v institucích sociální ochrany, trestní justice, v organizacích neziskového sektoru i v soukromých podnicích, kde působí sociální práce.
Uplatnění najde absolvent(ka) jako sociální pracovník/sociální pracovnice:
•ve výzkumných a vzdělávacích aktivitách na VŠ
•ve výzkumu, sociálním poradenství a tréninku pracovníků v sociálních programech
•jako expert/ka ve výzkumných a vzdělávacích centrech zaměřených na sociální práci v rámci relevantních služeb
•při evaluaci a plánování změn a vývoje u jednotlivců, týmů a organizací služeb
•při evaluaci a plánování změn v sociální oblasti, ve veřejném i soukromém sektoru, kde působí sociální práce