Termín podání přihlášky
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Termín podání přihlášky: |
31.03.2025 |
Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Poplatek za elektronickou formu přihlášky: |
910 Kč |
Poplatek za listinnou formu přihlášky: |
960 Kč |
Charakteristika programu/oboru
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Bakalářský studijní program Husitská teologie (program je bez specializace) připravuje zejména k profesi jáhna, kazatele a pastoračního asistenta. Poskytuje základní znalosti dějin teologie a koncepce teologie CČSH, rozvíjí analytické a interpretační dovednosti. Studijní program Husitská teologie reaguje na poptávku po duchovních vzdělaných v oboru husitská teologie a po pracovnících, kteří rozumějí problematice teologie a náboženství a jeho místu ve společnosti. Sdružený program rozšiřuje tradiční teologické vzdělání o další humanitní disciplíny. Absolventi se uplatňují primárně jako jáhni, kazatelé a pastorační asistenti církve. Pracují ve státních, soukromých a neziskových organizacích s náboženským zaměřením.
Cílem bakalářského studijního programu Religionistika (program je bez specializace) je poskytnout základní znalosti v religionistice jako vědním oboru. Absolvent je vybaven znalostmi metodologie oboru a díky znalosti problémových okruhů řešených v minulosti zná i základy jeho historie. Dokáže nahlédnout religionistiku v kontextu jiných vědních oborů a využívat jejich metodických postupů ve vlastním bádání v přiměřeném rozsahu a hloubce. Díky nejméně třem absolvovaným přednáškám o každém ze tří monoteistických náboženství se dobře orientuje v tzv. abrahámovské tradici. Zároveň je vybaven k pochopení situace náboženství v současné postmoderní společnosti.
Popis ověření a kritéria hodnocení
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Přijímací zkouška z religionistiky probíhá ve formě ústního pohovoru. Uchazeč předloží seznam přečtené literatury, která ho motivuje k zájmu o religionistiku. Budou mu pak položeny dvě otázky, které se týkají literatury z tohoto seznamu. Za odpověď na každou z obou otázek lze získat maximálně 20 bodů. Celkem lze získat maximálně 40 bodů. Ke studiu bude přijat každý uchazeč, který v přijímací zkoušce získá alespoň 20 bodů.
Pozvánka na přijímací zkoušku bude uchazeči doručena prostřednictvím systému Uchazeč, ke kterému obdrží heslo po podání přihlášky ke studiu.
Podmínky přijetí
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.
Způsob ověření: |
přijímací zkouška |
Datum ověření (přijímací zkoušky) od: |
02.06.2025 |
Do: |
06.06.2025 |
Náhradní termín (přijímací zkoušky): |
12.06.2025 |
Do: |
12.06.2025 |
Ukrajina - podmínky pro uchazeče podle § 8 zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Husitská teologická fakulta řídí podmínky pro uchazeče z Ukrajiny, které jsou stanoveny podle § 8 zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace a Opatřením rektora č. 5 / 2024. Přijímací zkoušky pro akademický rok 2025/26 se budou konat tak, jak je popsáno v informacích o přijímacím řízení.
Doporučená literatura, model. otázky
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Doporučená literatura:
Horyna, Břetislav — Pavlincová Helena, Dějiny religionistiky. Antologie, Olomouc 2001.
Horyna, Břetislav, Úvod do religionistiky, Praha 1994.
Informace o uplatnění absolventů
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Absolvent studijního programu Husitská teologie nalézá uplatnění primárně na pracovištích zabývajících se problematikou teologie, náboženství nebo příbuznými tématy. Může se uplatnit v následujících oblastech: (1) v rámci duchovní, kazatelské a pastorační služby CČSH, (2) v akademické sféře a v dalších institucích zabývajících se vědou, výzkumem, vývojem a inovacemi, (3) v kulturních institucích a médiích, a (4) ve státní správě a diplomatické sféře.
Absolvent studijního programu Religionistika nalézá uplatnění primárně na pracovištích zabývajících se problematikou náboženství nebo příbuznými tématy. Může se uplatnit v následujících oblastech: (1) v kulturních institucích, (2) ve vzdělávacích institucích, (3) v diplomatické a bezpečnostní sféře, (4) v oblasti médií, (5) v sociálních službách a (6) v neziskových organizacích.