Termín podání přihlášky
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Termín podání přihlášky: |
28.02.2025 |
Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Poplatek za elektronickou formu přihlášky: |
910 Kč |
Poplatek za listinnou formu přihlášky: |
960 Kč |
Charakteristika programu/oboru
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Cílem studia je hluboké a mnohostranné poznání kořenů a proměn evropské kultury v průběhu staletí. Základem je interdisciplinární přístup, vystavěný především na studiu obecných dějin a dějin literatury, doplňovaný studiem dalších oborů (dějiny umění, dějiny hudby, úvod do teologické problematiky). Využívány jsou tradiční výukové metody v kombinaci s nezvyklými, ale osvědčenými zážitkovými formami. Studijní program je sestaven tak, aby studenti mohli pokračovat v širokém oborovém rozpětí v navazujícím magisterském studiu Dějin evropské kultury, otevírají se jim ale také velmi široké možnosti ke studiu vyšší odbornosti v jednotlivých studijních disciplínách (historie, literární věda, dějiny umění, duchovní vědy). Volba užší specializace je tak přirozeně posunuta až do doby, kdy student získá hlubší znalosti a lépe se orientuje ve zvoleném, široce pojatém okruhu problematiky.
Jedná se o program bez specializace.
Popis ověření a kritéria hodnocení
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá ústní formou.
Obsah přijímací zkoušky: Zkouškou je prověřována schopnost uchazeče k bakalářskému studiu, orientace v oboru a znalosti literatury na základě vlastního studia uchazeče. Zkouškou je prověřováno:
a) znalost základní literatury týkající se historie, dějin literatury a dějin umění, kterou uchazeč přečetl – seznamy odborné a krásné literatury se předkládají u přijímací zkoušky (max. 10 bodů)
- publikace (nejméně 10 položek) ke zvolenému studijnímu zaměření (0-5 bodů)
- prokázání orientace ve zvolených publikacích (0-5 bodů)
b) celkový kulturní přehled, znalost památek a významných historických osobností regionu, v němž uchazeč žije (max. 10 bodů)
c) dobrá orientace v obecné historii, historii literatury a znalost vývoje evropského a světového umění (max. 10 bodů)
d) aktivní zájem o obor (max. 10 bodů)
- znalost uměleckohistorických institucí, jejich poslání a sbírkové fondy (muzea, galerie a instituce památkové péče) (0-3 body)
- znalost památek (hrady, zámky atp.) v ČR (0-3 body)
- dosavadní publikační činnost (články v časopisech, středoškolské studentské práce atp.) (0-2 body)
- práce či stáže v uměleckohistorických institucích či objektech (v galeriích, archivech, knihovnách, zámcích, v muzeích) (0-2 body)
-
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 40
Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 25
Podmínky přijetí
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.
Způsob ověření: |
přijímací zkouška |
Datum ověření (přijímací zkoušky) od: |
02.06.2025 |
Do: |
02.06.2025 |
Náhradní termín (přijímací zkoušky): |
13.06.2025 |
Do: |
13.06.2025 |
Podmínky pro upuštění od přijímací zkoušky
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Uchazeč musí být studentem posledního ročníku střední školy ve školním roce 2024/2025 (4.ročník nebo analogicky 6. nebo 8. u víceletých gymnázií).
Uchazeč může být přijat bez přijímací zkoušky v případě, že jeho výsledný studijní průměr profilového předmětu – český jazyk – za poslední 4 roky střední školy nepřesáhne 1,5. Zároveň je stanoven maximální počet uchazečů, kteří budou přijati bez přijímací zkoušky, na 20. V případě většího počtu žádostí budou vybráni uchazeči s lepším studijním průměrem a ostatní budou pozváni k přijímací zkoušce.
Uchazeč doloží u profilového předmětu – český jazyk – pololetní vysvědčení závěrečného ročníku a 3 koncová vysvědčení předcházející poslednímu ročníku. V případě podání žádosti osobně či poštou se dokládají úředně ověřené kopie vysvědčení, při elektronickém podání uchazeč vloží vysvědčení převedené autorizovanou konverzí listinného dokumentu do elektronické podoby nebo střední školou vystavený katalogový list s ověřovací doložkou konverze.
Žádost je možné podat do 28. 2. 2025.
Doporučená literatura, model. otázky
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
1) Historie
BLOCH, M. Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo, Praha 2011
MARKSCHIES, Ch.: Mezi dvěma světy. Dějiny antického křesťanství, Praha 2005
PETRÁČEK, T.: Bible a moderní kritika. Česká a světová progresivní exegeze ve víru (anti-)modernistické krize, Praha 2011.
SCHATZ, K.: Dějiny papežského primátu, Brno 2002
SCHATZ, K.: Všeobecné koncily. Ohniska církevních dějin, Brno 2014
2) Dějiny literatury
LEHÁR, J., STICH, A., HOLÝ J., JANÁČKOVÁ J.: Česká literatura od počátků k dnešku, Praha 2008
MED, J.: Spisovatelé ve stínu, Praha 1995
VAŠICA, J.: České literární baroko, Brno 1995
VILIKOVSKÝ, J.: Písemnictví českého středověku, Praha 1948
Informace o uplatnění absolventů
sbalit
Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
Absolvent je schopen samostatně vykonávat evidenční výzkum, shromažďovat a uchovávat sbírkové předměty, zabezpečovat dokumentaci sbírek, resp. památek, jejich odbornou ochranu, uplatňovat metody obnovy, prezentace a zpřístupnění literárních i dalších památek a participovat na tvorbě výstav. Dokáže prezentovat výsledky vědecké práce a podílet se na expozičních a edičních projektech. Má znalosti základních etap ochrany kulturního dědictví v Evropě a v České republice, legislativních norem a mezinárodních dokumentů o ochraně kulturního dědictví.
Studium poskytuje předpoklady pro uplatnění v odborně zaměřených, kulturních, informačních, vzdělávacích institucích či sdělovacích prostředcích. Absolvent dokáže využít znalostí myšlenkových a náboženských tradic k nezaujatému hodnocení a formulování stanovisek. Dokáže se orientovat v bohaté evropské kulturní tradici.