Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Německá a středoevropská studia / Deutsche und Mitteleuropäische Studien (0312TA200016)

    Fakulta: Fakulta sociálních věd
    Studijní program: Německá a středoevropská studia / Deutsche und Mitteleuropäische Studien (N0312A200016)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Krátká poznámka: Den otevřených dveří na Institutu mezinárodních studií (IMS, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice), http://bit.ly/FSVDOD
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    0 / 3

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2025
      Poznámka k termínu: Studijní program bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 910 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      1) Přijímací zkouška

      Přijímací řízení je jednokolové a probíhá formou pohovoru (max. počet 60 bodů). 

      Skládá se celkem ze dvou částí:

      1. Představení motivace studenta pro studium daného programu, formou rozhovoru zejména nad seznamem odborné relevantní literatury, který student předkládá v českém jazyce (max. 30 bodů)

      2. Prověření jazykových znalostí formou rozhovoru v angličtině a v němčině nad odborným nebo jiným aktuálním tématem v příslušném jazyce. Rozhovor probíhá buď formou odpovědí na odborně relevantní otázky komise, nebo na základě aktuálních odborných či novinových textů, které student obdrží během zkoušky a které má za úkol představit a diskutovat o jejich obsahu (max. 30 bodů)

      Bližší informace na Institutu mezinárodních studií, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice, http://ims.fsv.cuni.cz.

      Přijati jsou uchazeči s nejvyšším dosaženým počtem bodů. Bodovou hranici pro přijetí stanoví děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů skládajících přijímací zkoušku a kapacitním možnostem fakulty.

      2) Pro absolventy CŽV

      Podmínkou přijetí je absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd UK dle Opatření děkana č. 23/2023 část III., bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu. V případě že uchazeč řádně splní do pátku 20. 6. 2025 včetně všechny podmínky podle OD č. 23/2023 odst. 8.2, tj. dosáhne minimálně 60 kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2025/2026, bude přijat do studia. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.



      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 02.06.2025 Do: 20.06.2025
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 23.06.2025 Do: 27.06.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínky přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče

      A) Podmínky pro přijetí do navazujícího magisterského studia pro akademický rok 2025/2026 s upuštěním od přijímací zkoušky

      U absolventů bakalářského studia, kteří ukončili bakalářské studium v akademickém roce 2023/2024 na FSV UK a hlásí se ke studiu na rok 2024/2025 na navazující magisterské studium, upustí děkan UK FSV na základě jejich žádosti od přijímací zkoušky, pokud splnili následující podmínky:

      U absolventů bakalářského studijního programu B0312A200011 Teritoriální studia v prezenční formě a bakalářského studia B0312A200012: Česko-německá studia / Deutsch-tschechische Studien, může děkan na základě jejich žádosti upustit od přijímací zkoušky, jestliže během bakalářského studia dosáhli studijního průměru do 1,50 včetně, zaokrouhluje se na dvě desetinná místa. Studijní průměr je počítán ze všech ukončených semestrů (včetně ZS 2024) dle Studijního a zkušebního řádu UK. Listinnou nebo elektronickou žádost je možné podat v termínu 1. 3. 2025 až 20. 4. 2025.

      B) Podmínky pro přijetí na základě předešlého přijímacího řízení

      Na základě žádosti upustí děkan od přijímací zkoušky u uchazeče, který byl do studia tohoto studijního programu přijat na základě přijímacího řízení pro studium v akademickém roce 2024/2025, ovšem uchazeč nemohl doložit požadované ukončené bakalářské nebo vyšší vzdělání, protože absolvoval studium až po skončení období pro zápis do studia. Elektronickou žádost je možné podat do 20. 4. 2025.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Uchazečům doporučujeme před přijímací zkouškou sledovat v horizontu několika měsíců denní tisk a zpravodajství se zřetelem k aktuálnímu politickému dění v německy mluvících zemích. Seznam odkazů týkajících se německy mluvících zemí, je dostupný na webových stránkách KNRS.

      Doporučená četba:

      ●     DAVIES, Norman: Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy, Praha 2003.

      ●     KŘEN, Jan: Dvě století střední Evropy, Praha 2005.

      ●     SEIBT, Ferdinand: Německo a Češi. Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy, Praha 1996.

      ●     WOLFRUM, Edgar: Zdařilá demokracie. Dějiny SRN od jejich počátků až po dnešek, Brno 2008.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Absolvent programu disponuje širokými znalostmi moderních dějin, politiky, mezinárodních vztahů a socio-kulturního vývoje ve specifickém zaměření na historicky definované regiony Německa, českých zemí, Polska, Maďarska, Slovenska a Rakouska, jež odpovídá a reflektuje současný stav poznání. Hlavní výhodou absolventů, kromě výborné jazykové vybavenosti (ve studiu jsou běžně užívány jazyky německý, anglický a polský, který je také v průběhu studia vyučován), je především flexibilní aplikace získaných znalostí, dovedností a pracovních návyků v široké paletě oborů. Absolventi tak nacházejí zaměstnání nejen v oblastech zaměřených na česko-německou, česko-rakouskou a česko-polskou spolupráci, ale i v mezinárodních vztazích a evropských záležitostech.