Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích se specializací Supervize (0988TA2400020033)

    Fakulta: Fakulta humanitních studií
    Studijní program: Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích (N0988A240002)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 910 Kč
      Poplatek za listinnou formu přihlášky: 960 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studijní program (SP) je akreditován v oblasti vzdělávání sociální práce. Zaměřuje se buď na přípravu vedoucích pracovníků a pracovnic pro střední a nižší úroveň řízení, nebo na přípravu supervizorek a supervizorů pro oblast sociálních služeb nebo služeb, jejichž součástí je sociální práce (např. zdravotnictví nebo školství). Sociální práce jako vědní disciplína vychází z dalších vědních disciplín, zejména filosofie a etiky, sociologie nebo psychologie, čerpá též ze sociální politiky, organizačních studií, managementu, ekonomie, veřejné správy, ošetřovatelství, sociálního lékařství, či práva. Rozvoj sociální práce a sociálních a zdravotních služeb vychází z evropského kontextu, harmonizace právního prostředí, zajišťování jejich dostupnosti a kvality a sdílení zkušeností z tvůrčí činnosti a praxe. Velký důraz je kladen na responzivitu služeb v přirozeném prostředí, potřeby a práva uživatelů a uživatelek a jejich blízkých a podporu pomáhajících pracovníků a pracovnic. Studium poskytuje teoretické poznatky, zkušenost s výzkumem pro oblast sociální a zdravotní a díky vysokému podílu praxe také osvojení nových praktických dovedností. Studium poskytuje studentům a studentkám také adekvátní možnost podílet se aktivně na vědecko-výzkumné činnosti (formou studentských prací, zapojení do výzkumných projektů, účastí na konferencích apod.) i na inovativních projektech s uživateli a poskytovateli služeb.
      SP navazuje na VŠ bakalářské vzdělání sociální práce splňující podmínky odborné způsobilosti dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Studovat jej mohou též absolventi bakalářského studia příbuzných oborů (např. humanitních oborů, teologie, sociologie, zdravotnických oborů), kteří se aktivně zajímají nebo působí v oblastech zdravotně-sociální péče, sociální a výchovní péče, adiktologie, poradenství. Program připraví absolventa pro regulované povolání dle zákona 108/2006 Sb.

      V daném pojetí se jedná o unikátní program, který není jinde v České republice v této podobě a rozsahu vyučován.

      V prezenční formě se program vypisuje pouze ve specializaci Řízení. V kombinované formě se program vypisuje ve specializaci Řízení a specializaci Supervize. Ve specializaci Supervize jsou respektovány požadavky na vzdělávání supervizorů dle evropské asociace ANSE, které jsou též podkladem pro sebereflexi uchazeče nebo uchazečky o studium specializace Supervize také v přijímacím řízení.
      Předpokladem pro studium v tomto navazujícím magisterském studijním programu je úspěšné splnění dvoukolového přijímacího řízení, v němž jsou ověřovány schopnosti a zkušenosti uchazeče dle níže uvedených kritérií.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška probíhá ve dvou kolech.

      V prvním kole uchazeč/uchazečka vyplní a odevzdá formulář s portfoliem pro zhodnocení vlastních znalostí a zkušeností ve vztahu k vybrané specializaci. Pro každou specializaci má formulář jiný obsah. Pro specializaci Supervize se zaměřuje na schopnost reflexe vlastních znalostí, dovedností a zkušeností ve vztahu k supervizi. Formulář ke stažení a instrukce k odevzdání jsou přístupné na webu fakulty https://fhs.cuni.cz/FHS-2139.html.
      Formulář s portfoliem je třeba odevzdat nejpozději do 15. 4. 2025 23:59:59 a lze jej odevzdat pouze jednou. Odevzdaný dokument už nelze upravovat ani nahrazovat jiným souborem. Formulář portfolia včetně všech příloh lze odevzdat pouze jako jeden propojený soubor. Bodování je uvedeno ve formuláři.

      V případě, že uchazeč/uchazečka získá dostatečný počet bodů, postupuje do druhého kola přijímacího řízení, které má podobu ústní zkoušky sestávající z:
      a) rozpravy nad prezentací dispozic a zkušeností uchazeče/uchazečky ve vztahu k oboru a zvolené specializaci zaslané v prvním kole přijímací zkoušky,
      b) rozpravy nad životopisem a
      c) diskuse k vybraným tématům z doporučené literatury - viz odborná četba.

      V procesu ústní zkoušky se hodnotí:
      1. schopnost reflexe a kritického myšlení (v kontextu argumentace týkající se vlastních zkušeností a schopností požadovaných ve vztahu k oboru sociální práce a zvolené specializaci v oboru programu Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích): max. 10 bodů,
      2. základní přehled v oblasti sociální práce a supervize (na základě předepsané literatury včetně cizojazyčného textu): max. 5 bodů,
      3. komunikační dovednosti (prezentační dovednosti, schopnost diskutovat, empatie a asertivita): max. 5 bodů.

      Podkladem pro ústní zkoušku je profesní životopis uchazeče/uchazečky (CV) obsahující dosavadní průběh vzdělání a dalšího vzdělávání, případné odborné výcviky, pracovní zkušenosti a/nebo zkušenosti z praxe v oboru i mimo něj (včetně dobrovolnických aktivit) se stručnou charakteristikou pozic a rolí a pokud je to možné bakalářská či jiná absolventská práce nebo publikace. U uchazeček/uchazečů, kteří neabsolvovali obor sociální práce, též seznam předmětů absolvovaných v bakalářském programu.
      Tyto podklady doporučujeme uchazečkám a uchazečům přinést k přijímací zkoušce. Žádné předložené materiály nejsou v druhém kole samy o sobě hodnoceny, slouží pouze jako podklady pro ústní zkoušku.

      Ústní zkouška se v rozpravě zaměřuje na:
      • stručnou argumentaci, o kterou se opírá zájem studovat v navazujícím magisterském programu Řízení a supervize ve specializaci Supervize, a to z hlediska dosavadní odborné profilace a požadavků studia;
      • stručnou reflexi vlastních dispozic v roli supervizorky/supervizora v sociální nebo zdravotnické oblasti, včetně konkrétních argumentů ohledně vlastních dispozic pro vzdělávání v supervizi;
      • stručné vyjádření ke vztahu absolvovaného bakalářského programu/oboru studia k předpokládanému programu studia, do kterého podává uchazeč/uchazečka přihlášku a současně i popis zkušeností vztahujících se k oboru sociální práce - včetně přehledu absolvovaných předmětů podstatných z hlediska minimálních standardů vzdělávání v sociální práci (viz web ASVSP https://www.asvsp.org/);

      V prvním kole přijímací zkoušky je možné získat maximálně 25 bodů. Do druhého kola postoupí jen ti uchazeči/uchazečky, kteří získají v prvním kole dostatečný počet bodů. Ve druhém kole přijímací zkoušky je možné získat maximálně 20 bodů (body z prvního kola se nepřičítají). Bodovou hranici pro postup do druhého kola i bodovou hranici pro přijetí na základě bodů získaných pouze v druhém kole stanoví děkanka s přihlédnutím k počtu uchazečů/uchazeček a kapacitním možnostem fakulty. Rozhodnutí o přijetí/nepřijetí obdrží všichni uchazeči/uchazečky po ukončení druhého kola přijímacích zkoušek.

      Odborná četba:
      • Novotná, H., Špaček, O., Šťovíčková, M.: Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: FHS UK, 2019.
      • Janebová, R.: Teorie a metody sociální práce – reflexivní přístup. Hradec Králové: Univerzita Hradec Králové, 2014.
      • Supervize (kapitola 8) In: MPSV (2008): Standardy kvality. Výkladový slovník pro poskytovatele. Výstupy z tematických diskusních setkání a práce odborných týmů pro jednotlivé oblasti Standardů kvality sociálních služeb. (https://www.mpsv.cz/documents/20142/225517/4_vykladovy_sbornik.pdf/7fcca2f2-96a7-e116-5407-6c88436b77d9)
      • Zákon 108/2006 o sociálních službách a vyhláška 505/2006, MPSV (pro ty, kdo neabsolvovali studium sociální práce).
      • Becker, H.: Whose Side Are We on? In: Social Problems, vol. 14, No. 3, 1967, str. 239–247
      (https://www.sfu.ca/~palys/Becker1967-WhoseSideAreWeOn.pdf).
      • Tronto, J.: Creating Caring Institutions: Politics, Plurality, and Purpose. In: Ethics and Social Welfare, vol. 4, No. 2, 2010, str. 158–171 (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17496535.2010.484259).
      • Havrdová, Z., Hajný, M. a kol.: Praktická supervize. Průvodce supervizí pro začínající supervizory, manažery a příjemce supervize. Praha: Galén, 2008.
      • Baštecká, B., Čermáková, V. a Kinkor, M.: Týmová supervize. Praha: Portál, 2016.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 02.06.2025 Do: 13.06.2025
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 16.06.2025 Do: 30.06.2025
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Další informace o programu a kontakty naleznete zde: http://fhs.cuni.cz/FHS-2139.html
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolventky a absolventi se orientují v evropských i českých systémech sociální a zdravotní péče a sociální politiky, umí objasnit souvislosti mezi faktory sociálního a ekonomického prostředí a jejich dopady na řízení organizace poskytujících služby. Jsou schopni identifikovat a zkoumat důležitá témata oboru, plánovat a podporovat rozvoj služeb a organizace s ohledem na společenský zájem i specifické potřeby uživatelů, lidská práva a etiku poskytování služeb.

      Profil absolventa navazuje na jeho předchozí kvalifikaci v bakalářském, příp. magisterském programu, který jej připravil pro některou regulovanou i neregulovanou „pomáhající“ profesi (sociální pracovník, zdravotně – sociální pracovník, zdravotnický pracovník aj.). Odpovídá multidisciplinárnímu pojetí oblasti sociální práce, a vybavuje absolventky a absolventy kvalifikačními požadavky pro povolání sociálního pracovníka v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, a to pro úroveň středního nebo vyššího managementu v organizacích služeb sociální práce a v organizacích koordinujících služby sociální práce. Kvalifikace absolventkám a absolventům umožňuje podle specializace buď zastávat manažerské pozice v sociálně-zdravotních nebo zdravotních službách nebo mohou působit jako supervizorky a supervizoři. Dále mohou působit jako výzkumnice a výzkumníci, příp. analytičtí pracovníci a pracovnice v sociálních nebo zdravotnických institucích.