Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Bioinformatika a výpočetní biologie (0688VD140010)

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Bioinformatika a výpočetní biologie (P0688D140010)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 780 Kč
      Poplatek za listinnou formu přihlášky: 830 Kč
      Poznámka: Všechny doktorské studijní programy jsou uskutečňovány bez specializace
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Bioinformatika i výpočetní biologie jsou multidisciplinární vědní obory na pokraji informatiky (především algoritmizace, vývoje softwaru, datového inženýrství), matematiky (především pravděpodobnosti, statistiky, matematického modelování) a biologie (především molekulární a evoluční) jejichž cílem je efektivní zpracování, analýza a modelování biologických dat a procesů na molekulární a buněčné úrovni. Společným jmenovatelem bioinformatiky a výpočetních biologie, kam spadají i oblasti jako je systémová biologie, neuroinformatika, bioimaging či počítačový vývoj léčiv, je vývoj analytických postupů a softwarových nástrojů pro zpracování a analýzu velkých, doménově specifických a heterogenních dat s cílem porozumět buněčným procesům na molekulární úrovni, poučit se z evoluce daných procesů a následně aplikovat tyto poznatky především v medicíně a biotechnologiích.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínky přijímacího řízení 2024/2025 do studijního programu Bioinformatika a výpočetní biologie ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK v prezenční a kombinované formě v českém jazyce

      Informace o přijímacím řízení:

      Základní podmínkou pro přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu. Součástí přijímacího řízení je dále ověření předpokladů uchazečů pro vědeckou práci na fakultě v rámci doktorského studia, kterými jsou zejména odborné a jazykové znalosti, a dále schopnosti samostatné tvůrčí práce a týmové spolupráce. Tyto schopnosti se posuzují především na základě materiálů předložených s přihláškou ke studiu a na základě výsledku ústní příjímací zkoušky.

      Přijímací řízení se zahajuje doručením přihlášky.

      Důležitá data:
      • Podání přihlášky do 30.4.2024
      • Doporučující dopis do 30.4.2024
      • Pozvánka na přijímací zkoušku – polovina května 2024
      • Řádný termín přijímací zkoušky 18. 6. 2024
      • Náhradní termín přijímací zkoušky: 25.6.2024, lze o něj požádat ze závažných důvodů
      • Dodání dokladu o absolvování Mgr. studia do 30.9.2024.

      Přijetí ke studiu

      Ke studiu studijního programu v českém jazyce budou přijati ti uchazeči, kteří
      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a všechny její povinné přílohy,
      • úspěšně složili přijímací zkoušku,

      Náležitosti přihlášky

      PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY

      Přihláška se podává výhradně elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy na adrese http://www.mff.cuni.cz/eprihlaska. Vyplněnou elektronickou přihlášku uchazeč ve studijním informačním systému potvrdí a elektronicky odešle. Elektronicky podaná přihláška se na MFF UK již neposílá poštou. Po vyplnění elektronické přihlášky je každému uchazeči informačním systémem vygenerováno číslo přihlášky; toto číslo je třeba uvádět při komunikaci o přihlášce se studijním oddělením.

      V přihlášce uchazeč kromě osobních údajů musí uvést zejména studijní program, do kterého se hlásí, a předpokládané téma disertace.

      PŘÍLOHY PŘIHLÁŠKY

      1. doklad o ukončení studia v magisterském studijním programu
      Ke každé podané přihlášce uchazeč doručí co nejdříve po podání přihlášky, nejpozději však do 30. 9. 2024, úředně ověřenou kopii magisterského diplomu, případně potvrzení fakulty či vysoké školy o absolvování vysokoškolského studia.
      Tento požadavek se netýká posluchačů, resp. absolventů magisterského studia na MFF UK.
      Uchazeči, kteří předchozí vzdělání absolvovali na zahraniční vysoké škole, předloží za účelem doložení předchozího vzdělání některý z následujících dokladů: doklad o obecném uznání rovnocennosti nebo platnosti zahraničního dokladu o dosažení vysokoškolského vzdělání v České republice (tzv. "nostrifikace"), nebo zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání, je-li v České republice podle jejích mezinárodních závazků automaticky rovnocenný bez dalšího úředního postupu (doklad ze Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska), nebo zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání, který fakulta sama posoudí (poplatek 0 Kč).

      2. minimálně jeden doporučující dopis (autor dopisu jej zašle mailem na adresu phd@mff.cuni.cz do 30.4.2024)

      3. odborný životopis

      4. návrh doktorského projektu v písemné podobě (v rozsahu zhruba 250-500 slov), který by měl být projednán s předpokládaným školitelem.

      POPLATEK ZA ÚKONY SPOJENÉ S PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍM

      Ke každé podané přihlášce uchazeč uhradí poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením. Výše poplatku je 780 Kč. Při platbě poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením, který je splatný k termínu pro podání přihlášek, uvede uchazeč jako specifický symbol číslo, které pro něj vygeneruje studijní informační systém po elektronickém podání přihlášky. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením je nevratný v kterékoli fázi přijímacího řízení. Platbu poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením je možno provést poštovní poukázkou nebo bankovním převodem; platby v hotovosti fakulta nepřijímá. Při platbě bankovním převodem je nutno uhradit veškeré bankovní poplatky (to se týká především plateb ze zahraničí.

      Bankovní spojení pro platbu:

      Banka: Komerční banka
      Účet: 21210277/0100
      IBAN: CZ49 0100 0000 0000 2121 0277
      SWIFT: KOMB CZ PP
      Variabilní symbol: 1
      Konstantní symbol: bezhotovostní platba 0308, složenkou 0179
      Specifický symbol: vygenerovaný informačním systémem


      V případě, že elektronická přihláška není řádně vyplněna a uzavřena či pokud uchazeč nezaplatil v daném termínu poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením v požadované výši, a tyto nedostatky nejsou odstraněny ani v dodatečně stanovené lhůtě, fakulta přijímací řízení usnesením zastaví.

      Popis ověření a kritéria hodnocení

      Pozvánka k přijímací zkoušce

      K přijímací zkoušce budou pozváni ti uchazeči, kteří́

      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a její povinné přílohy 2,3 a 4
      • zaplatili poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením

      V polovině května 2024 zašle MFF UK všem uchazečům pozvánku na přijímací zkoušku.

      Přijímací zkouška do studijního programu Bioinformatika a výpočetní biologie:

      Přijímací zkouška bude probíhat před přijímací komisí složenou ze zástupců obou fakult v anglickém jazyce a bude mít dvě části. V první části uchazeč formou max. 10 minutové prezentace představí sebe a svůj doktorský projekt. Ve druhé části komise položí uchazeči tři otázky. Jedna otázka bude směřovat k samotnému projektu a další dvě k prověření orientace v oboru s ohledem na téma navrženého projektu a dosavadní zaměření studia uchazeče. Každou odpověď komise hodnotí výrokem Prospěl/Neprospěl. Uchazeč musí získat hodnocení Prospěl za všechny tři odpovědi.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 18.06.2024 Do: 18.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 25.06.2024 Do: 25.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent disponuje znalostmi klíčových oblastí informatiky jako jsou algoritmizace nebo vývoj softwarových systémů. Rovněž je dobře obeznámen s nejdůležitějšími metodami a novými poznatky v oblasti přírodních věd odpovídající tématu jeho/její disertační práce. Absolvent má schopnost definovat problémy, přicházet s přístupy k jejich řešení, tyto implementovat a výstupy své práce prezentovat a obhájit v domácím i mezinárodním kontextu. Absolvent najde uplatnění především ve výzkumu a vývoji, a to jak v akademické, tak v komerční sféře, ať už se jedná o pozice vyžadující zpracování a analýzu biomolekulárních dat (např. v nemocnicích), nebo o výzkumné pozice ve farmaceutickém průmyslu či v biotechnologických firmách. Nicméně interdisciplinarita oboru vyžaduje, aby byl absolvent schopen integrovat poznatky a data z různých domén, čímž je připraven i na práci v obecné datově orientovaných pozicích mimo oblast přírodních věd.