Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Neurovědy (0912VD350104)

    Fakulta: 2. lékařská fakulta
    Studijní program: Neurovědy (P0912D350104)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    11 / 12

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 780,-
      Poznámka: Dle Čl. 2 odst. 1 Přílohy č. 2 Statutu UK, fakulta umožňuje posouzení zahraničního středoškolského vzdělání v rámci přijímacího řízení, které je stanoveno částkou ve výši 930 Kč.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studijní program Neurovědy je zaměřen na všechny aspekty studia a výzkumu nervové tkáně, a to centrální a periferní, ve fyziologickém stavu a v nemoci, v základním výzkumu i v klinickém aplikovaném výzkumu. Studijní program má následující součásti: neuroanatomie, neurofyziologie, neurogenetika, neuropatologie, neurologie, psychiatrie, neurochirurgie, neurofarmakologie, neurorehabilitace a neurozobrazování.

      Cílem studia je, aby student získal znalost neurovědního oboru jako celku, schopnost samostatné vědecké práce, schopnost provedení samostatného výzkumu včetně uveřejnění jeho výsledků v odborném recenzovaném periodiku s definovaným IF a to vše se zřetelem k nervové tkáni její fyziologii a patofyziologii a klinickému výzkumu.

      Program je uskutečňován bez specializace.



    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška probíhá před komisí formou ústního pohovoru a prověřuje způsobilost uchazeče k samostatné vědecké práci ve zvoleném oboru, jeho odborné a jazykové znalosti. Součástí pohovoru je diskuze nad předloženým projektem, u kterého bude posuzována jeho smysluplnost a realizovatelnost. Délka představení projektu uchazečem by neměla přesáhnout 5 minut.

      Kritéria hodnocení:

      1. kvalita předkládaného projektu a úroveň zpracování jeho anotace – max. 40 bodů

      Hodnotí se, zda jsou cíle konkrétní a originální, hypotéza jasně definovaná a metodika adekvátní.
      Anotace má mít maximální délku 2 stran a obsahovat tyto náležitosti:
      - název (popř. podnázev)
      - úvod
      - cíle práce a pracovní hypotézy
      - metodika výzkumu zahrnující harmonogram prací, konkretizaci práce uchazeče na projektu a předpokládané výsledky výzkumu
      - použitá literatura (související s tématem projektu)
      - finanční zajištění projektu (včetně uvedení názvu a registračního čísla případného grantového projektu či institucionální podpory) – je součástí hodnocení kritéria číslo 4

      2. způsob prezentace předkládaného projektu – max. 20 bodů
      Hodnotí se schopnost prezentace a reakcí na otázky členů komise, základní znalosti ve vztahu k tématu předkládaného projektu včetně znalostí dané problematiky a teoretických východisek daného projektu a jejich kritického srovnání s již publikovanými zjištěními

      3. předchozí vědecká a odborná činnost – max. 20 bodů
      Hodnotí se předchozí aktivity, které mají vztah k projektu nebo výzkumu v dané či příbuzné vědecké oblasti, především publikační aktivita, aktivní účast na konferencích či sympoziích včetně studentských vědeckých konferencí a účast na grantových projektech (při prvoautorství či hlavním řešitelství grantu může uchazeč/ka obdržet plný počet bodů, při spoluautorství či spoluřešitelství grantu až 50 % bodů)

      4. odborné, materiální a finanční zajištění předkládaného projektu – bonifikováno max. 20 body
      Vztah předkládaného projektu k zaměření předpokládaného školitele s dostatečnou recentní publikační aktivitou a jeho výzkumným projektům, adekvátní technická a materiální vybavenost předpokládaného školícího pracoviště, souhlas vedoucí/ho pracoviště, že projekt uchazeče/čky může být uskutečňován na pracovišti, které řídí, a finanční zajištění projektu grantem nebo výzkumným záměrem (žádost o grant neznamená finanční zajištění projektu), jsou bonifikovány.

      Bodové hodnocení provádí každý člen komise separátně pro jednotlivá kritéria. Z bodového hodnocení jednotlivých členů komise se vypočítá aritmetický průměr. Zaokrouhlení bude na celá čísla – pro hodnoty 0,0-0,49 směrem dolů na nejbližší celé číslo. Pro hodnoty 0,50-0,99 směrem nahoru, na nejbližší celé číslo.

      Minimální bodová hranice pro přijetí je 60 bodů.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 01.06.2024 Do: 30.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 06.06.2024 Do: 10.08.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Literatura je doporučována jednotlivými potencionálními školiteli. Vychází se přitom ze zaměření předpokládané disertace a oboru, ve kterém bude práce realizována. Jedná se zejména o monografie a renomované IF časopisy. Doporučená literatura je zveřejněna u profilů jednotlivých školitelů.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Doktorský studijní program Neurovědy se zabývá poznáním struktury, funkce a poruch nervové soustavy. Do neurověd patří zejména neuroanatomie, neurofyziologie, neurogenetika, neuropatologie a neuropatofyziologie, metodiky používané v těchto oborech, základní klinické znalosti o neurologii, neurochirurgii a psychiatrii a o vyšetřovacích metodách používaných v těchto oborech. Absolvent studijního programu Neurovědy má základní znalosti ze všech zmíněných součástí oboru, je schopen samostatné vědecké práce a má dokonalou znalost současného stavu poznání v oblasti jím zpracované disertační práce. Absolvent studijního programu Neurovědy je jako autor veden v základních referenčních databázích oboru.