Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Bioinformatics and computational biology (0688VD140011)

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Bioinformatics and computational biology (P0688D140011)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 780,--
      Poznámka: Platební údaje jsou uvedeny v oddíle "Náležitosti přihlášky".
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program je uskutečňován bez specializace.

      Bioinformatika i výpočetní biologie jsou multidisciplinární vědní obory na pokraji informatiky (především algoritmizace, vývoje softwaru, datového inženýrství), matematiky (především pravděpodobnosti, statistiky, matematického modelování) a biologie (především molekulární a evoluční) jejichž cílem je efektivní zpracování, analýza a modelování biologických dat a procesů na molekulární a buněčné úrovni. Společným jmenovatelem bioinformatiky a výpočetních biologie, kam spadají i oblasti jako je systémová biologie, neuroinformatika, bioimaging či počítačový vývoj léčiv, je vývoj analytických postupů a softwarových nástrojů pro zpracování a analýzu velkých, doménově specifických a heterogenních dat s cílem porozumět buněčným procesům na molekulární úrovni, poučit se z evoluce daných procesů a následně aplikovat tyto poznatky především v medicíně a biotechnologiích.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu.

      Uchazeč si připraví a přiloží k přihlášce ke studiu v písemné podobě (v rozsahu zhruba 250-500 slov) návrh doktorského projektu. Přijímací zkouška bude probíhat v anglickém jazyce a bude mít dvě části. V první části uchazeč formou prezentace (max. 10 min.) představí sebe a svůj doktorský projekt. V druhé části zkoušky komise položí uchazeči tři otázky. Jedna otázka bude směřovat k samotnému projektu a další dvě k prověření orientace v oboru s ohledem na téma navrženého projektu a dosavadní zaměření studia uchazeče. Každou odpověď komise hodnotí výrokem Prospěl/Neprospěl.
      Pro přijetí musí uchazeč získat hodnocení Prospěl za všechny tři odpovědi.

      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný program a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Ze závažných a doložených důvodů, zejména zdravotních nebo studia v zahraničí, může děkan na základě žádosti podané v elektronickém informačním systému univerzity zpravidla po přijetí přihlášky fakultou, nejpozději však do 5. května 2024, povolit vykonání přijímací zkoušky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 10.06.2024 Do: 21.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 24.06.2024 Do: 28.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Od přijímací zkoušky bude upuštěno na základě žádosti uchazeče, pokud bude úspěšným žadatelem o projekt STARS v daném akademickém roce.

      Žádost je třeba podat elektronicky do 5. května 2024.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent disponuje znalostmi klíčových oblastí informatiky jako jsou algoritmizace nebo vývoj softwarových systémů. Rovněž je dobře obeznámen s nejdůležitějšími metodami a novými poznatky v oblasti přírodních věd odpovídající tématu jeho/její disertační práce. Absolvent má schopnost definovat problémy, přicházet s přístupy k jejich řešení, tyto implementovat a výstupy své práce prezentovat a obhájit v domácím i mezinárodním kontextu. Absolvent najde uplatnění především ve výzkumu a vývoji, a to jak v akademické, tak v komerční sféře, ať už se jedná o pozice vyžadující zpracování a analýzu biomolekulárních dat (např. v nemocnicích), nebo o výzkumné pozice ve farmaceutickém průmyslu či v biotechnologických firmách. Nicméně interdisciplinarita oboru vyžaduje, aby byl absolvent schopen integrovat poznatky a data z různých domén, čímž je připraven i na práci v obecné datově orientovaných pozicích mimo oblast přírodních věd.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Výše poplatků [CZK] / za období: 1000 CZK / rok