Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Soudobé evropské kulturní dějiny (0222VD120011)

    Fakulta: Fakulta humanitních studií
    Studijní program: Soudobé evropské kulturní dějiny (P0222D120011)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    2 / 2

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 780
      Poznámka: Každému uchazeči, který si podá elektronickou přihlášku, bude v informačním systému vygenerován individuální variabilní symbol pro platbu poplatku. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením se nevrací.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studijní program Soudobé evropské kulturní dějiny je v ČR zatím jediný historický obor, který výslovně tematizuje kulturní soudobé dějiny, nadto na evropské rovině. Nejde přitom o dějiny kultury jen v úzkém smyslu, protože kulturní komponenta je dnes vnímána jako podstatný aspekt celé řady dalších oblastí historiografie: patří sem např. i role kulturního diskurzu v politických dějinách, otázky politických bojů o kulturní dominanci nebo naopak autonomii. Česká společnost má velké deficity ve znalosti a vyrovnání se s poznáním svých soudobých dějin v evropském srovnání. Studijní program Soudobé evropské kulturní dějiny chce proto přispět i k posílení evropských akcentů „občanské historické gramotnosti“. Program je koncipován tak, aby jeho absolvent byl připraven pro samostatnou výzkumnou práci v oboru a byl schopen profesionálního uplatnění v akademickém světě. „Evropskost“ akreditace je zdůrazněna tím, že je kladen důraz na jazykovou kompetenci uchazečů a do kurikula patří povinnost studijního pobytu v zahraničí.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Ústní přijímací zkouška se skládá z rozpravy nad projektem disertační práce (max. 6 bodů), z ověření základní orientace v oboru (max. 4 body) a z ověření znalostí cizích jazyků (max. 4 body). Uchazeč musí při přijímacím řízení prokázat vyhraněný badatelský zájem o soudobé dějiny na české i evropské úrovni a adekvátní znalost z oblasti teorie a metodologie. Uchazeči si připraví ústní prezentaci o projektu v délce maximálně 10 minut.

      Přihláška ke studiu obsahuje následující přílohy:
      - projekt disertační práce (doporučené součásti: vymezení výzkumného problému a výzkumných otázek, přehled dosavadního bádání, zdůvodnění zvolené metodologie a výzkumných technik, návrh postupu řešení, seznam odborné literatury, časový plán řešení, zdůvodnění relevance pro studijní obor Soudobé evropské dějiny); obvyklý rozsah projektu činí 10 stran; projekt by měl být předem konzultován se školitelem vybraným z řad členů Oborové rady nebo ze seznamu školitelů schválených Oborovou radou;
      - stručný odborný životopis;
      - přehled dosavadních publikací a dalších vědeckých aktivit uchazeče (účast na konferencích, zapojení do výzkumných projektů atd.)
      - seznam odborné literatury, kterou uchazeč prostudoval s ohledem na svůj individuální zájem a zvolené téma projektu disertace;
      - jiné relevantní doklady (např. doklad o vykonání státní zkoušky nebo mezinárodně uznávaného certifikátu ze světového jazyka; znalost neanglického cizího jazyka je nedílnou součástí studia tohoto oboru).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 10.06.2024 Do: 18.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 25.06.2024 Do: 28.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent doktorského oboru Soudobé evropské kulturní dějiny má široké a hluboké znalosti moderních kulturních dějin, metodologie, techniky a metodiky historické práce relevantní pro zkoumání dějin v období po roce 1918. Srovnává a evaluuje různé teoretické přístupy, výzkumné metody a techniky, hodnotí a posuzuje pramenné zdroje a nové trendy v aktuálním diskursu odborné literatury v evropském i mezinárodním kontextu, reflektuje vývoj a identifikuje nejnovější trendy v dané oblasti.
      Absolventi oboru naleznou s oporou v kompetencích získaných doktorským studiem vesměs uplatnění jako akademičtí pracovníci v širokém spektru historicky zaměřených oborů, mohou se ovšem též uplatnit na vyšších stupních státní správy, v evropských či mezinárodních strukturách, ve školství a kulturních institucích, veřejném sektoru (nevládní i vládní organizace) a médiích.