Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Informatika (0613RA1400060000)

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Informatika (B0613A140006)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 3 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 880 Kč
      Poplatek za listinnou formu přihlášky: 930 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Cílem bakalářského studijního programu Informatika je výchova absolventů vzdělaných ve dvou oblastech. Jednak v aplikované informatice, tedy zejména ve schopnosti aktivně algoritmizovat a programovat reálné problémy, což umožňuje odchod do praxe ihned po ukončení bakalářského studia. Dále pak v teoretické informatice (včetně poměrně rozsáhlého matematického aparátu), což umožňuje další návazné studium na magisterské a později případně doktorské úrovni. Pokrytí obou zmíněných oblastí odpovídá pozici informatiky na pomezí technických a přírodních věd.

      Studijní program Informatika má šest specializací, z toho čtyři praktičtěji zaměřené (Programování a vývoj software, Systémové programování, Databáze a web, Počítačová grafika, vidění a vývoj her) a dvě teoretičtěji zaměřené (Obecná informatika, Umělá inteligence). První ročník je nicméně společný a k volbě specializací tedy studující přistupují až ve druhém ročníku, kdy mají již k takovému rozhodnutí dostatek informací.

      Nedílnou součástí studia je tvůrčí činnost, která také zahrnuje závěrečné studentské práce. Ta je cílena zejména na vývoj softwarových děl, či specializovaného hardwaru (v aplikované části informatiky) a na vědecké publikace (v teoretické části informatiky).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Pro všechny studijní programy (tj. Fyzika, Obecná matematika, Finanční matematika, Matematika pro informační technologie, Matematické modelování, Matematika se zaměřením na vzdělávání, Fyzika se zaměřením na vzdělávání, Informatika se zaměřením na vzdělávání, Deskriptivní geometrie se zaměřením na vzdělávání a Informatika obsahuje tato zkouška deset úloh testujících předpoklady ke studiu na MFF UK (logické myšlení, přesnost vyjadřování, středoškolská matematika). Zkouška má písemnou podobu. Ke každé úloze je nabídnuto pět možných odpovědí a úkolem je označit, které jsou správné a které špatné. Čas na vypracování zkoušky je 75 minut. Za každou úlohu je možné získat 10 bodů. Bodová hranice pro úspěšné složení odborné přijímací zkoušky je 40 bodů ze 100 možných.

      Ke studiu studijního programu Informatika budou přijati všichni uchazeči, u kterých bylo ověřeno splnění požadovaných podmínek a bylo u nich od odborné přijímací zkoušky upuštěno; a dále uchazeči, u kterých bylo ověřeno splnění požadovaných podmínek a kteří úspěšně vykonají odbornou přijímací zkoušku, a v pořadí uchazečů se umístí na takových místech, která doplní celkový počet přijatých uchazečů na 400. Pokud bude od přijímací zkoušky do programu Informatika upuštěno u 350 nebo více uchazečů, bude kromě nich přijato ještě 50 uchazečů, u kterých bylo ověřeno splnění požadovaných podmínek a kteří úspěšně vykonají odbornou přijímací zkoušku, a v pořadí uchazečů se umístí do 50.místa včetně. V každém případě tedy bude ke studiu přijato alespoň 50 uchazečů, kteří úspěšně vykonají přijímací zkoušku.

      Přijímací zkouška konaná v náhradním termínu má stejnou podobu i kritéria hodnocení jako přijímací zkouška v řádném termínu.

      U přijímací zkoušky je zakázáno opisovat od jiných uchazečů i nechat jiného uchazeče opisovat. Takový čin je považován za podvodné jednání a vztahuje se na něj § 67 zákona č. 111/1998 Sb. v platném znění. K přijímací zkoušce je nutné si přinést psací potřeby. Používání jakýchkoliv dalších pomůcek není při přijímací zkoušce povoleno.

      Uchazeči o studium v českém jazyce, kteří nedoloží absolvování maturitní zkoušky z českého nebo slovenského jazyka, musejí doložit dostatečnou znalost jazyka:
      - buď dokladem o absolvování alespoň dvouletého souvislého studia na základní, střední nebo vysoké škole v ČR nebo SR, nebo
      - dokladem o vykonání zkoušky z českého jazyka úrovně B2 nebo C1 na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK), nebo
      - doložením vykonání zkoušky z českého jazyka úrovně B2, C1 nebo C2 na Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, nebo
      - doložením vykonání státní jazykové zkoušky z českého nebo slovenského jazyka na jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky.

      Úředně ověřený doklad je nutno zaslat na studijní oddělení MFF UK nejpozději do 31. 7. 2024 (platí pro všechny výše uvedené možnosti doložení jazykových schopností).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 12.06.2024 Do: 12.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 24.06.2024 Do: 24.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Pro všechny otevírané studijní programy (tj. Fyzika, Obecná matematika, Finanční matematika, Matematika pro informační technologie, Matematické modelování, Matematika se zaměřením na vzdělávání, Fyzika se zaměřením na vzdělávání, Informatika se zaměřením na vzdělávání, Deskriptivní geometrie se zaměřením na vzdělávání a Informatika je od odborné přijímací zkoušky na bakalářské studium upuštěno u uchazečů, kteří o upuštění od přijímací zkoušky (prominutí) požádají, na MFF UK dosud nestudovali, splní alespoň jednu z následujících podmínek a tuto skutečnost řádně doloží:

      1. ukončili nebo ukončí ve školním roce 2022/23 nebo 2023/2024 středoškolské studium maturitní zkouškou v České nebo Slovenské republice a jejich celkový průměr známek z matematiky na výročních vysvědčeních 1. až 3. ročníku a pololetním vysvědčení 4. ročníku střední školy nepřevyšuje 1,5 u uchazečů do všech studijních programů kromě programu Informatika. U uchazečů do programu Informatika nesmí celkový průměr známek z matematiky být vyšší než 1,4;
      2. postoupili v České nebo Slovenské republice do ústředního (resp. celoštátneho) kola Matematické olympiády (kategorie A nebo P), Fyzikální olympiády (kategorie A) nebo Olympiády v informatike (kategorie A) nebo byli v České nebo Slovenské republice úspěšnými řešiteli krajského kola Matematické olympiády (kategorie A, B, C nebo P), Fyzikální olympiády (kategorie A, B, C nebo D), Astronomické olympiády (kategorie AB nebo CD) či Olympiády v informatike (kategorie A) nebo postoupili v České lingvistické olympiádě do ústředního kola;
      3. obdrželi osvědčení úspěšného řešitele Matematického korespondenčního semináře, Fyzikálního korespondenčního semináře, Korespondenčního semináře z programování nebo Korespondenčního semináře M&M, které pořádá MFF UK;
      4. ukončili či ukončí středoškolské studium maturitní zkouškou v České republice ve školním roce 2022/23 nebo 2023/24 a úspěšně složili zkoušku Matematika rozšiřující (organizace CERMAT) s procentuální úspěšností více než 67%;
      5. ukončili či ukončí středoškolské studium maturitní zkouškou ve Slovenské republice ve školním roce 2022/23 nebo 2023/24 a v externí části maturitní zkoušky z předmětu Matematika dosáhli úspěšnosti v testu alespoň 75%;
      6. absolvovali mezinárodní zkoušky Advanced Placement z předmětů Calculus AB nebo Calculus BC s výsledkem 5 a 4. Splnění této podmínky musí uchazeč doložit oficiální cestou prostřednictvím organizace Centrum pro talentovanou mládež;
      7. umístili se do třetího místa v jedné z kategorií soutěže České hlavičky, kterou vyhlašuje společnost Česká hlava PROJEKT z.ú. ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Tuto skutečnost doloží ověřenou kopií diplomu či potvrzením od vyhlašovatele.

      **Podepsanou žádost o upuštění od odborné přijímací zkoušky s uvedením identifikačního čísla přihlášky přiřazeného uchazeči studijním informačním systémem při podání přihlášky a veškeré úředně ověřené doklady dosvědčující uvedené skutečnosti je nutné doručit poštou na studijní oddělení MFF UK nejpozději**

      - do 31. 3. 2024 v případě bodu 1.
      - do 30. 4. 2024 v případě bodů 2.- 3.
      - do 24. 5. 2024 v případě bodů 4.- 6.
      - do 31. 3. 2024 v případě bodu 7.

      Na žádosti podané po výše uvedených termínech vztahujících se k jednotlivým podmínkám nebude brán zřetel. Formulář žádosti se nabídne při vyplňování elektronické přihlášky nebo je dostupný na adrese https://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/faq.htm.

      Rozhodnutí o upuštění od přijímací zkoušky bude fakulta rozesílat po uzavření termínu pro podání přihlášek, tj. nejdříve v průběhu dubna.

      Začátkem května zašle MFF UK všem uchazečům, kterým nebylo do této doby vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky, pozvánku na tuto zkoušku. Uchazeči žádající o upuštění od přijímací zkoušky na základě bodů 4, 5 nebo bodu 6 tak mohou učinit až do 24. 5. 2024, tedy i po obdržení pozvánky na přijímací zkoušku. V případě kladného rozhodnutí MFF UK o upuštění od přijímací zkoušky, které bylo učiněno až po odeslání pozvánky na přijímací zkoušku, se stává tato pozvánka bezpředmětnou.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      MFF organizuje v rámci celoživotního vzdělávání Přípravný kurz k maturitě a přijímacím zkouškám. Bližší informace najdete na adrese:
      https://www.mff.cuni.cz/cs/uchazeci/pripravny-kurz
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolventi studijního programu Informatika jsou vybaveni kombinací dovedností a znalostí, která jim umožňuje jak práci na IT aplikacích (programování, správa systémů, vývoj SW aplikací), tak práci analytickou, vyžadující hluboké teoretické znalosti a schopnost přesného kritického myšlení. Absolventi jsou schopni rychle vstřebávat nové poznatky, a tudíž se dobře orientovat v rychle se měnícím světě IT technologií. Přesný profil absolventa samozřejmě závisí na zvolené specializaci, různé specializace kladou různě silný důraz na konkrétní dovednosti a znalosti.

      Uplatnitelnost absolventů všech šesti specializací na trhu práce je výborná. Mezi povolání, na které jednotlivé specializace své absolventy připravují, patří: programátor, vývojář aplikací (pro standardní i mobilní platformy), analytik SW, datový analytik a analytik webových aplikací, analytik firemních procesů (zejména v IT firmách), správce počítačových sítí, specialista na optimalizaci procesů, specialista na automatické zpracování přirozeného jazyka (mluveného i psaného), vývojář počítačových her. Tato povolání patří mezi nejžádanější povolání na pracovním trhu. Nezaměstnanost našich absolventů je nulová a drtivá většina z nich zůstává v oboru, který vystudovali.