Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Sociologie se specializací Sociální antropologie (0314RA2500050017)

    Fakulta: Fakulta sociálních věd
    Studijní program: Sociologie (B0314A250005)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 3 roky
    Krátká poznámka: Den otevřených dveří na Institutu sociologických studií (ISS, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice) - Aktuální informace lze získat na https://iss.fsv.cuni.cz.
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    63 / 122

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 29.02.2024
      Poznámka k termínu:

      Program Sociologie specializace Sociální antropologie

      V případě programu se specializací může uchazeč podat přihlášku nejvýše na jednu specializaci v rámci daného programu.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 880
      Poznámka:

      Poplatek lze uhradit kartou nebo převodem na účet.


      Banka: Komerční banka, Praha 1


      Účet: 85033011/0100


      Variabilní symbol: uchazeči bude v inf. systému vygenerován individuální variabilní symbol - číslo elektronické přihlášky.


      Specifický symbol: 2024


      Upozorňujeme, že při platbě ze zahraničí bankovní poplatek hradí plátce.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Studijní program Sociologie, který má specializace Sociální antropologie a Studia současných společností, poskytuje přehled základních teorií, konceptů a pojmů klasické a současné sociologie. Studijní program vede ke zvládnutí metodologie sociologických výzkumů (kvantitativní i kvalitativní), výzkumných technik i metod zpracování a analýzy dat, na pozadí specifických znalostí statistiky a logiky. Vybavuje studenty poznáním sociální praxe zkoumání společenských problémů, schopností kritické četby odborné literatury, diskuse poznatků a jejich písemné prezentace tak, aby se dokázali orientovat v síti sociálních vztahů, kterou sebou výzkumná situace přináší, a uměli se v ní chovat jako experti či analytici svého druhu a zároveň i plnohodnotní občané. SP systematicky podporuje schopnosti studentů kriticky posoudit význam společenských jevů, procesů a událostí v širších souvislostech, odkrývat a analyzovat síť vztahů a chování celých skupin obyvatel, organizací a společenských institucí.

      Specializace Sociální antropologie klade důraz na analýzu pozdně moderních západních společností a kultur, stejně tak jako na analýzu společností a kultur ne-evropských a nezápadních. V důsledku toho vysvětluje, co je variabilní a co je univerzální v jednotlivých společnostech a kulturách. Zvláštní pozornost je pak věnována dichotomii společnost – kultura. Obecně je velká pozornost věnována rozvoji antropologické perspektivy se zvláštním zřetelem k výzkumným technikám, badatelskému porozumění zkoumané („cizí“, „odlišné“) společnosti či kultuře a badatelské reflexi širších kontextů sociálně-vědního výzkumu. Celý soubor přednášek a seminářů poskytuje vhled do sociálních a kulturních procesů a transformací ve světovém měřítku, se zřetelem k situaci na evropském kontinentu a také ve Střední Evropě, což je dáno i vymezením profilu budoucích absolventů.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      1) Přijímací zkouška

      Uchazeč se individuálně přihlašuje k NSZ, a to přímo u společnosti Scio.

      O výběru uchazečů rozhodují výsledky NSZ, jak jsou popsány v obecných podmínkách přijímacího řízení (varianta b), a to konkrétně výsledek testu Obecných studijních předpokladů (OSP). Uchazeč může test absolvovat jak jedenkrát, tak vícekrát. Z hlediska přijímacího řízení na FSV se uchazeči započítává vždy nejlepší výsledek z absolvovaných testů.

      Všem uchazečům, kteří budou mít k 31. 1. 2024 řádně podanou přihlášku, tzn. podanou přihlášku a platbu odeslanou nejpozději 31. 1. 2024, fakulta na vlastní náklady zajistí jeden test dle výběru uchazeče v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio – Obecné studijní předpoklady (OSP), Anglický jazyk (AJ) nebo Matematika (MAT) – pořádaný v termínu 2. 3. 2024 v on-line formě. Takovému uchazeči budou na e-mailovou adresu zadanou ve fakultní přihlášce zaslány informace s detailními pokyny postupu vyzvednutí slevového poukazu. Tento poukaz je nepřenosný a lze ho použít nejvýše jednou v uvedeném termínu. V případě splnění podmínek pro získání poukazu pro více studijních programů zároveň získá uchazeč odpovídající počet poukazů, ovšem lze je využít právě a jen v termínu 2. 3. 2024 v on-line formě.

      Účast na NSZ v jiných termínech než 2. 3. 2024 a při nedodržení výše stanovených podmínek si uchazeč hradí individuálně, fakulta ostatní náklady spojené s účastí na NSZ neproplácí.

      FSV akceptuje pro letošní přijímací řízení tyto termíny NSZ SCIO:

      NSZ OSP: 10. 12. 2022, 4. 2. 2023, 4. 3. 2023, 2. 4. 2023, 29. 4. 2023, 20. 5. 2023, 8. 8. 2023, 9. 12. 2023, 16. 1. 2024, 3. 2. 2024, 2. 3. 2024, 23. 3. 2024, 1. 5. 2024

      Informace o Národních srovnávacích zkouškách na www.Scio.cz/nsz, telefonicky na čís. +420 234 705 555 nebo e-mailem na Scio@Scio.cz. Každý uchazeč však musí společnosti Scio poskytnout k předání výsledků svůj souhlas (uchazeč tak učiní v rámci přihlášky k NSZ).

      Přijati jsou uchazeči s nejvyšším percentilem.  Hranici pro přijetí určí děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů, kteří podali přihlášku a kapacitním možnostem fakulty.

      2) Pro absolventy CŽV

      Podmínkou přijetí je absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd UK dle Opatření děkana č. 10/2023 část III., bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu. V případě že uchazeč řádně splní do pátku 21. 6. 2024 včetně všechny podmínky podle OD č. 10/2023 odst. 8.2, tj. dosáhne minimálně 60 kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2024/2025, bude přijat do studia. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.



      Způsob ověření: SCIO test
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: Do:
      Náhradní termín (přijímací zkoušky):
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínky přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče

      Podmínky pro přijetí na základě předešlého přijímacího řízení

      Na základě žádosti upustí děkan od přijímací zkoušky u uchazeče, který byl do studia tohoto studijního programu přijat na základě přijímacího řízení pro studium v akademickém roce 2023/2024, ovšem uchazeč nemohl doložit požadované ukončené středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, protože absolvoval studium až po skončení období pro zápis do studia. Elektronickou žádost je možné podat do 20. 4. 2024.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Absolvent bakalářského studia je schopen provádět analýzy sociálních problémů a jevů s přihlédnutím k historii a současným vývojovým trendům moderních společností. Má přehled o nejvýznamnějších teoriích v oblasti sociologie a rozumí jejich významu pro interpretaci procesů sociální praxe. Dokáže vybrat a aplikovat vhodnou teorii, s přihlédnutím k etice výzkumu navrhnout a realizovat odpovídající výzkumný projekt (design), interpretovat data a navrhovat řešení aktuálních sociálních problémů. Je připraven pro výzkumnou činnost v národním, evropském a globálním kontextu. Absolvent specializace Sociální antropologie dokáže v teoretické i metodologické rovině pracovat s kulturním relativismem jako základním předpokladem antropologické analýzy. Je teoreticky i metodologicky vybaven k identifikaci sociálních a kulturních problémů v odlišných prostředích a k přiměřenému provádění výzkumů při využití mezikulturní komparace. Dokáže adekvátně kontextualizovat studované sociální procesy a je schopen porozumět emickým perspektivám účastníků sociálního dění. Je si vědom performativity sociálně-vědního výzkumu a dokáže s ní na teoretické i praktické úrovni reflexivně pracovat. Najde uplatnění v základním a aplikovaném výzkumu, a to v akademické sféře, státní správě, nevládních organizacích, ale i ve sférách politiky, obchodu a zahraničních vztahů.