Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Balkánská, euroasijská a středoevropská studia se specializací Balkánská a středoevropská studia (0312TA1200010179)

    Fakulta: Fakulta sociálních věd
    Studijní program: Balkánská, euroasijská a středoevropská studia (N0312A120001)
    Forma studia: distanční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Krátká poznámka: Den otevřených dveří na Institutu mezinárodních studií (IMS, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice), http://bit.ly/FSVDOD
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    10 / 18

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2024
      Poznámka k termínu:

      Program Balkánská, euroasijská a středoevropská studia specializace Balkánská a středoevropská studia.

      V případě programu se specializací může uchazeč podat přihlášku nejvýše na jednu specializaci v rámci daného programu.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 880
      Poznámka:

      Poplatek lze uhradit kartou nebo převodem na účet.


      Banka: Komerční banka, Praha 1


      Účet: 85033011/0100


      Variabilní symbol: uchazeči bude v inf. systému vygenerován individuální variabilní symbol - číslo elektronické přihlášky.


      Specifický symbol: 2024


      Upozorňujeme, že při platbě ze zahraničí bankovní poplatek hradí plátce.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Cílem studijního programu Balkánská, euroasijská a středoevropská studia (dále jen BECES) je rozvoj výuky a návazného výzkumu oblastí Balkánu, Střední a Východní Evropy, Ruska a Eurasie. Program vychází z konceptu area studies (teritoriálních studií) jako svou povahou multidisciplinárního oboru soustřeďujícího se na problematiku vnitřních trendů a charakteristik uvedených teritorií od 19. století do současnosti.

      Studijní program se zaměřuje na následující průřezová témata, které se promítají také do jednotlivých specializací. Jedná se o:

      a) dějiny a dějinné interpretační koncepty,

      b) politické systémy,

      c) společenské a kulturní dějiny.

      Dále je kladen důraz na zvládnutí metodologických nástrojů společenských věd a teritoriální profilace studenta podle potřeb jeho diplomové práce.

      Student je seznamován v průběhu studia s nejnovějším stavem výzkumu v mezinárodním srovnání a také musí v průběhu studia absolvovat několik přednášek v anglickém jazyce.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      1) Přijímací zkouška

      Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá písemnou formou zahrnující:

      1. Odborně zaměřený test (v českém jazyce) s důrazem na moderní dějiny, reálie a současnost střední Evropy a Balkánu; jde o test s otázkami a výběrem odpovědí ze čtyř možností, z nichž pouze jedna je správná (max. 40 bodů).

      2. Písemnou práci/esej na zadané téma v anglickém jazyce. Požadovaný rozsah eseje jsou 3-4 strany (A4) rukopisu. Eseje jsou hodnoceny anonymně vždy dvěma hodnotiteli nezávisle na sobě, výsledná známka je průměrem obou hodnocení. Hodnocení esejí zahrnuje pochopení zadání (0-15 bodů), způsob argumentace a využití empirických dat (0-20 bodů), soulad závěru eseje se zadáním a použitou argumentací (0-15 bodů), jazykovou úroveň (0-10 bodů); pokud se esej odchýlí od zadání nebo je napsána na zcela jiné téma, je hodnocena jako nevyhovující (max. 60 bodů).

      Přijati jsou uchazeči s nejvyšším dosaženým počtem bodů. Hranici pro přijetí určí děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů, kteří podali přihlášku a kapacitním možnostem fakulty.

      2) Pro absolventy CŽV

      Podmínkou přijetí je absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd UK dle Opatření děkana č. 10/2023 část III., bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu. V případě že uchazeč řádně splní do pátku 21. 6. 2024 včetně všechny podmínky podle OD č. 10/2023 odst. 8.2, tj. dosáhne minimálně 60 kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2024/2025, bude přijat do studia. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.



      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 03.06.2024 Do: 19.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 24.06.2024 Do: 28.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínky přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče

      A) Podmínky pro přijetí do navazujícího magisterského studia pro akademický rok 2023/2024 s upuštěním od přijímací zkoušky

      U absolventů bakalářského studia, kteří ukončili bakalářské studium v akademickém roce 2023/2024 na UK a hlásí se ke studiu na rok 2024/2025 na navazující magisterské studium programu Balkánská, euroasijská a středoevropská studia na IMS FSV UK, upustí děkan FSV na základě jejich žádosti od přijímací zkoušky, pokud splnili následující podmínky:

      U absolventů bakalářských studijních oborů akreditovaných na UK v rámci vzdělávacích oblastí (dle klasifikace CZ-ISCED) Náboženství a teologie (0221), Historie a archeologie (0222), Filozofie a etika (0223), Literatura a lingvistika (0232), Ekonomie (0311), Politické vědy a občanská výchova (0312), Sociologie a kulturologie (0314), Žurnalistika a zpravodajství (0321), Právo (0421), Vědy o zemi (0532), může děkan na základě jejich žádosti upustit od přijímací zkoušky, jestliže během bakalářského studia dosáhli studijního průměru do 1,50 včetně, zaokrouhluje se na dvě desetinná místa. Studijní průměr je počítán ze všech ukončených semestrů (včetně ZS 2023/2024) dle Studijního a zkušebního řádu UK.

      Zastoupení uvedených vzdělávacích oblastí na akreditovaném programu musí činit minimálně 50 % dané akreditace. Studijní průměr a osvědčení o procentním zastoupení uvedené vzdělávací oblasti na akreditaci daného programu doloží uchazeč potvrzením studijního oddělení příslušné fakulty UK.

      V případě specializace Balkánská, euroasijská a středoevropská studia se zaměřením na střední Evropu a Balkán je uchazeč dále povinen doložit potvrzením studijního oddělení své fakulty, že v dosavadním studiu úspěšně absolvoval anglický jazyk na úrovni minimálně B2. Listinnou nebo elektronickou žádost je možné podat v termínu 1. 3. 2024 až 20. 4. 2024.

      B) Podmínky pro přijetí na základě předešlého přijímacího řízení

      Na základě žádosti upustí děkan od přijímací zkoušky u uchazeče, který byl do studia tohoto studijního programu přijat na základě přijímacího řízení pro studium v akademickém roce 2023/2024, ovšem uchazeč nemohl doložit požadované ukončené bakalářské nebo vyšší vzdělání, protože absolvoval studium až po skončení období pro zápis do studia. Elektronickou žádost je možné podat do 20. 4. 2024.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Absolvent studijního programu Balkánská, euroasijská a středoevropská studia disponuje mezinárodně srovnatelnou teritoriální průpravou. Rozumí dějinám a politickým souvislostem studovaného teritoria. Umí vypracovat odborně i formálně kvalitní texty a vyjádřit se kvalifikovaně k odborné problematice vývoje států a společností studovaných regionů. Díky tomu je žádaným uchazečem a výborně hodnoceným pracovníkem ve státní správě, diplomacii, nevládních organizacích a mezinárodních institucích, výzkumu a vývoji, soukromé sféře i médiích.

      Absolventi specializace Balkánská, euroasijská a středoevropská studia umějí dle zaměření buď na země střední, východní a jihovýchodní Evropy nebo na postsovětský prostor shromáždit, vyhodnotit a interpretovat data související s historií a současností zemí těchto areálů, a to se zaměřením na vnitropolitická témata, ekonomiku, sociálně-kulturní problematiku, transformační trendy a vnější kontext jejich vývoje, tato témata kvalifikovaně diskutovat a aplikovat v akademické i neakademické praxi.

      Absolvent specializace ruská a euroasijská studia zná historické, politické, společenské a ekonomické souvislosti Ruska a Post-sovětského prostoru. Absolvent specializace Balkánská a středoevropská studia zná historické, politické, společenské a ekonomické souvislosti zemí Balkánu a střední Evropy.

      Absolvent studijního oboru je žádaným uchazečem a výborně hodnoceným pracovníkem na odpovědných místech ve státní správě, diplomacii, nevládních organizacích a mezinárodních institucích, výzkumu a vývoji, soukromé sféře i médiích.