Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Církevní a obecné dějiny (0222VD120021)

    Fakulta: Katolická teologická fakulta
    Studijní program: Církevní a obecné dějiny (P0222D120021)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2023
      Poznámka k termínu: Přihláška musí obsahovat povinné přílohy (viz přílohy přihlášky) a osvědčení o osobní integritě. Míní se tím "písemné svědectví o praxi náboženského života", v němž je popsán způsob, jímž se uplatňuje svou svobodu náboženského vyznání; v návaznosti na toto písemné svědectví pak přijímací zkouška prověřuje mimo jiné i to, zda uchazeč způsobem uplatňování své svobody náboženského vyznání získal v přiměřené a nezbytné míře znalosti a schopnosti nezbytné pro studium teologie (vyžadováno podle Statutu KTF UK čl 15 odst. 3). Stručné písemné svědectví (max. 1 A4) sepisuje uchazeč sám a podpisem ho stvrzuje oficiální představitel církve: ordinář či vyšší řeholní představený u kandidátů kněžství a zasvěcených osob, v ostatních případech kněz, který uchazeče osobně zná, nebo fakultní kaplan (kaplan@ktf.cuni.cz ), případně jiný kněz vyučující na fakultě. Uchazeč je především absolventem magisterského programu Historické vědy nebo Teologie nebo Dějiny umění, případně programu obdobného typu.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Doktorský studijní program Církevní a obecné dějiny, prezenční, 4 roky
      (Jedná se o studijní program bez specializace)

      Doktorský studijní program Církevní a obecné dějiny je zaměřen na vědecké bádání a samostatnou tvůrčí činnost v oblasti církevních i obecných dějin. Důraz je kladen na propojení jednotlivých historických disciplín, zvláště s dějinami umění a pomocnými vědami historickými. Uchazeč je především absolventem magisterského studijního programu Historické vědy nebo Teologie nebo Obecná teorie a dějiny umění a kultury, případně příbuzných studijních oborů. Požaduje se znalost dějin v rozsahu magisterského studijního programu Historické vědy. Dále se předpokládá znalost latiny a dvou světových jazyků. Cílem studia je připravit studenty k samostatnému vědeckému bádání v daném oboru a zaměření.

      V akad. roce 2022/2023 nabízí Katolická teologická fakulta tato zaměření:

      a) církevní a obecné dějiny starověku
      b) církevní a obecné dějiny středověku
      c) církevní a obecné dějiny raného novověku
      d) církevní a obecné dějiny 19. a 20. století

      Pro studenty PREZENČNÍ formy studia platí povinnost účasti na všech konferencích, kolokviích, seminářích, zvaných přednáškách hostů z oboru a podobných akcích pořádaných fakultou. Zpráva o účasti na těchto akcích je součástí ročního hodnocení doktoranda. Akademická praxe může dále zahrnovat doktorandův podíl na výuce.
      (Plnění povinnosti: každá rok studia)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška:

      Uchazeč musí prokázat dobré znalosti českých a evropských dějin, dějin českého a evropského umění, literatury, společenských věd, základů filozofie a duchovních věd na úrovni absolventů magisterského studijního programu Historie nebo Dějiny evropské kultury, případně Teologie. Uchazeč má při přijímací zkoušce dále prokázat schopnost kultivovaného mluveného i písemného projevu. Předpokládá se hlubší zájem o historickou tématiku, kterou uchazeč doloží seznamem prostudované literatury a schopností tuto literaturu analyzovat a interpretovat a projevit při tom schopnost samostatného názoru a úsudku. Kromě obecného kulturního rozhledu musí uchazeč prokázat motivační předpoklady pro studium. Požaduje se znalost dějin v rozsahu magisterského studijního programu Historické vědy. Dále požaduje znalost dvou světových jazyků (z nichž jeden je němčina).

      Přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru, jehož předmětem je ověření historických a jazykových znalostí a posouzení návrhu disertační práce a uchazečovy představy o zaměření studia. Uchazeč musí úspěšně vykonat přijímací zkoušku.

      Maximální počet dosažitelných bodů je 100 (+ bonifikace v hodnotě až 30 bodů při uvedení konkrétního školícího pracoviště a souhlasu školitele s vedením plánovaného doktorského projektu).
      Hodnotí se:

      - úroveň písemného projevu (max. 20 bodů) + ústní prezentace projektu (max. 10 bodů) + orientace v problematice projektu (max. 15 bodů) - hodnotí se přesnost formulací, znalost literatury k problematice, inovativní přístup;
      - orientace v oboru (max. 15 bodů)
      - orientace v literatuře projektu (max. 20 bodů)
      - výsledky dosavadní vědecké práce a praxe v oboru (max. 10 bodů)- hodnotí se publikační činnost (články, monografie), účast na odborných konferencích, zahraniční stáž na univerzitách nebo jiných odborných institucích
      - znalosti německého jazyka z oblasti církevních a obecných dějin (max. 10 bodů)

      Ke studiu bude přijat uchazeč, který splní podmínky přijímacího řízení a dosáhne minimální bodové hranice, která bude stanovena po vyhodnocení přijímacích pohovorů v závislosti na kapacitních možnostech fakulty a v závislosti na počtu uchazečů, kteří se přijímacího pohovorů účastnili.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 08.06.2023 Do: 08.06.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 29.06.2023 Do: 29.06.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Vzdělání v doktorském studijním programu Obecné a církevní dějiny poskytuje intelektuální a zákonné předpoklady pro výuku specializovaných církevních a obecných dějin na teologických, filozofických, pedagogických či podobných fakultách nebo pro odbornou práci na specializovaných historických pracovištích (Historický ústav AV ČR, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, archivy, muzea a další podobné instituce).