Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Asijská studia se specializací Japanologie (0231RA0900690103)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Asijská studia (B0231A090069)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 20
    Standardní doba studia: 3 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    25 / 173

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 28.02.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      kombinovatelnost: samostatné, sdružené nebo dvouspecializační studium; kombinovatelnost se všemi programy bakalářského studia, které to nevylučují; lze kombinovat buď jednu specializaci s jiným programem (sdružené studium), nebo dvě specializace zároveň (dvouspecializační studium), nebo studovat jen jednu specializaci (samostatné studium)

      volba specializace: závazně v přihlášce; na každou specializaci je třeba podat samostatnou přihlášku, lze podat přihlášky i na více specializací
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: dvoukolová (písemná, ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      1. kolo – písemná část (doba trvání: 55 minut):
      1) test obecných studijních předpokladů (max. 15 bodů)
      2) test z angličtiny na úrovni B1 (max. 10 bodů)
      3) test z českého jazyka v rozsahu středoškolského učiva (max. 10 bodů)
      4) test základních znalostí o japonském jazyce, literatuře, dějinách a společnosti (max. 15 bodů)

      2. kolo – ústní část:
      1) pohovor zaměřený na znalosti z okruhu povinné studijní literatury; seznam povinné literatury bude zveřejněn na webové stránce Ústavu asijských studií (10 bodů)
      2) znalostní pohovor zaměřený na reálie Japonska a zemí východní Asie (jazykověda, literatura, dějiny, společnost, umění, myšlení, česko-japonské vztahy apod.); seznam tematických okruhů ke znalostnímu pohovoru bude zveřejněn na webové stránce Ústavu asijských studií; součástí hodnocení je i úroveň jazykového projevu (max. 15 bodů)
      3) znalost japonských slabičných abeced (hiragana, katakana) včetně jejich transkripčních pravidel a znalost vybraných čínských znaků (kandži) – seznam příslušných znaků bude zveřejněn na webové stránce Ústavu asijských studií (max. 15 bodů)
      4) motivace ke studiu (max. 10 bodů)
      Uchazeči, kteří se hlásí na více programů či dvouspecializací, u kterých přijímací zkouška zahrnuje společný test z angličtiny, píší test pouze jednou a výsledek se jim započítává pro všechny programy a dvouspecializace. Totéž platí pro uchazeče, kteří se hlásí na více programů či dvouspecializací, u kterých přijímací zkouška zahrnuje společný test obecných studijních předpokladů.

      kritéria hodnocení motivace:
      • přesvědčivá motivace – konkrétně a jasně formulovaná a dostatečně obhájená, odpovídající náplni studia specializace na FF UK: 10–7 bodů
      • částečně přesvědčivá motivace – poměrně konkrétně formulovaná a obhájená, vcelku odpovídající náplni studia specializace na FF UK: 6–3 bodů
      • nepřesvědčivá motivace – vágně vysvětlená a nedostatečně obhájená, příliš neodpovídající náplni studia specializace na FF UK: 2–0 bodů

      další požadavky ke zkoušce: seznam prostudované literatury k oboru nad rámec povinné literatury (předkládá se u ústní části přijímací zkoušky)

      -----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé studijní programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný studijní program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu studijního programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u studijních programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný studijní program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný studijní program na druhé fakultě. Pro uchazeče přijaté k mezifakultnímu studiu platí samostatně stanovený předpokládaný počet přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4–5.5).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 13.05.2023 Do: 14.06.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 19.06.2023 Do: 20.06.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      další informace:
      • vizitka studijního programu https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/bakalarske-obory/asijska-studia/japanologie/
      • web Ústavu asijských studií: https://uas.ff.cuni.cz/
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      nekoná se
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolventi se mohou uplatnit například v těchto oblastech:
      • ve veřejných výzkumných institucích (v. v. i.) a univerzitních pracovištích jako znalci Japonska a východní Asie,
      • ve školství jako znalci japonského jazyka a literatury, dějin a společnosti,
      • jako překladatelé literárních i neliterárních textů z japonštiny a do japonštiny,
      • ve státních institucích vyvíjejících zahraničněpolitické a další aktivity ve východní Asii,
      • ve státních i jiných institucích jako analytici japonských médií,
      • v médiích jako korespondenti, redaktoři nebo specialisté na Japonsko a další asijské země,
      • v nadnárodních společnostech působících v Japonsku jako marketingoví pracovníci,
      • v institucích poskytujících informační zázemí pro firmy vstupující na japonský trh, v cestovních kancelářích zaměřených na Japonsko a východní Asii jako delegáti či programoví koordinátoři.