Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Česko-německá studia (0312RA200012)

    Fakulta: Fakulta sociálních věd
    Studijní program: Česko-německá studia (B0312A200012)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 3 roky
    Krátká poznámka: Den otevřených dveří na Institutu mezinárodních studií (IMS, U Kříže 8, Praha 5 – Jinonice), http://bit.ly/FSVDOD
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    26 / 41

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 28.02.2023
      Poznámka k termínu: Studijní program bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Cílem double-degree programu Česko-německá studia, jehož absolventi získají bakalářský diplom na FSV UK a na Universität Regensburg) je poskytnout jeho studentům kvalifikované kontextuální (obecné) a regionální (odborné) znalosti a analyticko-syntetické (speciální) dovednosti v rámci uvedené specializace (jazykověda, literární věda, vědy o kultuře, politika a dějiny a právo a hospodářské dějiny). Díky rozdělení kreditů do jednotlivých disciplinárních modulů je dosaženo velmi rovnoměrného záběru studia skrze jmenované směry společenských věd a studenti jsou schopni odborného vhledu do nich. Nedílnou součástí studia je praxe, který vyžaduje aplikaci nabytých znalostí v odborném německojazyčném pracovním prostředí. Studijní program předpokládá roční studijní pobyt na Universität Regensburg ve druhém či třetím roce studia.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      1) Přijímací zkouška

      Uchazeč se individuálně přihlašuje k NSZ, a to přímo u společnosti Scio.

      O výběru uchazečů rozhodují jednak výsledky NSZ, jak jsou popsány v obecných podmínkách přijímacího řízení (varianta c), a to konkrétně výsledek testu Obecných studijních předpokladů (OSP), váha v celkovém percentilu je 0,5, a jednak výsledky integrovaného testu se třemi částmi:

      1. Test z němčiny – max. 30 bodů, váha v celkovém percentilu je 0,14
      2. Test z německých a česko-německých dějin 19. a 20. století – max. 40 bodů, váha v celkovém percentilu je 0,18
      3. Test z německých a česko-německých reálií po roce 1990 – max. 40 bodů, váha v celkovém percentilu je 0,18 (společnost, politika, hospodářství, kultura)

      Bodové ohodnocení dílčích testů 1 až 3 je převedeno na percentily.

      Všem uchazečům, kteří budou mít k 31. 1. 2023  řádně podanou přihlášku, tzn. podanou přihlášku a platbu odeslanou nejpozději 31. 1. 2023, fakulta na vlastní náklady zajistí jeden test dle výběru uchazeče v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio – Obecné studijní předpoklady (OSP), Anglický jazyk (AJ) nebo Matematika (MAT) – pořádaný v termínu 4. 3. 2023 v on-line formě. Takovému uchazeči budou na e-mailovou adresu zadanou ve fakultní přihlášce zaslány informace s detailními pokyny postupu vyzvednutí slevového poukazu. Tento poukaz je nepřenosný a lze ho použít nejvýše jednou v uvedeném termínu. V případě splnění podmínek pro získání poukazu pro více studijních programů zároveň získá uchazeč odpovídající počet poukazů, ovšem lze je využít právě a jen v termínu 4. 3. 2023 v on-line formě.

      Účast na NSZ v jiných termínech než 4. 3. 2023 a při nedodržení výše stanovených podmínek si uchazeč hradí individuálně, fakulta ostatní náklady spojené s účastí na NSZ neproplácí.

      FSV akceptuje pro letošní přijímací řízení tyto termíny NSZ SCIO:

      NSZ OSP: 11. 12. 2021, 4. 2. 2022, 5. 3. 2022, 2. 4. 2022, 30. 4. 2022, 21. 5. 2022, 10. 12. 2022, 4. 2. 2023, 4. 3. 2023, 2. 4. 2023, 29. 4. 2023.

      Informace o Národních srovnávacích zkouškách na www.scio.cz/nsz, telefonicky na čís. +420 234 705 555 nebo e-mailem na scio@scio.cz. Každý uchazeč však musí společnosti Scio poskytnout k předání výsledků svůj souhlas (uchazeč tak učiní v rámci přihlášky k NSZ).

      Bližší informace o Institutu mezinárodních studií na webu ims.fsv.cuni.cz. Institut sídlí na adrese U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice. Informace o Národních srovnávacích zkouškách na www.scio.cz/nsz, telefonicky na čís. +420 234 705 555 nebo e-mailem na scio@scio.cz.

      O postupu uchazeče rozhodne celkový percentil, vypočtený jako součet percentilů z dílčích testů, vynásobených vahou dílčí zkoušky v celkovém percentilu.

      Podmínkou pro splnění podmínek přijímacího řízení je účast ve všech částech přijímací zkoušky. Uchazeč tedy musí z každého testu získat alespoň jeden bod. Přijati jsou uchazeči s nejvyšším celkovým percentilem. Hranici pro přijetí stanoví děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů skládajících přijímací zkoušku a kapacitním možnostem fakulty.

      2) Pro absolventy CŽV

      Podmínkou přijetí je absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy dle Opatření děkanky č. 4/2021 článek 1, odstavec 1, bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu,  v případě, že uchazeč o studium řádně do pátku 23. 6. 2023 včetně splní všechny studijní povinnosti, dosáhne minimálně 60 kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2023/2024. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.



      Způsob ověření: přijímací zkouška, SCIO test
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 01.06.2023 Do: 23.06.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 26.06.2023 Do: 30.06.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínky přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče

      A) Podmínky pro přijetí na základě předešlého přijímacího řízení

      Na základě žádosti upustí děkan od přijímací zkoušky u uchazeče, který by byl do studia tohoto studijního programu a specializace přijat na základě přijímacího řízení pro studium v akademickém roce 2022/2023, pokud by v období pro ověřování podmínek k přijetí doložil požadované ukončené středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou. V takovém případě nemohl uchazeč včas doložit středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou proto, že je absolvoval až po skončení období pro ověřování podmínek k přijetí do studia v akademickém roce 2022/2023. Listinnou nebo elektronickou žádost je možné podat do 20. 4. 2023. Výše uvedený postup je možné uplatnit pouze jednou.

      B) Bez nutnosti absolvovat test Obecných studijních předpokladů (OSP) a přijímací zkoušku mohou být přijati uchazeči, kteří v kalendářním roce, v němž probíhá přijímací řízení, absolvují přípravný kurz pro česko-německá studia (kurz je nabízen zdarma v distanční podobě) s výsledkem v závěrečném testu ne horším než C (škála hodnocení A–F podle Opatření děkanky č. 20/2019) s tím, že posledním přijatým bude 10. uchazeč s nejlepším výsledkem (a nebo další uchazeči se shodným bodovým ziskem).

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Německé a česko-německé dějiny 19. a 20. století:

      ●     WOLFRUM, Edgar. Zdařilá demokracie: dějiny Spolkové republiky Německo od jejich počátků až po dnešek. Vyd. 1. Brno: Barrister & Principal, 2008, 583 s. ISBN 978-80-87029-43-5.

      ●     MÜLLER, Helmut M, Karl-Friedrich KRIEGER a Hanna VOLLRATH. Dějiny Německa. 2. dopl. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004, 609 s. ISBN 80-7106-188-3. (vybrané kapitoly)

      ●     KŘEN, Jan. Dvě století střední Evropy. Vyd. 1. Praha: Argo, 2005, 1109 s. ISBN 80-7203-612-2. (vybrané kapitoly)

      ●     BĚLINA, Pavel. Dějiny zemí Koruny české. 6. vyd. Praha: Paseka, 1999, 328 s. ISBN 80-7185-257-0. (vybrané kapitoly)

      - větší důraz je kladen na 20. století

      Německé a česko-německé reálie:

      V rámci této části přijímací zkoušky je ověřena znalost politických reálií, základní znalost politického systému SRN a hospodářského vývoje. Pro přípravu doporučujeme pravidelně sledovat média - především německá (např. www.tagesschau.de, www.welt.de, www.faz.de). Základní fakta lze nalézt v publikaci Fakta o Německu.

      Jazyková zkouška:

      Příprava této části zkoušky je v kompetenci Centra jazykové přípravy FSV UK, kde naleznete podrobnosti k přijímací zkoušce a jazykové testy z minulých let. Obtížnost zkoušky odpovídá stupňům znalosti B2/C1.

      Ukázkové testy

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Informace k přípravnému kurzu naleznete na stránkách institutu https://ims.fsv.cuni.cz/uchazeci/pripravne-kurzy/cesko-nemecka-studia-cns

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Absolventi binacionálního bakalářského studijního programu Česko-německá studia/ Deutsch-Tschechische Studien (součásti programu Internationale territoriale Studien), soustřeďujícího se na oblast střední Evropy se zaměřením na česko-německé vztahy, jsou svými znalostmi a dovednostmi připraveni k práci v nejrůznějších sektorech státní administrativy, v nevládních i vládních organizacích stejně tak jako k pokračování v akademické kariéře na úrovni německé, české i mezinárodní, v Německu např. v magisterských programech Osteuropastudien, Ost-West-Studien, Interkulturelle Europa-Studien aj. Na české straně především v navazujících magisterských oborech UK FSV, jmenovitě na katedře německých a rakouských studií.