Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Physical Geography and Geoecology (0532VD330021) DSP II

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Physical Geography and Geoecology (P0532D330021)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 15.12.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program je uskutečňován bez specializace.

      Doktorský studijní program Fyzické geografie a geoekologie připravuje studenty na vysoce odbornou a specializovanou, samostatnou vědecko-výzkumnou činnost v jednotlivých disciplínách fyzické geografie včetně geoekologie na mezinárodně srovnatelné úrovni. Závažným úkolem fyzické geografie a geoekologie je rovněž výzkum prostorových a časových vztahů mezi přírodním prostředím a společností. Současné členění fyzické geografie respektuje dynamicky se rozvíjející specializace, jakými jsou především geomorfologie, hydrologie, klimatologie, meteorologie, biogeografie a pedogeografie. Rozvoj obecné a regionální fyzické geografie je významně stimulován poznatky dílčích fyzickogeografických disciplín, které navíc úzce spolupracují s dalšími přírodovědnými obory jako jsou geologie a geofyzika, geoinformatika, biologie a ekologie. Významným tematickým okruhem fyzické geografie a geoekologie (v teoretické i aplikační úrovni) je porovnání průběhu a dynamiky současných přírodních procesů s jejich průběhem a vývojem v paleogeografické historii Země. Z této korelace vyplývají zásadní poznatky o dynamice fyzickogeografických procesů a jevů v kvartéru a možnost predikce regionálních a globálních změn přírodního prostředí.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu. Uchazeč/uchazečka předem připraví v písemné podobě a připojí k přihlášce ke studiu (v rozsahu max. 5 tis. znaků), a pak v rámci přijímací zkoušky ústně prezentuje (v délce max. 10 minut): (a) shrnutí své dosavadní odborné činnosti a (b) stručný návrh svého doktorského projektu. Komise bude komplexně hodnotit motivaci uchazeče/uchazečky, jeho/její jazykové schopnosti, dosavadní výsledky odborné činnosti, kvalitu a realizovatelnost doktorského projektu.
      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný program a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body.

      Ze závažných a doložených důvodů, zejména zdravotních nebo studia v zahraničí, může děkan na základě žádosti podané v elektronickém informačním systému univerzity zpravidla spolu s přihláškou, nejpozději však do 6. ledna 2023, povolit vykonání přijímací zkoušky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 03.02.2023 Do: 03.02.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 10.02.2023 Do: 10.02.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent doktorského studijního programu Fyzická geografie a geoekologie je vybaven hlubokými odbornými znalostmi ve své specializaci, současně má široký rozhled a zasvěcenou orientaci v obecně geografickém základu, což mu umožňuje samostatnou vědeckovýzkumnou činnost. Zároveň je schopen řešit mezioborové a komplexní fyzickogeografické a environmentální problémy (např. přírodní ohrožení a jejich rizika pro společnost) a má kvalifikaci tvůrčího uživatele GIS, DPZ, geoinformatických a statistických metod ve fyzické geografii a geoekologii. Dobře se orientuje ve světové literatuře a v základech dalších přírodovědných disciplín, zejména ve vztahu k lokálním, regionálním a globálním aspektům interakcí přírodního prostředí a společnosti. Odborná kompetence, hluboké poznání fyzickogeografického prostředí, vývoje krajiny a interakcí fyzickogeografické a socioekonomické sféry umožňuje absolventovi tohoto studijního oboru efektivní mezioborovou spolupráci s odborníky z ostatních přírodovědných a environmentálních disciplín.