Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Parasitology (0511VD030043) DSP II

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Parasitology (P0511D030043)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 15.12.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program je uskutečňován bez specializace.

      Biologie parazitických prvoků, helmintů a členovců na úrovni organismů buněk a molekul a jejich interakcí s hostiteli. Mechanismy patogenity, funkční morfologie a biochemie parazitů, mechanismy účinku antiparazitárních léčiv a vzniku rezistence. Biologie a ekologie přenašečů infekčních nemocí a jejich interakcí s patogény.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu, a skládá se z více částí. Komise hodnotí:
      1. Kvalitu a prezentaci projektu disertace – uchazeč může připojit anotaci k přihlášce ke studiu jako nepovinnou přílohu nebo ji přinese k pohovoru (hypotéza a plán řešení projektu včetně metodiky práce). Je hodnocena jak prezentace projektu, tak reakce na otázky členů komise.
      2. Předchozí odbornou činnost – hodnotí předchozí aktivity, zejména avšak nikoli výlučně takové, které mají vztah k projektu: přednostně hodnotí publikační a grantové aktivity.
      3. Znalosti a orientaci uchazeče v problematice oboru s přihlédnutím na téma projektu – uchazeč musí prokázat znalost současné vědecké problematiky oboru a zejména pak v oblasti projektu, dokáže kriticky hodnotit vědecké hypotézy; komise může rovněž přihlédnout k dosavadním studijním výsledkům.
      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný program a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body. Z toho 30 bodů může být uděleno formou bonifikace za uvedení představy o doktorském studiu a plánované disertační práci v nepovinné příloze přihlášky. Ta by měla obsahovat téma a stručnou anotaci disertační práce, předpokládané školící pracoviště a souhlas konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorského projektu.

      Ze závažných a doložených důvodů, zejména zdravotních nebo studia v zahraničí, může děkan na základě žádosti podané v elektronickém informačním systému univerzity zpravidla spolu s přihláškou, nejpozději však do 6. ledna 2023, povolit vykonání přijímací zkoušky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 03.02.2023 Do: 03.02.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 10.02.2023 Do: 10.02.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Profil absolventa je do značné míry dán specifickými cíli jeho doktorské práce určující charakter přípravy pro vědeckou práci nebo praxi v oboru. Absolvent má odborné znalosti o parazitárních organismech (prvoci, helminti a členovci), zejména o molekulární biologii, imunologii, biochemii, patogenitě a epidemiologii, to vše s důrazem na interakce s hostitelem. Je schopen řešit teoretické i praktické problémy související s parazity na multidisciplinární úrovni a prezentovat dosažené výsledky v mezinárodních časopisech a na vědeckých setkáních. Je schopen zapojovat se do projektů základního i aplikovaného výzkumu na vysokých školách a výzkumných ústavech. Je připraven k práci ve školství, zdravotnictví, veterinární medicíně, ve státní správě i v soukromých farmaceutických, biotechnologických aj. firmách v ČR i zahraničí.