Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Environmentální vědy (0521VD030007) DSP II

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Environmentální vědy (P0521D030007)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 15.12.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program je uskutečňován bez specializace.

      Obor vychází z celospolečenského požadavku poznat a analyzovat mechanismy nežádoucích změn prostředí, formulovat cesty vedoucí k jejich nápravě.
      Klíčovým cílem studia je podrobná analýza současného stavu prostředí, identifikace hlavních zdrojů znečištění, jejich dynamika, transportní procesy a uzlové mechanismy přestupu z jednoho prostředí do jiného. Významným úkolem doktorandského bádání je hledání abiotických a biotických procesů a jevů, druhů organismů nebo jejich skupin, které mohou svým stavem, chováním nebo typickou změnou napomoci k indikaci včasného rozpoznání nežádoucích změn daného environmentálního systému (ovzduší, voda, půda, biota).
      Absolvent získá během studia a spoluprácí se školitelem návyky k samostatné i týmové tvůrčí práci vycházející z obecné metodologie věd. Je připraven tvůrčím způsobem a na vysoké odborné úrovni řešit problémy základní a aplikované vědy. Má zkušenosti z laboratorní a/nebo terénní práce, je připraven koncipovat výzkumné úkoly, dokáže získané údaje zpracovat příslušnou statistickou a/nebo grafickou metodou a ty publikovat.
      Studium je koncipováno jako příprava k vědecké kariéře nebo k vysoce odborné tvůrčí činnosti v oblasti aplikovaného výzkumu, či řízení ochrany životního prostředí ve státní nebo soukromé sféře.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu.
      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný program a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body. Z toho 15 bodů může být uděleno formou bonifikace za uvedení představy o doktorském studiu a plánované disertační práci v nepovinné příloze přihlášky. Ta by měla obsahovat téma a stručnou anotaci disertační práce, předpokládané školící pracoviště a souhlas konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorského projektu.

      Ze závažných a doložených důvodů, zejména zdravotních nebo studia v zahraničí, může děkan na základě žádosti podané v elektronickém informačním systému univerzity zpravidla spolu s přihláškou, nejpozději však do 6. ledna 2023, povolit vykonání přijímací zkoušky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 03.02.2023 Do: 03.02.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 10.02.2023 Do: 10.02.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studium je koncipováno jako příprava k vědecké kariéře nebo k vysoce odborné tvůrčí činnosti v oblasti orientovaného (resortního) výzkumu, či řízení ochrany životního prostředí ve státní nebo soukromé sféře. Jeho těžištěm je především zpracování disertační práce, které je vhodně doplněno specializačními předměty a předměty „vedlejšího vědeckého základu“.

      Absolvent získá během studia a spolupráce se školitelem návyky v samostatné i týmové tvůrčí práci vycházející z obecné metodologie věd. Je připraven tvůrčím způsobem a na vysoké odborné úrovni řešit problémy základní a aplikované vědy. Má zkušenosti z laboratorní a/nebo terénní práce, je připraven koncipovat výzkumné úkoly, dokáže získané údaje zpracovat příslušnou statistickou a/nebo grafickou metodou a ty publikovat.

      K uplatnění absolventů dochází ve vědeckých (např. AVČR), resortních výzkumných (např. ČHMÚ, ČGS, VÚV TGM) a vysokoškolských institucích, či v řídících funkcích odborných sekcí státní správy (MŽP) i soukromého sektoru.

      Vzhledem k tomu, že studium vyžaduje práci s odborným anglickým textem, komunikaci se zahraničními odborníky, prezentaci výsledků na domácích i mezinárodních konferencích a publikaci výstupů disertační práce v mezinárodním recenzovaném periodiku, je absolvent navrhovaného studijního programu připraven přijmout příslušná místa i v zahraničí.