Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Didaktika fyziky a obecné otázky fyziky (0111VD110002) DSP II

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Didaktika fyziky a obecné otázky fyziky (P0111D110002)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Maximální počet přijímaných: 1
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.11.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studijní program je zaměřen na problematiku didaktiky fyziky a na obecné otázky fyziky. Vědní obory, z nichž se v programu vychází, jsou fyzika, didaktika fyziky, pedagogika a psychologie. Hlavním cílem je poskytnout studentům komplexní náhled na problematiku didaktiky fyziky, naučit je samostatné vědecké práci v této oblasti a poskytnout jim hlubší náhled do vybraných partií fyziky.
      Program přirozeně navazuje na magisterský program Učitelství fyziky pro střední školy, který lze na Univerzitě Karlově studovat pouze na Matematicko-fyzikální fakultě. Je tedy vcelku přirozené, že tato fakulta má i doktorský studijní program zaměřený na didaktiku fyziky a obecné otázky fyziky. Studijní program je jedinečný tím, že je jediným, který na UK nabízí možnost studia didaktiky fyziky na úrovni doktorského studia.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      K přijímací zkoušce budou pozváni ti uchazeči, kteří

      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a její povinné přílohy 2,3 a 4
      • zaplatili poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením
      • do poloviny prosince 2022 jim nebylo vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky.

      V polovině prosince zašle MFF UK všem uchazečům, kterým nebylo do této doby vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky, pozvánku na tuto zkoušku. V případě kladného rozhodnutí MFF UK o upuštění od přijímací zkoušky, které bylo učiněno až po odeslání pozvánky na přijímací zkoušku, se stává tato pozvánka bezpředmětnou.


      Přijímací zkouška má dvě části, odbornou a jazykovou. Odborná část přijímací zkoušky se koná formou rozpravy s uchazečem k problematice studijního programu Didaktika fyziky a obecné otázky fyziky. Komise při ní uchazeči položí tři otázky vztahující se k základním oblastem programu. U odpovědí komise posuzuje zejména věcnou správnost, znalost oboru, a celkovou připravenost uchazeče k doktorskému studiu. Každou odpověď komise hodnotí body v rozmezí 0-30 bodů, uchazeč tedy může získat maximálně 90 bodů. Uchazeč úspěšně složí odbornou část přijímací zkoušky v případě, že získá alespoň 60 bodů. V případě, že zkoušku složí úspěšně více než 1 uchazeč, sestaví komise pořadí uchazečů podle počtu získaných bodů. Ke studiu bude přijat uchazeč, který úspěšně složí obě části přijímací zkoušky a v odborné části přijímací zkoušky získá nejvyšší počet bodů.

      Nedílnou součástí přijímací zkoušky je i prověření znalosti anglického jazyka formou písemného testu, ve kterém může uchazeč získat maximálně 100 bodů. Pro úspěšné absolvování tohoto testu je nutné prokázat znalosti anglického jazyka alespoň na úrovni B2 tzv. Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (Common European Framework of Reference for Languages, CEFR), což odpovídá 50 bodům.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 18.01.2023 Do: 19.01.2023
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 26.01.2023 Do: 26.01.2023
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Od odborné části přijímací zkoušky do studijního programu Didaktika fyziky a obecné otázky fyziky nelze upustit.

      Od jazykové části přijímací zkoušky z angličtiny bude upuštěno u uchazečů, kteří splní alespoň jednu z následujících podmínek

      A. Uchazeč doloží, že absolvoval alespoň dva roky vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání v anglickém jazyce v některé ze zemí Austrálie, Kanada, Irsko, Nový Zéland, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, USA, Jihoafrická republika, Malta nebo Indie.

      B. Uchazeč složil alespoň jednu z níže uvedených zkoušek a dosáhl alespoň níže uvedeného minimálního bodového zisku nebo úrovně (je-li stanovena):

      • všeobecná státní jazyková zkouška z angličtiny v České republice,
      • zkouška z Anglického jazyka – NJAZ091 nebo ekvivalentní - na MFF UK,
      • TOEFL (paper) – 533 bodů,
      • TOEFL (computer) – 200 bodů,
      • TOEFL (internet) – 72 bodů,
      • IELTS – 5,5 bodů,
      • C2 Proficiency (dříve nazývaný CPE) - Pass
      • C1 Advanced (dříve nazývaný CAE) - Pass
      • B2 First (dříve nazývaný FCE) – Známka A, B, C
      • ESOL International (B2 - C2)

      O upuštění od jazykové zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v termínech uvedených v obecných fakultních podmínkách.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent má hlubší znalosti z fyziky, didaktiky fyziky a pedagogicko-psychologických disciplín, resp. filozofie či historie fyziky a je připraven k samostatné vědecké práci v různých oblastech didaktiky fyziky nebo filozofie a historie fyziky. Při specializaci na didaktiku fyziky je absolvent schopen řešit problémy související s fyzikálním vzděláváním na základních a středních školách, navrhovat, realizovat a vyhodnocovat výzkum v oblasti vzdělávání ve fyzice. Absolventi se uplatní na katedrách připravujících učitele fyziky pro základní a střední školy, na vědeckých pracovištích, v pedagogických institucích, na řídicích místech v oblasti školství a jako velmi kvalitní učitelé základních, středních a vyšších odborných škol.