Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Fyzika Země a planet (0533VD110011)

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Fyzika Země a planet (P0533D110011)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program poskytne studentům pokročilé teoretické znalosti a připraví je k teoretickému i numerickému řešení problémů v oblasti fyziky Země a planet metodami přímého i obráceného modelování. Absolventi se uplatní především v oblasti základního výzkumu zaměřeného na výzkum Země, planet a měsíců sluneční soustavy i terestrických exoplanet, ale také v průmyslovém výzkumu orientovaném na problematiku deformace kontinua.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijetí ke studiu
      Ke studiu v českém jazyce budou přijati ti uchazeči, kteří
      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a všechny její povinné přílohy,
      • úspěšně složili odbornou část přijímací zkoušky nebo od ní bylo upuštěno,
      • úspěšně složili jazykovou část přijímací zkoušky nebo od ní bylo upuštěno

      Pozvánka k přijímací zkoušce
      K přijímací zkoušce budou pozváni ti uchazeči, kteří
      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a její povinné přílohy 2,3 a 4
      • zaplatili poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením
      • do poloviny května 2022 jim nebylo vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky.

      V polovině května 2022 zašle MFF UK všem uchazečům, kterým nebylo do této doby vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky, pozvánku na tuto zkoušku. V případě kladného rozhodnutí MFF UK o upuštění od přijímací zkoušky, které bylo učiněno až po odeslání pozvánky na přijímací zkoušku, se stává tato pozvánka bezpředmětnou.

      Přijímací zkouška
      Přijímací zkouška má dvě části, odbornou a jazykovou. Odborná část přijímací zkoušky se koná formou rozpravy s uchazečem k problematice studijního programu, na který se uchazeč hlásí. Komise při ní uchazeči položí tři otázky vztahující se k základním oblastem programu, na který se hlásí. U odpovědí komise posuzuje zejména věcnou správnost, znalost oboru, a celkovou připravenost uchazeče k doktorskému studiu. Každou odpověď komise hodnotí výrokem Prospěl/Neprospěl. Uchazeč musí získat hodnocení Prospěl za všechny tři odpovědi. Pokud uchazeč doloží, že si jako budoucí téma vybral jedno z témat navržených fakultou a má souhlas budoucího školitele s vedením tohoto tématu, či pokud před komisí obhájí anotaci svého vlastního tématu, stačí mu k úspěšnému vykonání přijímací zkoušky pouze dva výsledky Prospěl ze tří otázek.
      Nedílnou součástí přijímací zkoušky je i prověření znalosti anglického jazyka formou písemného testu, ve kterém může uchazeč získat maximálně 100 bodů. Pro úspěšné absolvování tohoto testu je nutné získat alespoň 50 bodů.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 20.06.2022 Do: 21.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 28.06.2022 Do: 28.06.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Od odborné části přijímací zkoušky je upuštěno u uchazečů, kteří si zvolí jedno z témat nabízených fakultou, získají souhlas budoucího školitele a navíc splňují alespoň jednu z následujících podmínek:
      1. hlásí se do některého studijního programu z oblastí vzdělávání Informatika nebo Matematika a jejich práce byla oceněna v soutěži SVOČ v informatice, matematice nebo didaktice matematiky,
      2. jejich práce byla oceněna v Česko-Slovenské studentské vědecké konferenci ve fyzice (pro stud. programy z oblasti vzdělávání Fyzika),
      3. jsou autory původní vědecké práce v oboru, na který se hlásí, a která byla publikovaná nebo k publikaci přijatá v recenzovaném mediu indexovaném v databázi MathScinet, SCOPUS nebo ISI Web of Knowledge,
      4. v ak. roce 2021/2022 se stali na MFF UK absolventy některého navazujícího magisterského studijního programu z oblastí vzdělávání Fyzika, Informatika nebo Matematika a u každé části státní závěrečné zkoušky byli klasifikováni „výborně“ nebo „velmi dobře“,
      5. v ak. letech 2020/21 a 2021/22 získali na MFF UK v některém navazujícím magisterském studijním programu z oblastí vzdělávání Fyzika, Informatika nebo Matematika alespoň 120 kreditů a jejich prospěchový průměr (podle Studijního a zkušebního řádu UK, čl. 8, odst. 13) nepřevyšoval 1.5, při klasifikaci 1 = „výborně“, 2 = „velmi dobře“, 3 = „dobře“,
      6. dosáhli jiných mimořádných úspěchů dokládajících předpoklady pro doktorské studium.

      O upuštění od odborné přijímací zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v případě bodů 1. - 3. a 5. - 6. nejpozději do 31. 5. 2022 a v případě bodu 4. nejpozději do 20. 6. 2022.

      Podmínky pro upuštění od jazykové části přijímací zkoušky
      Od jazykové části přijímací zkoušky z angličtiny bude upuštěno u uchazečů, kteří splní alespoň jednu z následujících podmínek
      A. Uchazeč doloží, že absolvoval alespoň dva roky vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání v anglickém jazyce v některé ze zemí Austrálie, Kanada, Irsko, Nový Zéland, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, USA, Jihoafrická republika, Malta nebo Indie.
      B. Uchazeč složil alespoň jednu z níže uvedených zkoušek a dosáhl alespoň níže uvedeného minimálního bodového zisku nebo úrovně (je-li stanovena):
      • všeobecná státní jazyková zkouška z angličtiny v České republice,
      • zkouška z Anglického jazyka – NJAZ091 nebo ekvivalentní - na MFF UK,
      • TOEFL (paper) – 533 bodů,
      • TOEFL (computer) – 200 bodů,
      • TOEFL (internet) – 72 bodů,
      • IELTS – 5,5 bodů,
      • C2 Proficiency (dříve nazývaný CPE) - Pass
      • C1 Advanced (dříve nazývaný CAE) - Pass
      • B2 First (dříve nazývaný FCE) – Známka A, B, C
      • ESOL International (B2 - C2)
      O upuštění od jazykové zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v termínech stanovených výše.


    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent získá hluboké teoretické znalosti v oblasti fyzikálního vývoje Země a planetárních těles. Je schopen vytvářet a numericky řešit matematické modely dynamických procesů a výstupy interpretovat. Je schopen samostatné tvořivé vědecké práce a připravený pro uplatnění v mezinárodních akademických institucích. Uplatnění najde také v průmyslovém výzkumu, jak s geofyzikálním zaměřením, tak obecně ve výzkumu orientovaném na problematiku deformace kontinua.