Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Politologie (0312VD200014)

    Fakulta: Fakulta sociálních věd
    Studijní program: Politologie (P0312D200014)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    4 / 8

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2022
      Poznámka k termínu: Studijní program Politologie je bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studium je určeno především absolventům magisterského studia politologie nebo jiných společenskovědních oborů, kteří se chtějí věnovat odborné specializaci v oboru politologie se zaměřením na problematiku demokratických a nedemokratických forem vládnutí (politických stran, stranických systémů, důraz se klade na vývojové trendy současnosti) včetně analýzy různých aspektů politické teorie.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      1. Podmínkou přijetí ke studiu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu Politologie (resp. společenské vědy jako historie či sociologie, apod.) doložené vysokoškolským diplomem, případně osvědčením o uznání oborově relevantního vysokoškolského vzdělání v České republice. 

      2. Do 13. 5. 2022 předloží uchazeč projekt své disertační práce pouze elektronicky na adresu cds-ips@fsv.cuni.cz. Projekt v rozsahu 6-7 normostran (1800 úhozů na stránku včetně mezer) musí obsahovat následující části: 

      a) stručný úvod do zpracovávané problematiky, 

      b) vymezení tématu, 

      c) cíl a pracovní hypotézu, 

      d) základní metodologická východiska, 

      e) uvažovanou strukturu práce,  

      f) stručný rozbor stavu výzkumu a případně pramenné základny. 

       

      3. Přijímací zkouška je dvoukolová.

      V prvním kole hodnotí přijímací komise předložené projekty na základě jejich kvality a kompatibility předloženého projektu s tématy vypsanými katedrou politologie jako prioritními pro daný akademický rok. V prvním kole lze získat maximálně 30 bodů (v závislosti na kvalitě projektu s ohledem na formální i obsahovou stránku a zastoupení prioritních témat mezi přihlášenými uchazeči). Hranice pro postup do druhého kola je 15 bodů. 

      V ústním pohovoru přijímací komise hodnotí následující:

      1. Výzkumnou hodnotu projektu a schopnost uchazeče odůvodnit zvolené téma a zasadit jej do širšího časového, věcného, resp. badatelského kontextu (relevantnost navrženého tématu disertační práce v kontextu současného českého, resp. mezinárodního výzkumu).

      2. Uchazeč musí přesvědčivě doložit, že navrhované téma projektu buď nebylo dosud vůbec zpracováno, nebo není zpracováno dostatečně a že práce na tématu je přínosem k dosavadnímu stavu bádání (tj. přináší nové empirické a teoretické poznatky nebo originální, dosud neuplatněné metodologické postupy apod.).

      Rozhodujícím kritériem pro hodnocení uchazeče je:

      1. Kvalita projektu disertační práce, jehož koncepci, teoretická i metodologická východiska musí být uchazeč schopen obhájit v přijímacím pohovoru (hodnoceno nejvýše 20 body).

      2. Motivace ke studiu vycházející ze seznamu přečtené literatury, který je uchazeč povinen zaslat elektronicky na adresu cds-ips@fsv.cuni.cz nejpozději tři pracovní dny před ústní částí přijímací zkoušky (seznam musí obsahovat nejméně 30 odborných titulů vztahujících se k oborově profilovému zaměření uchazeče) (hodnoceno nejvýše 5 body).

      3. Přijímací komise při hodnocení přihlíží i k celkovému odbornému profilu uchazeče a jeho případné dosavadní přednáškové a publikační činnosti (hodnoceno nejvýše 5 body).

      Ve druhém kole může uchazeč získat maximálně 30 bodů.

      Celkem za obě kola může uchazeč získat maximálně 60 bodů.

      Poté, co se přijímacímu řízení podrobí všichni kandidáti a kandidátky, vypracuje přijímací komise zápis. Jeho součástí je bodové ohodnocení uchazečů a stanovení jejich pořadí podle počtu získaných bodů.

      4. Maximální bodové hodnocení přijímací zkoušky je 60 bodů. Bodovou hranici pro přijetí stanoví děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů skládajících přijímací zkoušku a kapacitním možnostem fakulty.

      Dále vizte Obecné podmínky přijímacího řízení

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.



      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 06.06.2022 Do: 17.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 27.06.2022 Do: 08.07.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Na základě žádosti uchazeče o doktorské studium a doporučení garanta doktorského studijního programu může děkan upustit od přijímací zkoušky, pokud bude uchazeč členem řešitelského týmu projektu ERC či ERC-CZ.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Cílem studia je připravit vysoce kvalifikované odborníky schopné podílet se na základním i aplikovaném výzkumu na akademických pracovištích a vysokých školách, ale stejně tak se zapojit do práce ve veřejném sektoru (především státní správě) v českém prostředí či reprezentovat české zájmy na mezinárodní rovině, zvláště v rámci Evropské unie. Metodologický a oborově široce koncipovaný charakter doktorského studia Politologie poskytuje absolventům obsáhlé profesní znalosti v oblasti teoretických i praktických poznatků týkajících se přednostně analýzy demokratického politického systému a dynamiky vývoje současných společností s důrazem na problematiku postavení a role Evropské unie v mezinárodním kontextu.