Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Historie – obecné dějiny (0222TA1200250000)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Historie – obecné dějiny (N0222A120025)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 30
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    28 / 28

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      specializace: Civilizace a kultura středověké Evropy, Dějiny novověku se zaměřením na dějiny Evropy, Nejnovější dějiny se zaměřením na dějiny mezinárodních vztahů, Obecné a komparativní dějiny, Ibero-amerikanistika – dějiny Latinské Ameriky
      volba specializace: předběžně u přijímací zkoušky, závazně u zápisu
      kombinovatelnost: samostatné a sdružené studium; kombinovatelnost se všemi programy navazujícího magisterského studia, které to nevylučují; nelze kombinovat s programy Historie – české dějiny v evropském kontextu a Historie – hospodářské a sociální dějiny
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: jednokolová (ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      ústní zkouška
      1) obecné dějiny (evropské i světové) – na základě seznamu literatury (max. 40 bodů)
      2) specializace (v závislosti na tématu bakalářské práce) (max. 40 bodů)
      3) všeobecný kulturně-politický přehled (max. 20 bodů)

      další požadavky ke zkoušce:
      Seznam prostudované odborné a populárně naučné literatury (na seznamu uchazeč uvede své jméno), případně seminární, ročníkové a bakalářské práce a ocenění prokazující zájem o obor. Seznam je předmětem bodového hodnocení, a proto se odevzdává. Seznam literatury je východiskem k formulování otázky v 1. okruhu ústní zkoušky (obecné dějiny) a lze za něj získat maximálně 10 bodů (z celkových 40 za tento okruh). Případné seminární, ročníkové a bakalářské práce a ocenění prokazující zájem o obor, resp. další materiály nejsou předmětem bodového hodnocení, tj. jsou jen podkladem k vedení přijímacího pohovoru, a proto se předkládají pouze k nahlédnutí a neodevzdávají se.

      požadavky studia programu:
      Studium historie je náročné na zrak, studenti pracují s velkým množstvím odborných textů v několika evropských jazycích.

      -----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný program na druhé fakultě. Uchazeči přijatí k mezifakultnímu studiu se nezapočítávají do předpokládaného počtu přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4–5.5).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 14.05.2022 Do: 14.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 20.06.2022 Do: 21.06.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      INFORMACE PRO MIMOŘÁDNÉ PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ:
      • Obecné podmínky mimořádného přijímacího řízení
      • termín pro podávání přihlášek: do 8. 8. 2022
      • termín přijímacích zkoušek: 26.– 31. 8. 2022, náhradní termín 6. 9. 2022
      • předpokládaný počet přijímaných: 5
      • kombinovatelnost: samostatné a sdružené studium; kombinovatelnost se všemi programy navazujícího magisterského studia otevřenými v rámci mimořádného i v rámci dodatečného přijímacího řízení, které to nevylučují; nelze kombinovat s programy Historie – české dějiny v evropském kontextu a Historie – hospodářské a sociální dějiny
      • přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky: nelze
      • požadavky studia programu: Studium historie je náročné na zrak, studenti pracují s velkým množstvím odborných textů v několika evropských jazycích.

      PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA: jednokolová (ústní)

      popis přijímací zkoušky: ústní zkouška
      1) obecné dějiny (evropské i světové) – na základě seznamu literatury (max. 40 bodů)
      2) specializace (v závislosti na tématu bakalářské práce) (max. 40 bodů)
      3) všeobecný kulturně-politický přehled (max. 20 bodů)

      další požadavky ke zkoušce: Seznam prostudované odborné a populárně naučné literatury (na seznamu uchazeč uvede své jméno), případně seminární, ročníkové a bakalářské práce a ocenění prokazující zájem o obor. Seznam je předmětem bodového hodnocení, a proto se odevzdává. Seznam literatury je východiskem k formulování otázky v 1. okruhu ústní zkoušky (obecné dějiny) a lze za něj získat maximálně 10 bodů (z celkových 40 za tento okruh). Případné seminární, ročníkové a bakalářské práce a ocenění prokazující zájem o obor, resp. další materiály nejsou předmětem bodového hodnocení, tj. jsou jen podkladem k vedení přijímacího pohovoru, a proto se předkládají pouze k nahlédnutí a neodevzdávají se.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      další informace:
      • vizitka studijního programu: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/navazujici-magisterske-obory/historie-obecne-dejiny_nmgr/
      • web Ústavu světových dějin: https://usd.ff.cuni.cz
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent získal komplexní vědomosti o politickém, hospodářském, sociálním a kulturním vývoji především evropské a americké společnosti, prohloubené o studium v jednom z nabízených modulů (dějiny středověku, novověku, nejnovější doby, obecné a komparativní dějiny a dějiny Latinské Ameriky). Je vybaven potřebnými faktografickými a metodologickými znalostmi (včetně elektronického získávání informací) k tomu, aby mohl samostatně a na základě relevantních argumentů interpretovat historické dění a samostatně řešit vědecké problémy.