Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Archivnictví a pomocné vědy historické (0322TA120002)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Archivnictví a pomocné vědy historické (N0322A120002)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 14
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    5 / 5

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky 1: 31.03.2022
      Termín podání přihlášky 2: 08.08.2022
      Poznámka k termínu 2: týká se dodatečného přijímacího řízení
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      kombinovatelnost: pouze samostatné studium; nelze kombinovat s jiným programem

      -----

      Informace pro dodatečné přijímací řízení:

      Termín přijímacích zkoušek: 26.– 31. 8. 2022, náhradní termín 6. 9. 2022.

      Lhůta pro podávání přihlášek: do 8. 8. 2022.

      Předpokládaný počet přijímaných v dodatečném řízení pro tento program: 10
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: jednokolová (ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      ústní zkouška
      1) prezentace tématu bakalářské práce (max. 30 bodů)
      2) němčina nebo latina na příkladu novověkých diplomatických písemností (včetně základní typologické charakteristiky dané písemnosti) (max. 30 bodů)
      3) základy pomocných věd historických, dějin správy v českých zemích a archivnictví (max. 40 bodů)

      Uchazeč prokáže u přijímací zkoušky znalost němčiny nebo latiny, základní znalost paleografie a orientaci v jednotlivých pomocných vědách historických, velmi dobrý všeobecný kulturně-historický rozhled.

      Přijímací zkouška je totožná pro prezenční i kombinovanou formu studia. Pokud se uchazeč hlásí zároveň do obou forem studia, vykonává přijímací zkoušku pouze jednou a výsledek se mu započítává pro obě formy.

      další požadavky ke zkoušce:
      bakalářská práce nebo její teze (předkládá se k nahlédnutí u přijímací zkoušky)

      -----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný program na druhé fakultě. Uchazeči přijatí k mezifakultnímu studiu se nezapočítávají do předpokládaného počtu přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4–5.5).

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 14.05.2022 Do: 14.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 20.06.2022 Do: 21.06.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Magisterské studium Archivnictví a pomocné vědy historické je historicky orientovaným studiem zaměřeným na odbornou práci a na praktické uplatnění v archivnictví a ve vědecké práci v oblasti pomocných věd historických, případně historie či dalších historických oborů. Absolvent je připraven pro vědeckou práci v historických oborech, pro vysoce kvalifikovanou a řídící práci v archivnictví nebo ve státní správě, v knihovnách s historickými fondy, v památkových ústavech, ústavech AV ČR, případně na vysokých školách, kulturních odborech magistrátů či v dalších společensko-historicky orientovaných oblastech.