Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Řecká a latinská studia se specializací Novořecký jazyk a literatura (0231RA0900220051)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Řecká a latinská studia (B0231A090022)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 15
    Standardní doba studia: 3 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    8 / 12

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky 1: 28.02.2022
      Termín podání přihlášky 2: 08.08.2022
      Poznámka k termínu 2: týká se dodatečného přijímacího řízení
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      kombinovatelnost: pouze sdružené studium; kombinovatelnost se všemi programy bakalářského studia, které to nevylučují
      volba specializace: Novořecký jazyk a literatura: závazně v přihlášce; ostatní specializace: na konci 1. ročníku; lze si podat přihlášky i na obě varianty

      JAK SE PŘIHLÁSIT NA ŘECKÁ A LATINSKÁ STUDIA:
      Na výběr jsou dvě varianty: Novořecký jazyk a literatura a ostatní specializace. Na každou variantu se podává samostatná přihláška. Můžete si podat i dvě přihlášky, na každou z variant.
      Když vás zajímá novořečtina:
      Pokud chcete novořečtinu kombinovat se starořečtinou, podejte si přihlášku na „ostatní specializace“ (při zápisu si zvolíte samostatné studium a na konci 1. ročníku si pak zvolíte kombinaci starořečtiny a novořečtiny, tj. řeckou filologii). S jinými specializacemi Řeckých a latinských studií novořečtinu kombinovat nemůžete.
      Pokud chcete novořečtinu kombinovat s jiným programem („sdružené studium“), musíte si podat přihlášku na variantu Novořecký jazyk a literatura a být přijati aspoň na jeden další kombinovatelný program.
      Když vás zajímá starořečtina nebo latina, antika nebo latinský středověk:
      podejte si přihlášku na ostatní specializace. Konkrétní specializaci si zvolíte až na konci 1. ročníku.

      -----

      Informace pro dodatečné přijímací řízení:

      Termín přijímacích zkoušek: 26.– 31. 8. 2022, náhradní termín 6. 9. 2022.

      Lhůta pro podávání přihlášek: do 8. 8. 2022.

      Předpokládaný počet přijímaných v dodatečném řízení pro tento program: 5

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: jednokolová (písemná)
      popis přijímací zkoušky:
      písemná zkouška (doba trvání: 110 minut)
      1) vědomostní test z novořeckých dějin a řecké kultury – prověřují se faktické vědomosti uchazeče, které by měly vyplývat z četby a studia odpovídajícím zájmu o obor; otázky vědomostního testu zjišťují zvláště chronologickou orientaci v novořeckých dějinách a základní znalost řeckých reálií, kulturních a politických dějin (s přihlédnutím k období středověku – Byzanci) a aktuálních informací o Řecku, a dále vědomosti z oblasti novořecké literární tvorby (významní autoři, díla, žánry) i základní vědomosti z oblasti recepce antické kultury (max. 65 bodů)
      2) ověření předpokladů k filologickému studiu: test z české gramatiky a stylistiky (max. 20 bodů)
      3) test z angličtiny na úrovni B1 (max. 10 bodů)
      4) seznam četby (max. 5 bodů)

      Znalost novořečtiny se nevyžaduje, k přijímacímu řízení je však třeba zvládnout novořeckou abecedu.
      Uchazeči, kteří se hlásí na více programů či dvouspecializací, u kterých přijímací zkouška zahrnuje společný test z angličtiny, píší test pouze jednou a výsledek se jim započítává pro všechny programy a dvouspecializace.
      další požadavky ke zkoušce: Uchazeči si k přijímacímu řízení přinesou seznam přečtené novořecké literatury (v překladu či originále), který přiloží nepodepsaný k písemnému testu (inspirace k výběru titulů na: urls.ff.cuni.cz).

      -----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný program na druhé fakultě. Uchazeči přijatí k mezifakultnímu studiu se nezapočítávají do předpokládaného počtu přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4–5.5).


    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 14.05.2022 Do: 14.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 20.06.2022 Do: 21.06.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      další informace:
      • vizitka studijního programu: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/bakalarske-obory/recka-latinska-studia-novorecky/
      • web Ústavu řeckých a latinských studií: https://urls.ff.cuni.cz
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      nekoná se
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studium umožňuje jednak pokračování v navazujícím magisterskému studiu, jednak širší uplatnění po ukončení bakalářského studia. Absolvent specializace Novořecká filologie je vybaven znalostmi a kompetencemi v novořeckém jazyce, které odpovídají stupni B2 podle SERR. Je kvalifikován pro samostatnou práci s jazykem, již uplatní zejména v oblasti překládání, redakční a editorské činnosti v nakladatelstvích apod. nebo vzdělávání v soukromých či státních jazykových školách nebo cestovním ruchu. Má přehledné znalosti o novořecké historii, kultuře, literatuře a reáliích a je odborně připraven pro profese, kde je vyžadován všeobecný rozhled a jazyková vybavenost (absolvent má vedle znalostí novořečtiny také prověřenu znalost alespoň jednoho světového jazyka). Absolvent je dobře vybaven zejména pro práci v oblasti státní správy, v kulturních institucích, ale i v obchodní praxi. Je schopen pracovat s odbornou literaturou a aplikovat metody odborné práce. Základy staré řečtiny, antické i byzantské kultury, dobré povědomí o balkánské problematice a obecné základy práce s literárním textem zajistí širší rozhled v humanitních disciplínách a vytvoří podmínky pro profesní flexibilitu absolventa v jeho dalším vzdělávání. Na uplatnění absolventů může mít zásadní vliv strategická kombinace s druhým programem.