Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Sociální a charitativní práce (0923TA240001)

    Fakulta: Husitská teologická fakulta
    Studijní program: Sociální a charitativní práce (N0923A240001)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Cílem navazujícího magisterského studijního programu Sociální a charitativní práce (program je bez specializace) je poskytnout plně kvalifikované vzdělání v oblasti sociální práce pro výkon samostatného povolání sociální pracovník.
      Přidanou hodnotou tohoto studijního programu je výkon sociální a charitativní práce, charakteristický rozšířenými kompetencemi absolventů o profesní nástroje a znalosti i dovednosti z oblasti charity a teologie služby. Studium je charakteristické širokým interdisciplinárním základem, skupinou předmětů sociální práce i poradenství včetně pokročilých metod sociální práce, kterých obsahová flexibilita reaguje na vývoj oboru a potřeby globalizované společnosti. To umožňuje absolventům široké uplatnění napříč státními, nestátními i církevními pomáhajícími institucemi.
      Studijní program plně respektuje požadavky Minimálních standardů vzdělávání v sociální práci MŠMT ČR i specifické požadavky pro vzdělávací oblasti sociální práce přijaté AVSP. Je v souladu s Nařízením vlády č. 275/2016 o katalogu prací i Směrnicí EU 2005/36/ES dle kódu regulované jednotky 655 a dle regulujícího právního předpisu ze zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška probíhá ve formě ústního pohovoru. Každému uchazeči budou položeny dvě otázky z předepsané literatury. Každý studijní program vypisuje vlastní studijní literaturu i otázky. Za každou otázku lze získat maximálně 20 bodů. Celkem lze získat maximálně 40 bodů. Ke studiu bude přijat každý uchazeč, který v přijímací zkoušce získá alespoň 20 bodů.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 01.06.2022 Do: 03.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 15.06.2022 Do: 15.06.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      S upuštěním od přijímací zkoušky budou přijati uchazeči, kteří absolvovali obdobný nebo stejný bakalářský nebo magisterský studijní program, jehož součástí byly níže uvedené předměty s příslušným typem atestace: Úvod do sociální a charitativní práce - zápočet, Teorie a metody sociální a charitativní práce - zkouška, Metody sociální práce I. a II. - zápočet, zkouška, Sociální práce se seniory - zkouška, Praxe a supervize I., II. a III., zápočty a portfolio a současně z těchto předmětů byli hodnoceni klasifikací výborně (1) nebo velmi dobře (2). Děkan rozhodne o upuštění od přijímací zkoušky na základě žádosti o upuštění od přijímací zkoušky podané uchazečem v rámci přijímacího řízení.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Doporučená literatura pro uchazeče do navazujícího magisterského studijního programu Sociální a charitativní práce:

      BUCHTOVÁ, Božena, ŠMAJS, Josef, BOLELOUCKÝ, Zdeněk. Nezaměstnanost. Praha: Grada, 2013. 124 s.
      ELICHOVÁ, Markéta. Sociální práce. Aktuální otázky. Praha: Grada, 2017. 207 s.
      KUZNÍKOVÁ, Iva. Sociální práce ve zdravotnictví. Praha: Grada, 2011. 208 s.
      MATOUŠEK, Oldřich a kol. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2001. 292 s.
      MATOUŠEK, Oldřich a kol. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003. 371 s.
      MATOUŠEK, Oldřich a kol. Sociální služby. Praha: Portál, 2007. 177 s.
      MATOUŠEK, Oldřich a kol. Sociální práce v praxi. Praha: Portál, 2007. 177 s.
      MLÝNKOVÁ, Jana. Péče o staré občany. Praha: Grada, 2011. 178 s.
      Sociální práce – Sociálna práca. Časopis pro teorii, praxi a vzdělávání v sociální práci. Ročníky 2010 - 2019.
      VEČEŘA, Miloš. Sociální stát, východiska a přístupy. Praha: Slon, 1993.
      VYBÍRAL, Zbyněk. Psychologie komunikace. Praha: Portál, 2005, 2006, 2008. 294 s.

      Modelové otázky pro studijní program Sociální a charitativní práce:

      1. Dějiny charitativní činnosti – starověk, středověk, novověk a vývoj moderní sociální práce jako oboru.
      2. Předmět sociální práce, klíčové principy, lidská práva.
      3. Kompetence sociálního pracovníka v kvalifikační úrovni bakalář / bakalářka, absolventka bakalářského studijního programu Sociální práce.
      4. Historie sociální politiky a vývojové etapy sociálního státu.
      5. Sociální služby.
      6. Sociální zabezpečení, jeho pilíře, principy, systém, instituce a funkce sociálního zabezpečení.
      7. Rodinná politika: rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, porodné, pohřebné, ochrana a podpora těhotenství a rodičovství, ochrana a pomoc zanedbávaným dětem, sociálně právní a trestněprávní ochrana dětí.
      8. Nezaměstnanost jako sociální fenomén.
      9. Chudoba jako sociální fenomén.
      10. Sociální práce se seniory, metody, programy, pracovní postupy. Role sociálního pracovníka ve zdravotnických zařízeních, v sociálních službách, v rámci domácí péče. Ageismus a syndrom EAN
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Předpokládaná i dosahovaná uplatnitelnost absolventů studijního programu připravujícího na výkon regulovaného povolání sociální pracovník na trhu práce, na kvalifikační úrovni dle NSP 7, je zejména v profesních pozicích (1) kontaktní sociální pracovník, (2) poradce v sociálních službách, (3) resocializační sociální pracovník, a (4) sociální pracovník specialista.
      Absolventi mohou uplatnit získané znalosti, dovednosti a kompetence k výkonu všech klíčových činností, které jsou uvedeny v profilu absolventa, a to nejčastěji v následujících pozicích a organizacích: jako sociální pracovníci zejména u církevních, ale i necírkevních poskytovatelů sociálních služeb, jako sociální pracovníci v organizacích státní správy a samosprávy, které se specializují na sociálně právní ochranu a sociální služby, jako sociální pracovníci a řídící pracovníci v neziskových organizacích poskytujících sociální služby v České republice nebo i v zahraničí, jako výzkumníci a analytici v pracovních pozicích systému státní správy nebo v institucích realizujících výzkumy v sociální oblasti
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent navazujícího magisterského studijního programu Sociální a charitativní práce má znalosti a dovednosti na kvalifikační úrovni NSP 7. Jako sociální pracovník je připraven provádět všeobecnou i odbornou sociální práci, vykonávat a koordinovat odborné činnosti v oblasti sociálně právního poradenství, vykonávat kontaktní práce, provádět, koordinovat a komplexně zajišťovat procesy resocializace a integrace klientů, provádět analytickou, koncepční a metodickou činnost, vést příslušné dokumentace i odborný tým.