Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Geoinformatika, kartografie a dálkový průzkum Země (0532VD330022)

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Geoinformatika, kartografie a dálkový průzkum Země (P0532D330022)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Program je uskutečňován bez specializace.

      Studijní program je založen na propojení a syntéze vědních disciplín geografických informačních systémů, kartografie a dálkového průzkumu Země. Poskytuje studentům pokročilé teoretické a praktické znalosti v uvedených disciplínách, seznamuje je s moderními metodickými přístupy i technikami a nástroji v těchto oborech a s možnostmi jejich využití při řešení aktuálních problémů v přírodních i společenských, zejména geografických vědách s důrazem na interdisciplinární přesahy.

      Program zahrnuje vědecký výzkum a jeho aplikace v problematice:
      - pokročilých metodických i technologických postupů analýzy prostorových dat v prostředí geografických informačních systémů a jejich aplikací
      - sběru a analýzy dat pokročilými metodami dálkového průzkumu Země
      - teorie tvorby databázových systémů a distribuce prostorových dat
      - organizace, standardizace, modelování a interpretace prostorových dat
      - návrhů pokročilých nástrojů analýzy rastrových i vektorových dat
      - digitální technologie moderní mapové tvorby, vývoje nových metod automatizovaného zpracování kartografických dat a kartografických produkčních systémů
      - distribuce a uživatelského přístupu k prostorovým informacím pomocí internetu
      - vytváření a fungování národní i nadnárodní geoinformační infrastruktury.

      Cílem studia je rovněž vytvoření podmínek k zapojení studenta do mezinárodní spolupráce ve vědeckém výzkumu a získání potřebných komunikačních i profesních schopností, především formou stáží na zahraničních pracovištích.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová formou pohovoru, který se bude týkat především problematiky plánované disertační práce a znalostí uchazeče v rámci odbornosti daného studijního programu. Uchazeč/uchazečka předem připraví v písemné podobě a připojí k přihlášce ke studiu (v rozsahu max. 5 tis. znaků), a pak v rámci přijímací zkoušky ústně prezentuje (v délce max. 10 minut): (a) shrnutí své dosavadní odborné činnosti a (b) stručný návrh svého doktorského projektu. Komise bude kompletně hodnotit motivaci k vědecké práci, jazykové schopnosti, dosavadní odborné znalosti, výzkumnou úroveň a proveditelnost doktorského studia v předepsané době.
      Při přijímací zkoušce musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný program a předpoklady k samostatné vědecké práci.

      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body. Z toho 10 bodů může být uděleno formou bonifikace za uvedení představy o doktorském studiu a plánované disertační práci v nepovinné příloze přihlášky. Ta by měla obsahovat téma a stručnou anotaci disertační práce, předpokládané školící pracoviště a souhlas konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorského projektu.

      Ze závažných a doložených důvodů, zejména zdravotních nebo studia v zahraničí, může děkan na základě žádosti podané v elektronickém informačním systému univerzity zpravidla spolu s přihláškou, nejpozději však do 12. května 2022, povolit vykonání přijímací zkoušky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 13.06.2022 Do: 24.06.2022
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 07.07.2022 Do: 15.07.2022
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Od přijímací zkoušky bude upuštěno na základě žádosti uchazeče, pokud bude úspěšným žadatelem o projekt STARS v daném akademickém roce.

      Žádost je třeba podat elektronicky do 12. května 2022.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent má hluboké teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti geoinformatiky, kartografie a dálkového průzkumu Země se specializací v jednom z těchto oborů. Dokáže samostatně řešit teoretické i praktické úlohy a využívat moderní nástroje a technologie v oblasti získávání prostorových dat, jejich analýzy, interpretace i syntézy. Stává se vyhraněnou vědeckou osobností, získané znalosti a dovednosti i schopnost tvůrčího myšlení dokáže samostatně aplikovat při řešení komplexních vědeckých problémů. Důraz je kladen na rozvoj schopností působit v mezinárodním kolektivu a navazovat mezinárodní kontakty v odborné komunitě. Absolvent se uplatní ve vědeckých ústavech, na univerzitách, ve státních institucích a organizacích i v komerčním sektoru v interdisciplinárním výzkumu, vývoji i aplikacích v oblasti věd o Zemi, environmentálních, technických i společenských věd, konkrétně v oblastech geoinformačních systémů, kartografických produkčních systémů, oblasti zpracování a analýzy obrazových dat, prostorového modelování a animací, vývoji geoinformačních databázových technologií i vytváření geoinformační infrastruktury.