Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Matematické a počítačové modelování (0541VD170012)

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Matematické a počítačové modelování (P0541D170012)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Jedná se o mezioborové studium na MFF UK, které spojuje klasickou fyziku (především mechaniku a termodynamiku kontinua) s matematickou analýzou a numerickou matematikou. Student by měl projít od tvorby či porozumění fyzikálního pozadí modelu přes matematickou analýzu výsledného problému až po jeho numerické řešení. Vzhledem ke komplexnosti problémů řešených jak ve výzkumu tak v praxi je nutná spolupráce mezi vědci různých oborů. Často jde o fyziky či inženýry, kteří se věnují tvorbě modelu, a matematiky, kteří se věnují matematickým aspektům daných modelů a jejich numerickému řešení. Problémem takové mezioborové spolupráce ale často bývá „různý jazyk“, kterým jednotlivé obory hovoří. Absolventi tohoto programu by měli být schopni dobře komunikovat se všemi, a tudíž jsou přirozeně připraveni pro řízení takových výzkumných skupin. Navíc mohou jednodušší úlohy řešit také sami: od vytvoření modelu přes jeho analýzu až po numerické řešení.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijetí ke studiu
      Ke studiu budou přijati ti uchazeči,
      • kteří ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a všechny její povinné přílohy,
      • u nichž bylo upuštěno od odborné části přijímací zkoušky nebo ji úspěšně složili,
      • u nichž bylo upuštěno od jazykové části přijímací zkoušky nebo ji úspěšně složili.
      Pozvánka k přijímací zkoušce
      K přijímací zkoušce budou pozváni ti uchazeči, kteří
      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a její povinné přílohy 2, 3 a 4,
      • zaplatili poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením,
      • do poloviny května 2021 jim nebylo vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky.
      V polovině května 2021 zašle MFF UK všem uchazečům, kterým nebylo do této doby vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky, pozvánku na tuto zkoušku. V případě kladného rozhodnutí MFF UK o upuštění od přijímací zkoušky, které bylo učiněno až po odeslání pozvánky na přijímací zkoušku, se stává tato pozvánka bezpředmětnou.

      Přijímací zkouška
      Přijímací zkouška má dvě části, odbornou a jazykovou. Odborná část přijímací zkoušky se koná formou rozpravy s uchazečem k problematice studijního programu, na který se uchazeč hlásí. Komise při ní uchazeči položí tři otázky vztahující se k základním oblastem programu, na který se hlásí. U odpovědí komise posuzuje zejména věcnou správnost, znalost oboru a celkovou připravenost uchazeče k doktorskému studiu. Každou odpověď komise hodnotí výrokem „prospěl/neprospěl“. Uchazeč musí získat hodnocení „prospěl“ za všechny tři odpovědi. Pokud uchazeč doloží, že si jako budoucí téma vybral jedno z témat navržených fakultou a má souhlas budoucího školitele s vedením tohoto tématu či pokud před komisí obhájí anotaci svého vlastního tématu, stačí mu k úspěšnému vykonání přijímací zkoušky pouze dva výsledky „prospěl“ ze tří otázek.
      Nedílnou součástí přijímací zkoušky je i prověření znalosti anglického jazyka formou testu, ve kterém uchazeč může získat maximálně 100 bodů. Pro úspěšné absolvování tohoto testu je nutné prokázat znalosti anglického jazyka alespoň na úrovni B2 tzv. Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (Common European Framework of Reference for Languages, CEFR), což odpovídá 50 získaným bodům.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 17.06.2021 Do: 18.06.2021
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 25.06.2021 Do: 25.06.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínky pro upuštění od odborné části přijímací zkoušky
      Od odborné části přijímací zkoušky je upuštěno u uchazečů, kteří si zvolí jedno z témat nabízených fakultou, získají souhlas budoucího školitele a navíc splňují alespoň jednu z následujících podmínek:
      1. hlásí se do některého studijního programu z oblastí vzdělávání Informatika nebo Matematika a jejich práce byla oceněna v soutěži SVOČ v informatice, matematice nebo didaktice matematiky,
      2. jejich práce byla oceněna v Česko-Slovenské studentské vědecké konferenci ve fyzice (pro studijní programy z oblasti vzdělávání Fyzika),
      3. jsou autory původní vědecké práce v oboru, na který se hlásí, a která byla publikovaná nebo k publikaci přijatá v recenzovaném médiu indexovaném v databázi MathScinet, SCOPUS nebo ISI Web of Knowledge,
      4. v akademickém roce 2020/2021 se stali absolventy navazujícího magisterského studijního programu Fyzika, Informatika nebo Matematika a u každé části státní závěrečné zkoušky byli klasifikováni „výborně“ nebo „velmi dobře“ (pro studijní programy z oblastí vzdělávání Fyzika, Informatika a Matematika),
      5. v akademických rocích 2019/20 a 2020/21 získali v navazujícím magisterském studijním programu Fyzika, Informatika nebo Matematika alespoň 120 kreditů a jejich prospěchový průměr (podle Studijního a zkušebního řádu UK, čl. 8, odst. 13) nepřevyšoval 1.5, při klasifikaci 1 = „výborně“, 2 = „velmi dobře“, 3 = „dobře“ (pro studijní programy z oblastí vzdělávání Fyzika, Informatika a Matematika),
      6. dosáhli jiných výsledků dokládajících předpoklady pro doktorské studium.
      O upuštění od odborné přijímací zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v případě bodů sub 1. - 3. a 5. - 6. nejpozději do 31. května 2021 a v případě bodu sub 4. nejpozději do 20. června 2021.
      Podmínky pro upuštění od jazykové části přijímací zkoušky
      Od jazykové části přijímací zkoušky z angličtiny bude upuštěno u uchazečů, kteří splní alespoň jednu z následujících podmínek.
      1. Uchazeč doloží, že absolvoval alespoň dva roky vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání v anglickém jazyce v některé z těchto zemí: Austrálie, Kanada, Irsko, Nový Zéland, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, USA, Jihoafrická republika, Malta nebo Indie.
      2. Uchazeč složil alespoň jednu z níže uvedených zkoušek a dosáhl alespoň níže uvedeného minimálního bodového zisku nebo úrovně (je-li stanovena):
      • všeobecná státní jazyková zkouška z angličtiny v České republice,
      • zkouška z Anglického jazyka - NJAZ091 nebo ekvivalentní - na MFF UK,
      • TOEFL (paper) - 543 bodů,
      • TOEFL (internet) - 72 bodů,
      • IELTS - 5 bodů,
      • Cambridge ESOL CPE,
      • Cambridge ESOL CAE,
      • Cambridge ESOL FCE (hodnocení A, B, C).
      O upouštění od jazykové zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v termínech stanovených výše.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Držitel diplomu absolvoval program doktorského studia, který je zaměřen na modelování v klasické fyzice, zejména v mechanice a termodynamice kontinua, případně s aplikacemi ve vědě o materiálech, geofyzice, biologii a v lékařství. Podle tématu doktorské dizertační práce se věnoval hlouběji buď fyzikální podstatě problému, tedy tvorbě a ověřování platnosti různých modelů fyziky kontinua, nebo matematické stránce, tady matematické analýze či numerickému řešení takových modelů. Absolventi tohoto programu vykazují dobré znalosti v oblasti matematiky, fyziky a počítačových metod, vysokou flexibilitu a schopnost problémy reálného světa formulovat, analyzovat a numericky řešit a mohou se dobře uplatnit jak v akademické, tak i v komerční sféře.