Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Cell Biology and Pathology (0511VD350003)

    Fakulta: 1. lékařská fakulta
    Studijní program: Cell Biology and Pathology (P0511D350003)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Biologie a patologie buňky je biomedicínský vědní obor zaměřený na stavební a funkční charakterizaci jednotlivých buněk a jejich vzájemnou součinnost při stavbě tkání a orgánů. Předmětem studia je tedy v první řadě buňka samotná na různých úrovních její funkční organizace, přičemž se přihlíží i k vzájemnému provázání strukturně-funkčních úrovní, které udržují buňku jakožto základní stavební a funkční jednotku mnohobuněčných organizmů vč. člověka.
      Cílem studia ve studijním programu Biologie a patologie buňky je připravit studenta k samostatné vědecko-výzkumné práci směřující k objasnění dynamiky, vzájemných vztahů a funkčně-strukturální charakteristiky buněk a tkání za normálních – fyziologických okolností a při patologických procesech, jakož i při jejich modelování.
      Ve smyslu čl. 3 odst. 1 věta druhá Řádu přijímacího řízení pro uchazeče Univerzity Karlovy jde o studijní program bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací řízení musí absolvovat každý uchazeč. Je nezbytně nutná osobní účast předpokládaného školitele. Přijímací zkouška probíhá před komisí formou ústního pohovoru a prověřuje způsobilost studenta k vědecké práci v oboru.

      Komise hodnotí:
      1. Kvalitu projektu dizertace a kvalitu zpracování – Maximální počet bodů za celou položku – 5 bodů
      2. Vztah tématu k zaměření předpokládaného školitele a jeho výzkumným projektům – Maximální počet bodů za celou položku – 5 bodů
      3. Způsob prezentace projektu uchazečem – Maximální počet bodů za celou položku – 5 bodů
      4. Základní teoretické znalosti uchazeče ve vztahu k tématu dizertace a všeobecný přehled o buněčné biologii - reakce na otázky členů komise – Maximální počet bodů za celou položku – 5 bodů

      Každý člen komise hodnotí odstavce 1-4 zvlášť v rozsahu 0-5 bodů. Z bodového hodnocení jednotlivých členů komise se vypočítá aritmetický průměr. Zaokrouhlení bude na celá čísla – pro hodnoty 0,0-0,49 směrem dolů na nejbližší celé číslo. Pro hodnoty 0,50-0,99 směrem nahoru, na nejbližší celé číslo. Pořadí uchazečů je stanoveno podle výsledného počtu bodů.

      Minimální bodová hranice pro přijetí: 4 body.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 17.06.2021 Do: 24.06.2021
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 30.06.2021 Do: 09.07.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Bližší informace: viz webové stránky http://pdsb.avcr.cz
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent je seznámen se základy biologie a patologie buněk, zvláštnostmi různých buněčných typů a tkání a to jak za fyziologických, tak patologických podmínek. Absolventovi jsou známa aktuální výzkumná témata a experimentálními přístupy zejména v těchto oblastech: buněčné principy vzniku a vývoje nádorových onemocnění; tkáňové a buněčné procesy při zánětu; změny buněk a tkání při metabolických onemocněních; reparační a regenerativní procesy; hojení ran; buněčné a tkáňové náhrady; biologická role kmenových buněk v dospělém organismu a jejich možné terapeutické využití. Absolvent zná různé typy metodických přístupů k vyšetřování buněk a tkání včetně speciálních metod. Orientuje se v otázce financování výzkumu a získávání grantů. Ovládá angličtinu. Je vyškolen v metodách prezentace výsledků a jejich publikace ve vhodně vybraném časopisu.