Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Řecká a latinská studia (0231TA0900140000)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Řecká a latinská studia (N0231A090014)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 30
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    8 / 8

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky 1: 31.03.2021
      Termín podání přihlášky 2: 09.08.2021
      Poznámka k termínu 2: týká se dodatečného přijímacího řízení
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      kombinovatelnost:
      pouze sdružené studium: Starořecký jazyk a literatura (SJL), Novořecký jazyk a literatura (NJL), Latinský jazyk a literatura (LJL), Dějiny antické civilizace (DAC)
      samostatné i sdružené studium: Latinská medievistika (LM)
      samostatné studium: každá z těchto specializací je kombinací dvou specializačních zaměření (viz údaje v závorkách) – Klasická filologie (SJL+LJL), Řecká filologie (SJL+NJL), Latinský jazyk a kultura antiky a středověku (LJL+LM), Jazyk a kultura starověkého Řecka (SJL+DAC), Jazyk a kultura starověkého Říma (LJL+DAC)

      specializace: Starořecký jazyk a literatura, Novořecký jazyk a literatura, Latinský jazyk a literatura, Dějiny antické civilizace, Latinská medievistika, Klasická filologie, Řecká filologie, Latinský jazyk a kultura antiky a středověku, Jazyk a kultura starověkého Řecka, Jazyk a kultura starověkého Říma
      volba specializace: Specializaci si uchazeč předběžně zvolí u přijímací zkoušky; může si předběžně zvolit i více specializací. Přijímací komise úspěšnému uchazeči sdělí (stanovisko komise bude součástí protokolu o přijímací zkoušce), které specializace jsou pro něj vhodné. Z doporučených specializací si uchazeč závazně zvolí při zápisu do studia.

      Informace pro dodatečné přijímací řízení:

      Termín přijímacích zkoušek: 30. 8. – 3. 9. 2021, náhradní termín 8. 9. 2021.

      Lhůta pro podávání přihlášek: do 9. 8. 2021.

      Předpokládaný počet přijímaných v dodatečném řízení pro tento program: 25

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: jednokolová (ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      ústní zkouška
      1) ověření schopnosti práce s texty v pramenných jazycích (klasická latina, středověká latina, stará řečtina – jazyky i úroveň ověření uchazeč volí na místě dle svého zájmu o konkrétní specializace (max. 40 bodů)
      2) dějiny antické řecké, římské, středověké latinské, byzantské či moderní řecké literatury nebo dějiny antického Řecka a Říma nebo kultura latinského středověku, Byzance či moderního Řecka – diskuse o přečtených dobových dílech (v překladu i v originále) i prostudované odborné literatuře (konkrétní otázky budou vycházet z uchazečova zájmu o specializace i seznamu četby, při zájmu o specializaci Řecká filologie nebo Novořecký jazyk a literatura bude část pohovoru vedena v novořečtině) (max. 40 bodů)
      3) motivace ke studiu oboru (max. 20 bodů)

      kritéria hodnocení motivace:
      • přesvědčivá motivace – důkladně promyšlená a odpovídající náplni studia programu na FF UK: 20–14 bodů
      • částečně přesvědčivá motivace – poměrně promyšlená a vcelku odpovídající náplni studia programu na FF UK: 13–7 bodů
      • nepřesvědčivá motivace – nedostatečně promyšlená a příliš neodpovídající náplni studia programu na FF UK: 6–0 bodů

      další požadavky ke zkoušce:
      Při přijímací zkoušce se jako podklad pro vedení přijímacího rozhovoru a posouzení motivace ke studiu oboru komisi předkládají k nahlédnutí ve vytištěné podobě:
      • seznam přečtené primární a sekundární literatury,
      • výtisk bakalářské práce nebo její podrobné teze,
      • stručný strukturovaný životopis.

      ----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný program na druhé fakultě. Uchazeči přijatí k mezifakultnímu studiu se nezapočítávají do předpokládaného počtu přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4 a 5.5).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 15.05.2021 Do: 11.06.2021
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 16.06.2021 Do: 17.06.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      platí pro běžné přijímací řízení:
      termíny přijímacích zkoušek: 1. 6. – 25. 7. 2021
      náhradní termín všech přijímacích zkoušek: 6. 6. – 30. 7. 2021

      přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky: Na základě žádosti podané do 15. 5. 2021 lze upustit od celé zkoušky, pokud uchazeč absolvoval alespoň dva ročníky totožného bakalářského studijního programu či specializace a zapsal se alespoň do 3. ročníku studia tohoto programu či specializace. Studenti či absolventi Univerzity Karlovy nemusejí tuto skutečnost dokládat; studenti či absolventi jiných vysokých škol ji doloží (kopií diplomu, potvrzením studijního oddělení apod.). Dále lze na základě žádosti podané do 15. 5. 2021 upustit od celé zkoušky, pokud uchazeč absolvoval alespoň dva ročníky odlišného, avšak obsahově podobného bakalářského studijního programu či specializace a zapsal se alespoň do 3. ročníku studia tohoto programu či specializace. Tuto skutečnost je vždy třeba doložit výpisem splněných studijních povinností.

      platí pro dodatečné přijímací řízení:
      přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky: Na základě žádosti podané do 10. 8. 2021 lze upustit od celé zkoušky, pokud uchazeč absolvoval alespoň dva ročníky totožného bakalářského studijního programu či specializace a zapsal se alespoň do 3. ročníku studia tohoto programu či specializace. Studenti či absolventi Univerzity Karlovy nemusejí tuto skutečnost dokládat; studenti či absolventi jiných vysokých škol ji doloží (kopií diplomu, potvrzením studijního oddělení apod.). Dále lze na základě žádosti podané do 10. 8. 2021 upustit od celé zkoušky, pokud uchazeč absolvoval alespoň dva ročníky odlišného, avšak obsahově podobného bakalářského studijního programu či specializace a zapsal se alespoň do 3. ročníku studia tohoto programu či specializace. Tuto skutečnost je vždy třeba doložit výpisem splněných studijních povinností.


    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      viz text ve: Změna podmínek pro přijetí v souvislosti s epidemií COVID-19
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      na webu urls.ff.cuni.cz (Ústav řeckých a latinských studií)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent navazujícího magisterského studia programu Řecká a latinská studia dosáhl vysoké úrovně jazykové kompetence v jednom ze specializačních jazyků, tj. starořečtině nebo latině. Je vybaven rozsáhlým souborem znalostí z literatury a historie podle zvolené specializace a je komplexně metodologicky vyškolen v odborné práci (lingvistické, literárněvědné nebo historické). Díky tomu je schopen samostatně a náležitě, v daném kulturním kontextu a i v širším rámci vývoje lidské civilizace, interpretovat řecké nebo latinské texty. Je tak vybaven pro práci ve vědeckých ústavech, nakladatelstvích, muzeích, archivech, knihovnách a dalších kulturních institucích, ať už veřejných nebo soukromých, vyžadujících dobrý kulturní přehled a blíže nespecifikované humanitní vzdělání, pro překladatelskou práci, práci v cestovním ruchu, profesi učitele v příslušné specializaci na vysokých a jazykových školách a v případě specializací orientovaných na latinu (a po doplnění pedagogického vzdělání) i na středních školách a pro následné doktorské studium v rámci programů Klasická filologie, Dějiny antického starověku a Latinská medievalistika a novolatinská studia, ale i programů příbuzných (literární komparatistika, obecná a srovnávací lingvistika, religionistika, estetika ad.) Vzhledem k tomu, že studium klade vysoké nároky na soustředění, akribii, pečlivost a přesnost a že řešení odborných problémů není možné bez tvůrčího přístupu a značných kombinačních schopností, mohou se absolventi uplatnit na všech místech, kde jsou takové vlastnosti vyžadovány a ceněny.