Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Středoevropská studia se specializací Maďarská studia (0231RA0900230062)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Středoevropská studia (B0231A090023)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 15
    Standardní doba studia: 3 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    10 / 10

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky 1: 28.02.2021
      Termín podání přihlášky 2: 09.08.2021
      Poznámka k termínu 2: týká se dodatečného přijímacího řízení
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      kombinovatelnost: samostatné, sdružené nebo dvouspecializační studium; kombinovatelnost se všemi programy bakalářského studia, které to nevylučují; lze kombinovat buď jednu specializaci s jiným programem (sdružené studium), nebo dvě specializace zároveň (dvouspecializační studium), nebo studovat jen jednu specializaci (samostatné studium)

      volba specializace: v přihlášce; lze podat i přihlášky na více specializací

      požadavky studia programu:
      Pro studium programu se předpokládají obecné schopnosti a znalosti důležité pro vysokoškolské studium programů zaměřených na studium jazyka a kultury, tj. zejména schopnost jazykové reflexe, schopnost uvažovat o přečteném textu, schopnost usouvztažňovat poznatky a schopnost adekvátně se vyjadřovat. Vstupní znalost jazyka zvolené specializace není požadována. Znalost literárních děl literatury zvolené specializace je u přijímací zkoušky výhodou, nikoli podmínkou. Předpokládá se obecný kulturní a historický rozhled, hlubší znalosti středoevropského region či země zvolené specializace jsou u přijímací zkoušky výhodou. Studijní program mohou studovat jak uchazeči a uchazečky bez předchozího vzdělání zaměřeného na tematiku zvolené specializace, tak uchazeči a uchazečky s maďarskou maturitou.

      Informace pro dodatečné přijímací řízení:

      Termín přijímacích zkoušek: 30. 8. – 3. 9. 2021, náhradní termín 8. 9.

      Lhůta pro podávání přihlášek: do 9. 8. 2021.

      Předpokládaný počet přijímaných v dodatečném řízení pro tento program: 10

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: jednokolová (ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      ústní zkouška
      1) motivace ke studiu a zájem o obor (max. 20 bodů)
      2) obecné jazykovědné znalosti (na češtině/slovenštině či dalších jazycích, které uchazeč/ka zná) a obecný kulturní a historický přehled, rovněž s ohledem na středoevropský region či zemi zvolené specializace (max. 50 bodů)
      3) diskuse nad předloženým seznamem beletristické četby – uchazeč(ka) předloží buď seznam tří či více děl z literatury zvolené specializace přečtených v překladu či originále, nebo seznam přečtených děl z české a světové literatury (max. 30 bodů)

      kritéria hodnocení motivace a zájmu (viz 1. část zkoušky):
      • nadprůměrná motivace – konkrétně formulovaná motivace; dlouhodobější aktivity svědčící o zájmu o obor: 20–14 bodů
      • průměrná motivace – poměrně konkrétně formulovaná motivace; aktivity prokazující zaujetí pro obor (např. předložený seznam četby obsahuje beletrii a odbornou literaturu zvolené specializace): 13–7 bodů
      • slabá motivace – vágní motivace; bez aktivit svědčících o zájmu o obor: 6–0 bodů

      další požadavky ke zkoušce:
      Seznam četby s přečtenou beletrií (viz 3. část zkoušky zkoušky) a případně, nikoli však povinně, také s prostudovanou odbornou literaturou na jazykovědná, kulturní, historická aj. témata (která může sloužit jako podklad pro 2. část zkoušky zkoušky). Vytištěný seznam se odevzdává u přijímací zkoušky.

      seznam doporučené literatury:
      Konkrétní četba k přijímací zkoušce není předepsána. Uchazeč(ka) vybírá dle vlastního zájmu. Pro inspiraci může posloužit seznam na stránkách https://kses.ff.cuni.cz/uchazec/bc (na podstránce dané specializace).

      ----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný program na druhé fakultě. Uchazeči přijatí k mezifakultnímu studiu se nezapočítávají do předpokládaného počtu přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4 a 5.5).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 15.05.2021 Do: 11.06.2021
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 16.06.2021 Do: 17.06.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      platí pro běžné přijímací řízení
      termíny přijímacích zkoušek: 1. 6. – 25. 7. 2021
      náhradní termín všech přijímacích zkoušek: 6. 6. – 30. 7. 2021

      předpokládaný počet přijímaných: 20
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      další informace: na webu kses.ff.cuni.cz (Katedra středoevropských studií)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolventi a absolventky jsou připraveni k poskytování odborných analytických a poradenských služeb v návaznosti na zvolenou jazykovou specializaci. Uplatní se zejména v kulturních institucích, v turistickém ruchu, v organizacích a firmách rozvíjejících mezinárodní spolupráci a v médiích (např. pracovník/pracovnice státní správy, neziskové organizace, monitoring médií, korespondent/ka, odborný redaktor / odborná redaktorka, jazykový redaktor / jazyková redaktorka, editor/ka, referent/ka marketingu pro příslušnou jazykovou oblast, informační podpora domácím a zahraničním firmám vstupujícím na regionální trhy, delegát/ka cestovní kanceláře, programový koordinátor / programová koordinátorka cestovní kanceláře, odborný průvodce / odborná průvodkyně aj.). Absolventi a absolventky mohou pokračovat ve studiu dané specializace v navazujícím magisterském studiu.