Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Biochemie a patobiochemie (0512VD350003)

    Fakulta: 1. lékařská fakulta
    Studijní program: Biochemie a patobiochemie (P0512D350003)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Cílem studia ve studijním programu Biochemie a patobiochemie je připravit studenta na samostatné vědecké objasňování molekulárních principů životních dějů v lidském organizmu, jejich řízení a molekulárních mechanizmů jejich poruch.
      Biochemie a patobiochemie se zabývá problematikou biomakromolekul, tj. bílkovin a enzymů, polysacharidů, lipoproteinů a nukleových kyselin, jakož i jejich stavebních jednotek a dalších významných nízkomolekulárních látek v živých soustavách (aminokyselin, peptidů, sacharidů, lipidů, steroidů). Cílem oboru je i objasňování jejich vzájemné přeměny a jejich úlohy v buněčné signalizaci. Velmi důležitou oblastí je též výzkum nadmolekulárních buněčných struktur a jejich funkce. SP se soustřeďuje též na principy poruch uvedených struktur a jejich funkcí, tedy na molekulární podstatu vzniku, rozvoje a průběhu chorobných stavů. Významnou součástí studia je fyziologický a patogenetický význam reaktivních forem kyslíku a dusíku, předmětem SP jsou mechanizmy působení látek poškozujících nukleové kyseliny a biomembrány. Ve SP je věnována pozornost výzkumu poruch buněčné signalizace včetně kancerogeneze a atherogeneze. Molekulární podstaty dědičných a získaných metabolických poruch, mechanismů udržování stálého vnitřního prostředí (metabolické a iontové rovnováhy) a s tím spojených patologických odchylek. SP se též zabývá vývojem nových laboratorních diagnostických metod.
      Ve smyslu čl. 3 odst. 1 věta druhá Řádu přijímacího řízení pro uchazeče Univerzity Karlovy
      jde o studijní program bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Kritéria hodnocení přijímací zkoušky:
      1. vhodnost, kvalita a úspěšnost pregraduálního studia, případně odborné pracovní zkušenosti uchazeče a jeho publikační činnost. Max. 15 bodů.
      2. schopnost uchazeče anglicky samostatně v 5 až 10 minutách popsat navrhovaný projekt své práce a pak o něm diskutovat. Max. 15 bodů
      3. hloubku znalostí souvisejících s tématem projektu a pohotovost v odpovědích na obecné i odborné otázky v této oblasti oboru (obvykle vzneseno 3 – 5 otázek) Max. 30 bodů
      4. vztah tématu k zaměření zamýšleného školitele a jeho výzkumným projektů. Max. 20 bodů
      5. vyjádření potenciálního školitele k vybavenosti školícího pracoviště a k finančnímu zajištění studentova výzkumu. Max. 20 bodů.

      Minimální počet bodů pro přijetí: 65 bodů.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 08.06.2021 Do: 08.06.2021
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 22.06.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Bližší informace: viz webové stránky http://dspb.avcr.cz/
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent SP Biochemie a patobiochemie je seznámen s aktuálními výzkumnými tématy, trendy a experimentálními přístupy zejména v těchto oblastech: výzkum vrozených vad a jejich biochemických následků, metabolické poruchy, aktuální otázky v experimentální onkologii, výzkum poruch buněčné signalizace včetně redoxní signalizace v souvislosti s řízením proliferace, diferenciace a programové smrti buněk, neurodegenerace. Je připraven tyto znalosti převést do vývoje nových laboratorně diagnostických metod a terapeutických aplikací a diskutovat o cílech nejbližšího výzkumu s klinickými odborníky a se specialisty jiných biomedicínských odvětví.
      Bližší informace: viz webové stránky http://dspb.avcr.cz/