Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Teoreticko-výzkumná psychologie (0313TA230005)

    Fakulta: Fakulta humanitních studií
    Studijní program: Teoreticko-výzkumná psychologie (N0313A230005)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.03.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Studijní program je oborově zakotven v psychologii. Ve svých teoretických základech proto zahrnuje a rozvíjí znalosti základních disciplín psychologie - vývojové, sociální, kognitivní, evoluční, srovnávací psychologie a psychologie osobnosti, dále také teoretické znalosti specifických témat jako je psychologie jazyka, psychopatologie a mezikulturní psychologie. Program připravuje odborníky pro výkon samostatné vědecké práce v oboru psychologie. Rozvíjí a systematicky trénuje základní i pokročilé výzkumné dovednosti, včetně znalostí a dovedností z oblasti podávání žádostí o grantovou podporu pro tvůrčí a vědeckou činnost. Rozvíjí kompetence v oblasti tvorby vhodných výstupů uplatnitelných v domácím i mezinárodním vědeckém prostředí, primárně na poli základního výzkumu. Orientuje však studenta i na poli aplikovaného výzkumu rozvojem dovedností transferu poznatků získaných v akademickém prostředí do prostředí praxe státních, neziskových či komerčních sektorů.

      Studijní program uskutečňován bez specializace.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací řízení se skládá z ústního pohovoru, v jehož rámci uchazeč předkládá portfolio s přehledem dosavadních zkušeností v oblasti psychologického výzkumu. Portfolio musí obsahovat:

      1. Vytištěný exemplář bakalářské práce a/nebo další vlastní vědecké práce (např. seminární); v případě, že bakalářská práce není dosud dokončena, je možno předložit její část.

      2. Seznam 5 odborných titulů (knihy, články atd.) z oboru psychologie demonstrujících odborný zájem studenta.

      Dále je možné doplnit portfolio například přehledem:
      - dalších vědeckých prací, na kterých uchazeč participoval,
      - akademickým či výzkumných stáží,
      - dosud realizovaných akademických či výzkumných zahraničních stáží/pobytů.

      V rámci ústní zkoušky by měl být uchazeč schopen -v anglickém jazyce- představit téma vybraného vlastního badatelského počinu (např. bakalářská práce) a prokázat schopnost diskutovat teoretický kontext a metodologickou strukturu této práce. Dále by měl být schopen -v českém jazyce- představit základní témata, záměry i argumentaci vybraných odborných titulů uvedených v portfoliu a v návaznosti na to prezentovat návrh výzkumného tématu z oboru psychologie.

      Komise posuzuje obsahové kvality předloženého portfolia a kvalitu prezentace uchazeče u ústní zkoušky. Ústní pohovor je hodnocen maximálně 12 body. Bodovou hranici pro přijetí stanoví děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů skládajících přijímací zkoušku a kapacitním možnostem fakulty.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 01.06.2021 Do: 11.06.2021
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 14.06.2021 Do: 30.06.2021
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Na základě poslední novely ZVŠ (č. 495/2020 Sb., dne 1. ledna 2021 nabyla účinnosti), která dovoluje vysokým školám se v mimořádných situacích odchýlit od běžné praxe, se mění vyhlášení přijímacího řízení pro rok 2021/2022 u studijního programu Teoreticko-výzkumná psychologie takto:
      ústní pohovor bude veden distančně pomocí určeného on-line nástroje.
      Podklady (portfolio) musí uchazeči nahrát do 28. května 2021 ve své webové přihlášce.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Další informace a kontakty na https://fhs.cuni.cz/FHS-2450.html
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent programu disponuje znalostí klíčových teoretických poznatků oboru psychologie, pokročilých teoretických modelů z oblasti sociální, vývojové, evoluční, kognitivní psychologie a psychologie osobnosti. Teoretické základy absolventa obohacují i znalosti ze specifických teoretických oblastí psychologie, např. mezikulturní psychologie, psychologie jazyka a gramotnosti, psychopatologie, psychologie zdraví, psychologie partnerských vztahů, což vybavuje studenta schopností pružně reagovat na požadavky praxe. Absolvent dále rozumí provázanosti psychologie a příbuzných humanitních a společenskovědních disciplín a dokáže tak uvažovat ve smyslu interdisciplinární perspektivy výzkumu.
      Absolventi mohou pracovat např. na pozicích asistentů výzkumu, organizačně administrativních pracovníků ve výzkumných institucích, samostatných vědeckých pracovníků referentů i administrátorů výzkumných dat v akademických, školských i zdravotnických institucích s potřebou (nejen) psychologického výzkumu, dále také jako administrativní referenti výzkumu v grantových agenturách a agenturách pro podporu implementace výsledků výzkumu do praxe.