Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Farmakologie a toxikologie (0916VD080009)

    Fakulta: Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
    Studijní program: Farmakologie a toxikologie (P0916D080009)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 1
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.08.2020
      Poznámka k termínu: Uzávěrka přihlášek: 31. 8. 2020
      Přijímací zkoušky:   14. - 18. 9. 2020
      Náhradní termín přij. zk.: 21. - 25. 9. 2020
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Doktorský program Farmakologie a toxikologie je zaměřen na studium interakcí léčiv s organismem ve smyslu farmakokinetiky, farmakodynamiky a toxicity léčiv. Studenti tohoto programu si rozšiřují základní teoretické znalosti farmakologie a toxikologie a získávají odborné zkušenosti při experimentální práci s nejmodernějšími metodikami molekulární a buněčné farmakologie a genetiky a to na modelech in vitro, in situ, ex vivo a in vivo. V závislosti na specializaci studia jsou absolventi odborníky na různé aspekty farmakologie, včetně mechanismů účinků léčiv, lékových interakcí, metabolismu a exkrece. Studijní program farmakologie a toxikologie je vhodný nejen pro zájemce o experimentální výzkum, ale i pro uchazeče, kteří se v budoucnu chtějí uplatnit v klinické práci. Standardní doba studia je čtyři roky.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Rámcový obsah přijímací zkoušky

      Ústní zkouška z obecné a speciální farmakologie a patobiochemie.
      Část zkoušky v anglickém jazyce pro posouzení znalosti angličtiny (alespoň znalost na úrovni B2 je podmínkou).

      Doplňující podmínky pro bonifikaci (např. praxe)

      Řádně ukončené studium v magisterském studijním programu farmaceutického, lékařského nebo přírodovědného či biologického zaměření (hodnoceno 2 body).
      Praxe v oboru (hodnoceno 3 body).
      Uvedení předpokládaného školícího pracoviště a uvedení souhlasu konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorandského projektu (hodnoceno max. 5 body).

      Kritéria pro vyhodnocení přijímací zkoušky

      1. Úroveň odborných znalostí - posouzena na základě odpovědí na otázky z okruhu témat uvedených v Rámcovém obsahu přijímací zkoušky (lze získat max. 10 bodů)
      2. Předložený doktorandský projekt - hodnocena je komplexnost projektu, moderní metodické přístupy pro řešení a návaznost projektu na již řešená témata v oborové radě (lze získat max. 10 bodů)

      Minimální bodová hranice pro přijetí je 20 bodů.
      Děkan rozhodne o přijetí toho/těch uchazeče/uchazečů, který/kteří splnil/i podmínky přijímacího řízení a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil/i v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných uchazečů pro konkrétní program.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 14.09.2020 Do: 18.09.2020
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 21.09.2020 Do: 25.09.2020
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Část zkoušky v anglickém jazyce pro posouzení znalosti angličtiny (alespoň znalost na úrovni B2 je podmínkou).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Absolvent doktorského studijního programu Farmakologie a toxikologie je odborníkem v oblasti teoretické, experimentální i aplikované farmakologie a toxikologie a vykazuje schopnost samostatné tvůrčí práce a myšlení v dané oblasti. Výuka definovaná individuálním studijním plánem umožňuje studium od oblastí zabývajících se molekulární a buněčnou úrovní, přes úroveň účinků látek na izolovaných orgánech či na celém organismu. Jsou pokryty i oblasti veterinární farmakologie a radiofarmacie. Z uvedeného plyne, že výstupní speciální znalosti a odborné zkušenosti se u absolventů budou lišit v závislosti na jejich specializaci během doktorského studia.

      Absolvent si osvojil nové poznatky a metodické přístupy ve vztahu k vědeckým zásadám vývoje nového léku, k hodnocení vlastností a užití léčiv v souladu s principy racionální a individuální terapie a medicínou založenou na důkazech. Umí kriticky vyhodnocovat nejnovější poznatky v biomedicínském oboru a reagovat na nové technologie a trendy. Je schopen nezávisle prezentovat výsledky vědecké práce na mezinárodních konferencích a v odborných časopisech. Je schopen komunikovat s odborníky v biomedicínských disciplínách.

      Absolventi mohou najít uplatnění v laboratořích farmaceutického průmyslu (např. preklinický/klinický výzkum a vývoj), v nemocnicích (např. laboratoře molekulární genetiky), v oblastech veterinární a nukleární medicíny, v akademickém/univerzitním prostředí i ve výzkumných ústavech.

      Obhajobou disertační práce absolvent dokládá, že je schopen samostatně vědecky myslet a pracovat. Absolventi obdrží titul Ph.D. a splňují předpoklady pro další kariérní růst v oborech, které se zabývají léčivy a jejich terapeutickými i toxickými účinky.