Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Informatika - Umělá inteligence (0619TA140003)

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Informatika - Umělá inteligence (N0619A140003)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 29.02.2020
      Poznámka k termínu: Studijní program bez specializací.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Cílem programu SP je vychovávat absolventy, kteří dokáží používat a vyvíjet techniky umělé inteligence zejména pak v
      následujících oblastech: řešení úloh a rozhodovacích problémů, automatické plánování a rozvrhování, přírodou inspirované techniky, strojové učení včetně
      neuronových sítí a robotika včetně práce s přirozeným jazykem a obrazem. Studijní program je zaměřen na širokou škálu metod umělé inteligence, které
      vycházejí z oblastí matematiky jako je diskrétní matematika, logika a pravděpodobnost, jsou postavené na teoretických základech informatiky
      (datové struktury, vyčíslitenost a složitost, teorie automatů) a využívají možností současných výpočetních systémů především po softwarové stránce.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      V případě programů Informatika – Diskrétní modely a algoritmy, Informatika – Jazykové technologie a počítačová lingvistika, Informatika – Softwarové a datové inženýrství, Informatika – Softwarové systémy, Informatika – Teoretická informatika, Informatika – Umělá inteligence, Informatika – Vizuální výpočty a vývoj počítačových her, je tato zkouška písemná a tvoří ji 4 úlohy. Na vypracování zkoušky je 75 minut. Za každou úlohu bude možné získat nejvýše 25 bodů. V případě, že vypracované řešení bude neúplné, bude přidělen pouze alikvotní počet bodů. Maximální celkový počet bodů je 100. Bodová hranice pro přijetí na základě přijímací zkoušky (pokud uchazeč splní ostatní podmínky požadované v přijímacím řízení) je 40 bodů ze 100 možných.

      Skladba úloh písemné zkoušky:
      - Informatika (4 úlohy)

      Uchazeči o studium v českém jazyce, kteří nedoloží absolvování vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání v České nebo Slovenské republice na školách s českým nebo slovenským jazykem výuky, musejí doložit dostatečnou znalost českého nebo slovenského jazyka buď dokladem o absolvování alespoň dvouletého studia na základní, střední nebo vysoké škole v ČR nebo SR vyučující v českém nebo slovenském jazyce, nebo dokladem o vykonání zkoušky z českého jazyka úrovně B2 nebo C1 na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK), nebo doložením vykonání zkoušky z českého jazyka úrovně B2, C1 nebo C2 na Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, nebo doložením vykonání státní jazykové zkoušky z českého nebo slovenského jazyka na jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky. Úředně ověřený doklad je nutno zaslat na studijní oddělení MFF UK nejpozději do 31. 7. 2020.

      Ke studiu budou přijati všichni uchazeči, u kterých bylo ověřeno splnění požadovaných podmínek.

      Ke každé podané přihlášce do magisterského studijního programu uchazeč doručí co nejdříve po podání přihlášky, nejpozději však do 30. 9. 2020 úředně ověřenou kopii bakalářského nebo magisterského diplomu, případně potvrzení fakulty či vysoké školy o absolvování vysokoškolského studia. Tento požadavek se netýká posluchačů, resp. absolventů, bakalářského nebo magisterského studia na MFF UK.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 03.06.2020 Do: 03.06.2020
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 22.06.2020 Do: 22.06.2020
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkoušky na MFF byly celoplošně zrušeny. Rozhodnutí o přijetí bude fakulta vydávat až po doložení všech ostatních podkladů nutných pro přijetí ke studiu (doklad o ukončení střední školy apod.). Pro doložení těchto podkladů zůstávají všechny termíny beze změny.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Pro studijní programy Informatika – Diskrétní modely a algoritmy, Informatika – Jazykové technologie a počítačová lingvistika, Informatika – Softwarové a datové inženýrství, Informatika – Softwarové systémy, Informatika – Teoretická informatika, Informatika – Umělá inteligence, Informatika – Vizuální výpočty a vývoj počítačových her, je od odborné přijímací zkoušky na navazující magisterské studium, nebo od její části, upuštěno na základě předchozího bakalářského studia na MFF UK dle podmínek uvedených dále. O upuštění od přijímací zkoušky nebo její části je nutno požádat současně s podáním přihlášky. Upuštění není možné u uchazečů, kteří již studovali studijní obor navazujícího magisterského studia podle akreditací platných v akademickém roce 2018/19, jemuž odpovídá navazující magisterský studijní program podle nových akreditací platných v akademickém 2020/21, na který se hlásí.

      Pro upuštění od odborné přijímací zkoušky je nutno splnit alespoň jednu z následujících podmínek a tuto skutečnost řádně doložit v žádosti:
      Od přijímací zkoušky na magisterské studium studijních programů Informatika – Diskrétní modely a algoritmy, Informatika – Jazykové technologie a počítačová lingvistika, Informatika – Softwarové a datové inženýrství, Informatika – Softwarové systémy, Informatika – Teoretická informatika, Informatika – Umělá inteligence, Informatika – Vizuální výpočty a vývoj počítačových her je upuštěno u uchazečů, kteří jsou absolventy nebo studenty posledního ročníku bakalářského studijního programu Informatika B1801.

      Podepsanou a doloženou žádost (vč. uvedení identifikačního čísla přihlášky přiřazeného uchazeči studijním informačním systémem při podání přihlášky) o upuštění od přijímací zkoušky je třeba podat současně s přihláškou. Nebude-li žádost podána a doložena do 29. 2. 2020, bude uchazeč pozván k přijímací zkoušce. Na žádosti podané po tomto termínu nebude brán zřetel.
      Žádost je nutno zaslat na studijní oddělení MFF UK v listinné podobě. Formulář žádosti se nabídne při vyplňování elektronické přihlášky nebo je dostupný na adrese https://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/faq.htm. Žádost je nutno doložit buď úředně ověřenou kopií bakalářského diplomu, nebo potvrzením o studiu bakalářského studijního programu opravňujícího k upuštění od přijímací zkoušky (viz výše). V případě, že bude od přijímací zkoušky upuštěno na základě potvrzení o studiu bakalářského studijního programu, je nutno do termínu 30. 9. 2020 tento studijní program úspěšně absolvovat. Rozhodnutí o upuštění od přijímací zkoušky bude fakulta rozesílat po uzavření termínu pro podání přihlášek, tj. nejdříve začátkem března.

      U všech uchazečů se očekává znalost anglického jazyka umožňující výuku některých předmětů v tomto jazyce.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent oboru dokáže aplikovat a dále rozvíjet techniky návrhu inteligentních systémů, jako je formální modelování znalostí a komplexních systémů prostředky matematické logiky a teorie pravděpodobnosti, automatické řešení úloh, plánování a rozvrhování, řízení autonomních agentů (jak virtuálních, tak fyzických), strojové učení a dolování dat. Je schopen analyzovat a formálně popsat komplexní rozhodovací problém, navrhnout vhodnou řešící techniku a tuto techniku implementovat. Absolventi oboru mohou pracovat ve výzkumu a vývoji v akademické sféře i v praxi na jakékoliv pozici vyžadující logické myšlení, schopnost analýzy a algoritmický přístup či využití moderních metod informatiky (deklarativní a přírodou inspirované programování).