Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Praktická a ekumenická teologie a teologická etika (6141V080) DSP II

    Fakulta: Evangelická teologická fakulta
    Studijní program: Teologie (P6141)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: angličtina
    Předpokládaný počet přijímaných: 5
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    3 / 3

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 31.12.2019
      Poznámka k termínu: Uchazeči, kteří nejsou občany ČR nebo kteří nezískali magisterské vzdělání ve studijním programu akreditovaném v ČR musejí požádat o nostrifikaci své magisterské kvalifikace. Podrobnosti viz https://web.etf.cuni.cz/ETFENG-62.html.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Posláním doktorského studia v oboru Praktická a ekumenická teologie a teologická etika je způsobem obvyklým v pokročilých studiích kultivovat u studentů jejich schopnost teologického myšlení a na expertní úroveň prohloubit jejich poznání teologické tradice v jejím ekumenickém, praktickém a eticko teologickém rozměru. Poznatky i postupy svého oboru se studenti učí kriticky analyzovat, reflektovat a vykládat je jak v jejich vlastních specifických kontextech, tak v interdisciplinárních souvislostech současného vědního poznání. Podle zaměření disertačního projektu je studium soustředěno na příslušnou specializaci v oblasti ekumenické či praktické teologie (např. homiletiku, katechetiku, liturgiku, poimeniku, praktickou eklesiologii, hymnologii či misiologii), nebo teologickou etiku či křesťanskou sociální praxi (diakoniku). Současně ovšem toto studium zachovává příslušnou šíři záběru a interdisciplinární orientaci, jež je vlastní všem dílčím teologickým oborům.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová, ústní.

      Součásti, obsah a hodnocení přijímací zkoušky:

      1. Odborná rozprava nad předloženým projektem disertační práce, při níž se hodnotí věcná a metodologická kvalita projektu, jeho inovativní potenciál a schopnost uchazeče vyložit a obhájit badatelský záměr. Část rozpravy se koná v cizím jazyce (angličtině, němčině či francouzštině, jazyk volí uchazeč). Pokud to povaha projektu vyžaduje, ověřují se také znalosti relevantních starověkých a světových jazyků (např. latina, řečtina, hebrejština, angličtina, němčina, francouzština). Komise uděluje 0–60 bodů.

      2. Ústní zkouška, při níž se posuzují znalosti a orientace v daném oboru v rozsahu státních závěrečných zkoušek magisterského studia (uchazeč předkládá seznam nejméně pěti titulů nastudované literatury). Komise uděluje 0–40 bodů.

      Bonifikace: Pokud student předem konzultoval návrh svého disertačního projektu s potenciálním školitelem, získal jeho doporučení projektu a jeho písemný souhlas s možným budoucím vedením, získává bonifikaci 10 bodů.

      Minimální bodová hranice pro přijetí: 75 bodů.

      Zvolené téma a výběr zamýšleného školitele uchazeč předem konzultuje s předsedou příslušné oborové rady.

      Podmínky přijetí
      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u přijímací zkoušky celkem získal minimálně 75 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní obor (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé obory), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Předpokládaný počet přijímaných je stanoven zvlášť pro prezenční a zvlášť pro kombinovanou formu studia.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 02.01.2020 Do: 17.01.2020
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 20.01.2020 Do: 31.01.2020
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Individuálně, podle zaměření dizertačního projektu.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Neotevírá se.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent má komplexní znalosti teologie, které jsou založeny na současném stavu poznání. Podle zaměření svého disertačního projektu má expertní znalosti, dovednosti a kompetence v oblasti praktické teologie, ekumenické teologie či teologické etiky. Rozumí ekumenickému rozměru křesťanské tradice a orientuje se v jejích pluralitních projevech. Zná dějiny svého oboru, reflektuje jeho metodologickou problematiku a rozumí jeho současným trendům.
      Je schopen přesného teologického myšlení, dokáže pojednat i vysoce komplexní a kontroverzní otázky. Umí zpracovat fundovaný rozbor teologické problematiky a svůj nález srozumitelně vyložit v interdisciplinárních souvislostech. Je schopen prezentovat výsledky své vědecké práce na mezinárodní úrovni.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Výše poplatků [CZK] / za období: 12500 CZK / rok