Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Aplikovaná etika (0223TA100005)

    Fakulta: Katolická teologická fakulta
    Studijní program: Aplikovaná etika (N0223A100005)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 40
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    2 / 27

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky 1: 31.03.2019
      Termín podání přihlášky 2: 05.08.2019
      Poznámka k termínu 2: Děkan vyhlásil dle Řádu přijím. řízení pro uchazeče čl. 8 odst. 1 dodatečné přijímací řízení
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Jde o studijní program bez specializace. Studijní program Aplikovaná etika ve svém obsahu navazuje na bakalářský studijní obor Teologické nauky zabezpečovaný Katolickou teologickou fakultou UK a na další humanitní a sociálně zaměřené bakalářské studijní programy a obory jiných fakult a škol. Jejich obsah doplňuje, rozvíjí a staví do etických kontextů. Zároveň poskytuje specializaci v oblasti křesťanské sociální etiky.
      Studijní program reaguje na zřejmou společenskou poptávku a nabízí možnost vzdělání v základních oblastech aplikované etiky – politické etiky, hospodářské etiky, bioetiky a environmentální etiky. Obor má za cíl zprostředkovat studentům kompetence, které jim umožní identifikovat, pojmenovávat a rozpracovávat etické otázky současnosti. Chce tak činit s návazností na křesťanskou antropologii, filosofii a sociální nauku.
      Cílem oboru je naučit studenty samostatné kritické reflexi etických problémů, respektující komplexitu těchto problémů i rozdílnost možných odpovědí.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá ústní formou.
      Průběh přijímací zkoušky:
      a) Uchazeč obdrží text vybraný z odborné literatury (teologická etika) ve zvoleném cizím jazyce (výběr z angličtiny, němčiny, francouzštiny a italštiny) a ve zkušební místnosti bude mít čas (cca 15 minut), aby text přečetl a připravil si odpovědi na otázky pod textem. Otázky se vztahují k porozumění textu a obecným znalostem. Při přípravě nelze používat slovník ani jiné pomůcky. Před komisí odpovídá česky na otázky pod textem.(max. 10 bodů)
      b) Uchazeč uvede, kterou knihu z doporučené literatury nastudoval, a komise prověří pochopení a znalost, které se vztahují ke zvolené knize.(max. 10 bodů)
      c) Dále je prověřována schopnost uchazeče k magisterskému studiu, orientace v oboru a znalosti literatury na základě vlastního studia uchazeče (uchazeč si k přijímací zkoušce přinese seznam přečtené literatury). Pohovor se zaměří na uchazečovu představu o specializaci v rámci navazujícího magisterského studia, eventuálně o tématu diplomové práce. (max. 10 bodů)
      Maximální počet bodů za přijímací zkoušku: 30
      Minimální počet bodů nutný pro přijetí: 15
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 12.09.2019 Do: 12.09.2019
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 19.09.2019 Do: 19.09.2019
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Uchazeč musí mít k přijímací zkoušce prostudovánu alespoň jednu z uvedených publikací:
      ANZENBACHER, A: Úvod do etiky, Praha: Zvon 1994
      HUBER Wolfgang: Etika: základní otázky života, Praha: Vyšehrad 2016.
      KÜNG, H.: Světový étos pro politiku a hospodářství, Praha: Vyšehrad 1999
      SUTOR, B.: Politická etika, Praha: OIKOYMENH 1996
      WEBER, H.: Všeobecná morální teologie, Praha: Zvon – Vyšehrad 1998
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent oboru najde profesní uplatnění zejména v těchto oblastech:
      • oblast činnosti nestátních a neziskových ekologických, lidskoprávních či místních aktivistických organizací působících ve veřejném prostoru a plnících kontrolní roli – tzv. „watch-dog“, „public policy“, „think tank“ a „advocacy“ organizace,
      • oblast firemního působení ve smyslu konceptu společenské odpovědnosti firem (SOF), činnost v nově vznikajících odděleních a odborech pro SOF,
      • oblast utváření a uskutečňování minimálních závazných standardů jednání (tzv. etických kodexů) ve státním, veřejném i soukromém sektoru (činnost tzv. etických pověřenců a práce etických komisí),
      • oblast profesního působení na pracovních pozicích v soukromém i veřejném sektoru vyžadujících kompetenci při řešení etických problémů (oblast medicíny a pečovatelství, oblast sociální pomoci a podpory, oblast výzkumu, oblast personálního managementu, oblast mediálního působení)
      • oblast výuky aplikované etiky na gymnáziích, středních a vyšších odborných školách (zejména zdravotnických, sociálních, veřejnosprávních atd.)