Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Německý jazyk a literatura (7310T106)

    Fakulta: Filozofická fakulta
    Studijní program: Filologie (N7310)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Předpokládaný počet přijímaných: 30
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    12 / 20

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky 1: 31.03.2019
      Termín podání přihlášky 2: 12.08.2019
      Poznámka k termínu 2: týká se dodatečného přijímacího řízení
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      specializace: lingvistika, literatura a kultura
      volba specializace: předběžně u přijímací zkoušky, závazně u zápisu do studia

      kombinovatelnost: jednooborové i dvouoborové studium; kombinovatelnost se všemi obory navazujícího magisterského studia, které to nevylučují

      - - - - -

      Informace pro dodatečné přijímací řízení:

      Termín přijímacích zkoušek: 2.–13. 9. 2019, náhradní termín 11.–12. 9. nebo 18.–19. 9. 2019.

      Lhůta pro podávání přihlášek: do 12. 8. 2019.

      Předpokládaný počet přijímaných v dodatečném řízení pro tento obor: 15
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      přijímací zkouška: jednokolová (ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      ústní zkouška
      1) ověření znalosti gramatických struktur na úrovni bakalářského studia (max. 25 bodů)
      2) zkouška z mluvnice současné němčiny (max. 30 bodů)
      3) zkouška z německojazyčné literatury a kultury 20. století (max. 30 bodů)
      4) motivační rozhovor (max. 15 bodů)

      Uchazeči hlásící se současně na obor Německý jazyk a literatura a na obor Deutsche Sprache und Literatur in Mitteleuropa(magisterské obory) konají části zkoušky 1) – 3) jen jednou a výsledek těchto částí se jim započítává do obou oborů. Zvlášť konají pro každý z oborů jen motivační rozhovor.
      Nárokům oborového studia odpovídá uchazeč, který úspěšně ukončil (nebo zanedlouho ukončí) bakalářské studium (především) ve filologickém nebo společenskovědním oboru. U přijímací zkoušky musí prokázat znalosti, které jsou dány požadavky kladenými na ústní a písemný projev na úrovni B2 podle SERR. Zkouška začíná písemnou přípravou (délka 30 minut; všichni uchazeči pozvaní na týž den společně) v úvodu dne, při níž jsou ověřovány znalosti gramatiky na úrovni bakalářského studia. Tato písemná příprava je stejná jako písemná příprava u oboru Deutsche Sprache und Literatur in Mitteleuropa. Následuje ústní zkouška (každý/á uchazeč/ka jednotlivě), která trvá celkem 20 minut a má tři části. Při zkoušce z mluvnice se vychází z již opravené písemné přípravy a požadován je kromě praktické aplikace gramatiky také vhled do základních souvislostí a pravidel jazykového systému, přehled nejvýznamnějších gramatik, autorů a jejich koncepcí. Při zkoušce z německojazyčné literatury a kultury 20. století se vychází z předloženého seznamu literatury a důraz je kladen nejen na faktografické informace o autorech a jejich dílech, ale také na interpretaci děl, návaznost na charakteristiku epoch a sepětí s kulturně-společenským vývojem dané doby. V motivačním rozhovoru dostává uchazeč/ka prostor k tomu, aby vysvětlil/a, proč se rozhodl/a studovat právě germanistiku a právě na Ústavu germánských studií FF UK. Celá přijímací zkouška je vedena v němčině.

      další požadavky ke zkoušce:
      Uchazeč u zkoušky odevzdá seznam přečtené literatury německy píšících autorů. Seznam obsahuje minimálně 20 titulů přečtených v originále, z toho alespoň 10 beletristických děl.

      - - - - -

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program, obor či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy a obory), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program, obor či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu, oboru či dvouspecializace neumožňující samostatné (jednooborové) studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy, obory či dvouspecializace (více viz PPŘ 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů, oborů a dvouspecializací neumožňujících samostatné (jednooborové) studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program, obor či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4 a 5.5).
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 25.05.2019 Do: 13.06.2019
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 18.06.2019 Do: 19.06.2019
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      na webu ústavu: https://german.ff.cuni.cz/cs/uchazec/pripravne-kurzy/ (Ústav germánských studií – informace pro uchazeče)
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      koná se, podrobnosti viz web ústavu
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent získá vysokou úroveň jazykové kompetence slovem i písmem, disponuje faktografickými znalostmi i komunikativními dovednostmi v oblasti různorodé problematiky celé německé jazykové oblasti, a to v ohledu jazykovědném i literárním. Orientuje se v historii, filozofii a kultuře německy mluvících zemí. Svou vysokou erudovanost a jazykovou vybavenost může využít pro práci v tuzemských i zahraničních institucích, v diplomacii, v orgánech EU, pro práci v médiích, jako překladatel, jazykový expert, redaktor, vědecký pracovník a podobně. Je připraven také pro odbornou a vědeckou činnost v oblasti vzdělávání a kultury.