Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Kmenový obor: Geologie (1201V000)

    Fakulta: Přírodovědecká fakulta
    Studijní program: Aplikovaná geologie (P1202)
    Forma studia: kombinovaná
    Druh studia: doktorské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 4 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 30.04.2019
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Aplikovaná geologie se zaměřením na ložiskovou geologii, inženýrskou geologii, hydrogeologii, užitou geofyziku, geologii a geochemii životního prostředí se zabývá problematikou studia a využití horninového prostředí a ochranou životního prostředí.

      LOŽISKOVÁ GEOLOGIE
      Ložisková geologie je obor, jenž využívá poznatků všech základních i aplikovaných geovědních disciplín při vyhledávání, průzkumu, oceňování a využití ložisek nerostných surovin. Dále se zabývá ekonomikou nerostných surovin a technologií jejich zpracování. Ložisková geologie se podílí na řešení problémů životního prostředí spojených s vyhledáváním a využíváním ložisek nerostných surovin. Aspekt průmyslového využití je zkoumán nejen z pohledu současných aplikací, ale rovněž s výhledem do budoucnosti a s ohledem na využívání netradičních surovin. Hraničním disciplínou je výzkum složení, původu, technologie zpracování a způsobu degradace anorganických materiálů (přírodního kamene, malt, stavební keramiky) architektonických a sochařských výtvarných děl.

      INŽENÝRSKÁ GEOLOGIE
      Inženýrská geologie aplikuje poznatky získané geologickými metodami pro řešení praktických technických problémů. Jedná se například o ražbu tunelů, zakládání budov a dopravních staveb, stavbu zemních konstrukcí (hrází a násypů), řešení technických problémů spojených s těžbou nerostných surovin, rekultivací a revitalizací krajiny, problémů spojených s ukládáním odpadu a jeho dopadem na okolní prostředí apod. Úkolem inženýrské geologie je jak interpretace geologických údajů a identifikace mechanických a hydraulických vlastností geologického prostředí, tak analýza geotechnického problému (např. stability horninového masivu), při níž jsou využívány matematické metody.

      HYDROGEOLOGIE
      Hydrogeologie je obor, zabývající se podzemními vodami, jejich původem, podmínkami výskytu, zákony pohybu, jejich režimem, fyzikálními a chemickými vlastnostmi, jejich interakcí s horninami, povrchovými vodami a atmosférou. Moderní hydrogeologie má charakter hraničního vědního oboru na pomezí geologie, hydrauliky, hydrologie, chemie, ale i některých technických disciplín (vodárenství, stavební inženýrství, chemické technologie úpravy vod apod.). Nezbytnou metodou dnešní hydrogeologie je vytváření a užívání matematických modelů, simulujících přírodní procesy i umělé zásahy do režimu vod v saturované i nesaturované zóně. Nezastupitelnou roli má hydrogeologie v oblasti zajišťování vodních zdrojů, v ochraně životního prostředí, při průzkumu a sanaci kontaminovaných půd, hornin a podzemní vody. Stupňující se globální nedostatek kvalitní pitné vody zvyšuje v celém světě význam výzkumu podzemních vod.

      UŽITÁ GEOFYZIKA
      Studijní obor užitá geofyzika je mezní disciplínou - na pomezí geologie a aplikované fyziky. Zabývá se studiem fyzikálních polí Země (přirozených nebo uměle vybuzených) a jejich využitím při řešení geologických problémů. Předmětem jejího zájmu jsou svrchní partie zemské kůry v hloubkách od prvních metrů do prvních kilometrů. Je to část zemské kůry, kde jsou uloženy dostupné zásoby nerostných surovin a vody, kde se odehrávají stavební, zemědělské a jiné aktivity, které souvisí s tvorbou a ochranou životního prostředí. Mezi základní metody užité geofyziky patří gravimetrie, magnetometrie, seismika, geoelektrika, radiometrie, geotermika a karotáž. Tyto metody se opírají o terénní měření fyzikálních veličin nebo polí, jejich následné zpracování a geologickou interpretaci. Jedním ze základních přístupů je i matematické modelování fyzikálních polí nebo odezvy geologického prostředí na uměle buzená pole. Součástí užité geofyziky je i laboratorní studium fyzikálních vlastností hornin.

      GEOLOGIE A GEOCHEMIE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
      Interdisciplinární komplex oborů zabývajících se projevy vlivů člověka na geologické prostředí, na jejich podstatu, příčiny a zákonitosti, zejména však na jejich prevenci a minimalizaci, popř. na jejich sanaci. Jde zejména o hydrogeologické a inženýrskogeologické problémy optimálního a racionálního využívání přírodních zdrojů včetně podzemních vod ve vztahu k ostatním složkám životního prostředí, studium geneze geodynamických procesů přirozených i antropogenních ve vztahu k technologické činnosti člověka (sesuvy, poddolování, sedání, podmáčení apod.). Studium geochemie je soustředěno zejména na sledování vlivů člověka na narušení biogeochemických cyklů mezi atmosférou, hydrosférou a litosférou. Jsou řešeny geochemické problémy spjaté s nejaktuálnějšími ekologickými otázkami, tj. znečištěním atmosféry, podzemních a povrchových vod, kontaminací půd, odlesněním atd. Je sledován vliv těchto antropogenních faktorů na stav ekosystémů.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Přijímací zkouška je jednokolová a koná se formou ústního pohovoru. Ze závažných a doložených důvodů, zejména zdravotních nebo studia v zahraničí, může děkan povolit vykonání přijímací zkoušky prostřednictvím informačních a komunikačních technologií.
      Zkouška je hodnocena maximálně 100 body, z toho 30 body je bonifikováno uvedení představy o obsahu studia a plánované disertační práce v příloze přihlášky, včetně tématu disertační práce, její stručné anotace, předpokládaného školícího pracoviště a souhlasu konkrétního školitele s vedením plánovaného doktorského projektu v rámci nepovinné přílohy přihlášky.

      Při přijímacím pohovoru musí uchazeč prokázat odborné a jazykové schopnosti studovat příslušný obor a předpoklady k samostatné vědecké práci.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v doktorském studijním programu je řádné ukončení studia v magisterském studijním programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 17.06.2019 Do: 28.06.2019
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 08.07.2019 Do: 19.07.2019
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Od přijímací zkoušky bude upuštěno na základě písemné žádosti uchazeče, pokud bude úspěšným žadatelem o projekt STARS v daném akademickém roce. Žádost, jejíž nedílnou součástí je doklad o splnění podmínky, je třeba podat do 19. května 2019.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent doktorského programu aplikované geologie byl vyškolen v oblasti inženýrské geologie s důrazem na teoretickou a experimentální mechaniku zemin a skalních hornin, a na matematické modelování v geotechnice, v oblasti hydrogeologie zaměřené na využívání a ochranu podzemních vod, v oblasti užité geofyziky s důrazem na matematické modely fyzikálních polí, v oblasti ložiskové geologie zaměřené na genezi ložisek nerostných surovin, jejich vyhledávání, průzkum a oceňování, případně též sanaci opuštěných těžeb, a v oblasti geologie a geochemie životního prostředí.