Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Matematika pro informační technologie (0541TA170017)

    Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
    Studijní program: Matematika pro informační technologie (N0541A170017)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: navazující magisterské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 2 roky
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 29.02.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Poplatek za elektronickou formu přihlášky: 880 Kč
      Poplatek za listinnou formu přihlášky: 930 Kč
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      SP je orientován zejména na prohloubení teoretických znalostí relevantních matematických oborů a na jejich algoritmické uchopení. Posluchač se může zaměřit buď na matematiku pro informační bezpečnost nebo na počítačovou geometrii, grafiku a zpracování obrazu.Studijní program je zaměřen na aplikace matematiky v informačních technologiích, konkrétně v informační bezpečnosti, zpracování obrazu, počítačovém vidění a robotice.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      **V případě programů**
      Matematická analýza,
      Matematické modelování ve fyzice a technice,
      Matematické struktury,
      Matematika pro informační technologie,
      Numerická a výpočtová matematika
      Pravděpodobnost, matematická statistika a ekonometrie
      je tato zkouška písemná a tvoří ji 4 úlohy. Na vypracování zkoušky je 75 minut. Za každou úlohu bude možné získat nejvýše 25 bodů. V případě, že vypracované řešení bude neúplné, bude přidělen pouze alikvotní počet bodů. Maximální celkový počet bodů je 100. Bodová hranice pro přijetí na základě přijímací zkoušky (pokud uchazeč splní ostatní podmínky požadované v přijímacím řízení) je 40 bodů ze 100 možných.

      Skladba úloh písemné zkoušky:
      - Matematika (4 úlohy)

      Uchazeči o studium v českém jazyce, kteří nedoloží absolvování vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání v České nebo Slovenské republice na školách s českým nebo slovenským jazykem výuky, musejí doložit dostatečnou znalost českého nebo slovenského jazyka:

      • buď dokladem o absolvování alespoň dvouletého souvislého studia na základní, střední nebo vysoké škole v ČR nebo SR
      vyučující v českém nebo slovenském jazyce, nebo
      • dokladem o vykonání zkoušky z českého jazyka úrovně B2 nebo C1 na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy
      (ÚJOP UK), nebo
      • doložením vykonání zkoušky z českého jazyka úrovně B2, C1 nebo C2 na Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, nebo
      • doložením vykonání státní jazykové zkoušky z českého nebo slovenského jazyka na jazykové škole s právem státní jazykové
      zkoušky.

      Tento úředně ověřený doklad je nutno zaslat na studijní oddělení MFF UK nejpozději do 31. 7. 2024 (platí pro všechny výše uvedené možnosti doložení jazykových schopností).

      Ke každé podané přihlášce do magisterského studijního programu uchazeč doručí co nejdříve po podání přihlášky, nejpozději však do 30. 9. 2024, úředně ověřenou kopii bakalářského nebo magisterského diplomu, případně potvrzení fakulty či vysoké školy o absolvování vysokoškolského studia. Tento požadavek se netýká posluchačů, resp. absolventů bakalářského nebo magisterského studia na MFF UK.
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Podmínkou přijetí ke studiu v magisterském studijním programu, který navazuje na bakalářský studijní program, je rovněž řádné ukončení studia v kterémkoliv typu studijního programu.

      Způsob ověření: přijímací zkouška
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: 05.06.2024 Do: 05.06.2024
      Náhradní termín (přijímací zkoušky): 24.06.2024 Do: 24.06.2024
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Od odborné přijímací zkoušky na navazující magisterské studium, nebo od její části, je upuštěno na základě předchozího bakalářského studia dle podmínek uvedených dále.
      O upuštění od přijímací zkoušky nebo její části je **nutno požádat** bezprostředně po podání přihlášky.
      Upuštění není možné u uchazečů, kteří se hlásí ke studiu navazujícího magisterského studijního programu podle nových akreditací platných od akademického roku 2020/21 a kteří již předtím studovali studijní obor navazujícího magisterského studia podle akreditací platných v akademickém roce 2018/19, jenž odpovídá programu, na který se hlásí. Zároveň upuštění není možné u uchazečů, kteří již studovali studijní program podle nových akreditací platných od roku 2020/21 a hlásí se znovu do stejného studijního programu pro akademický rok 2024/25.
      Pro upuštění od odborné přijímací zkoušky je nutno splnit jednu z následujících podmínek a tuto skutečnost řádně doložit v žádosti.

      **Od přijímací zkoušky na magisterské studium studijního programu**
      Matematika pro informační technologie je upuštěno u uchazečů, kteří jsou absolventy nebo studenty posledního ročníku bakalářského studijních oborů
      Matematické metody informační bezpečnosti 1801R013,
      Matematika pro informační technologie 1103R041,
      Obecná matematika 1101R023,
      Obecná informatika 1801R008,
      Informatika a počítačové vědy 1801R034,
      Matematické inženýrství 3901R021,
      Matematická informatika 3901R058,
      Bezpečnost a informační technologie 1802R007,
      nebo studijních programů
      Obecná matematika B0541A170011
      Matematika pro informační technologie B0541A170003.

      **Podepsanou a doloženou žádost (vč. uvedení identifikačního čísla přihlášky přiřazeného uchazeči studijním informačním systémem při podání přihlášky) o upuštění od přijímací zkoušky je třeba poslat poštou bezprostředně po podání přihlášky. Doložení musí uvádět jak název studijního programu/oboru, tak příslušný kód studijního programu/oboru SIMS, který musí být potvrzen příslušnou vysokou školou. Nebude-li žádost podána a doložena do 29. 2. 2024, bude uchazeč pozván k přijímací zkoušce. Na žádosti podané po tomto termínu nebude brán zřetel.**

      Žádost je nutno zaslat poštou na studijní oddělení MFF UK v listinné podobě. Formulář žádosti se nabídne při vyplňování elektronické přihlášky nebo je dostupný na adrese https://www.mff.cuni.cz/cs/uchazeci/casto-kladene-dotazy. Žádost je nutno doložit buď úředně ověřenou kopií bakalářského diplomu, nebo potvrzením o studiu bakalářského studijního programu opravňujícího k upuštění od přijímací zkoušky (viz výše). V případě, že bude od přijímací zkoušky upuštěno na základě potvrzení o studiu bakalářského studijního programu/oboru, je nutno do termínu 30. 9. 2024 tento studijní program úspěšně absolvovat.

      Rozhodnutí o upuštění od přijímací zkoušky bude fakulta rozesílat po uzavření termínu pro podání přihlášek, tj. nejdříve v průběhu března.

      Koncem dubna zašle MFF UK všem uchazečům, kterým nebylo do této doby vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky, pozvánku na tuto zkoušku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Absolvent má velmi pokročilé znalosti algebry, geometrie, a logiky a jejích aplikacích v IT. Umí je používat při řešení pokročilých problémů matematické informační bezpečnosti a počítačové geometrie a grafiky. Absolvent zaměřený na matematiku pro informační bezpečnost se orientuje v současných i perspektivních systémech ochrany a utajování dat z hlediska jejich matematických principů, praktického využití a používaných protokolů. Matematické znalosti, kterými disponuje, pokrývají teoretické zázemí kryptografie v dostatečné šíři (teorie čísel, algoritmická složitost, eliptické křivky, mřížky, jednosměrné funkce). Absolvent rovněž rozumí kryptografickým protokolům a je si vědom základních právních aspektů ochrany dat. Absolvent zaměřený na počítačovou geometrii a grafiku má rozsáhlé geometrické a algebraické znalosti použitelné pro zpracování prostorové a obrazové informace.
      Absolventi naleznou uplatnění ve firmách vyvíjejících specializované aplikace v nejrůznějších oblastech informačních technologií, kde je potřeba zvládat a využívat nové poznatky a rozsáhlé datové systémy. Možná je také akademická dráha.