PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2022/2023
   Přihlásit přes CAS
Bataille, Freud a literatura - YMSMK045V
Anglický název: Bataille, Freud and Literature
Zajišťuje: Program Elektronická kultura a semiotika (24-KEKS)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2021 do 2022
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: 15 / 15 (15)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Tomáš Puškárik
Mgr. Jakub Zítko
Vyučující: Mgr. Tomáš Puškárik
Mgr. Jakub Zítko
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Jakub Kapičiak, Ph.D. (23.03.2021)
Cílem kurzu bude ve třinácti setkáních provést úvod do myšlení Sigmunda Freuda a Georgese Bataille, přičemž bude kladen důraz na rozličné intelektuální zázemí obou autorů, právě tak jako na jejich provázanost. Budeme proto sledovat intelektuální vývoj obou myslitelů a to se zřetelem k vlivům, které na jejich myšlení působily. Zaměříme se na výklad teorií, které jsou pro oba myslitele stěžejní a vzhledem k jejich intelektuálnímu vývoji se společně pokusíme sledovat jejich proměnu a hlavní problémy. Jednotlivé přednášky budou děleny do zhruba deseti tematických bloků, které budou následně předmětem semináře, v němž se budeme věnovat vybraným ilustrativním textům obou autorů. Samotné přednášky budou děleny tak, aby jejich téma bylo uchopeno z perspektiv obou přístupů a následně, v samotných závěrech, navzájem konfrontovány. Pomyslná syntéza našeho výkladu bude poté, v podobě vypracovaného metodologického aparátu, aplikována na vybraná literární díla, ve kterých oscilace psychoanalytického přístupu a Bataillova konceptu svrchovanosti nabývá velmi těsného sepjetí.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Jakub Kapičiak, Ph.D. (23.03.2021)

Témata jednotlivých přednášek / seminářů:

1. Úvodní přednáška: Sigmund Freud

2. Úvodní přednáška: Georges Bataille

3. Objev nevědomí - Okolnosti objevu nevědomí, důsledky a formování prvotních teorií. Kopernikánský obrat v přístupu k duševním poruchám a vznik psychoanalytické techniky. Prvotní reflexe psychoanalýzy v surrealistických kruzích ve Francii a reakce na pojem nevědomí. (Nevědomí, Studie o hysterii, Manifest surrealismu, Psychoanalýza)

4. Struktura, řád, zákaz a jeho konstitutivní role - Teorie topografického modelu a jeho klinická specifika (přenos). Východiska tohoto přístupu při tvorbě zákazu. Historické okolnosti prvotního zákazu a událost zrodu člověka. (Totem a tabu, Psychoanalytické chorobopisy, Erotismus)

5. Struktura, řád, zákaz a jeho konstitutivní role 2 - Přechod ke strukturálnímu modelu psychického aparátu a oidipovskému komplexu. Funkce a zkušenost hranic ustavených na základě zákazu. Problematika posvátného a profánního světa. (Já a ono, Erotismus)

6. Pud smrti a časovost - Freudova teorie pudů, jeho revize a konceptualizace pudu smrti. Člověk jakožto smrtelná bytost a problematika smrti ve vztahu k subjektu. Pojem smrti a „poslední zákaz“. (Mimo princip slasti, Pudy a jejich osudy, Svrchovanost, Vnitřní zkušenost)

7. Pud smrti a časovost 2 - Časovost pojmu jakožto řád předpokládající primát budoucnosti a minulosti. Důsledné vyloučení přítomného jako nutná podmínka subjektivity. Čas u Freuda a jeho vztah k nevědomí. Patologie času. (Psychoanalytická teorie neuróz, Vzpomínání, opakování a propracování, Hegel ve Francii, Dopis panu X., Svrchovanost)

8. Subjekt - Usouvztažnění teorie nevědomí a vědomí, které ve specifické koexistenci tvoří základ pro zkoumání subjektivity. (Přednášky k úvodu do psychoanalýzy, Teorie náboženství, Vinný)

9. Náboženství a dichotomie dobra a zla - Fundamentální dichotomie jako základ náboženství. Vztah náboženství a zákazu. Bataillova teorie sakrálního světa a mystická zkušenost. (Budoucnost jedné iluze, Mojžíš a monoteismus, Teorii náboženství, O Nietzschem)

10. Společnost a kultura - Teorie společenského uspořádání a člověka jakožto společenské bytosti. Formování skupin a jejich dynamika. Role vůdce. (Psychologie masy a analýza já, Nespokojenost v kultuře, Psychologickou strukturu fašismu, Pojem výdaje, Prokletou část)

11. Smích a vtip - Bataillovo pojetí smíchu a vnitřní zkušenost, která stojí mimo řád a strukturu. Překročení zákazu prostřednictvím vtipu. (Vtip a jeho vztah k nevědomí, Praktika radosti před tváří smrti, Smích)

12. Literatura - Vztah psychoanalýzy a literatury v nejobecnějších obrysech. Specifika psychoanalytického přístupu k literárnímu dílu a jeho interpretaci. Teoretické uchopení literatury jako takové. Bataillova teorie zla a svrchovanost literárního díla (Úvod do literární teorie, Nenávist k poezii, Literatura a zlo)

13. Literatura 2 - Aplikace vypracovaného teoretického aparátu na konkrétní literární díla. Shrnutí a vzájemná konfrontace Fredovi a Bataillovi teorie. (Perverze, Sade, Svrchovanost)

Základní literatura:

Bataille, G. (1998). Prokletá část / Teorie náboženství. Hermann & Synové.

Bataille, G. (2000). Svrchovanost. Hermann & Synové.

Bataille, G. (2001). Erotismus- Hermann & Synové.

Freud, S. (2005). Výklad snu. Portál

Freud, S. (2017). Totem a tabu. Portál

Freud, S. (2020) Přednášky k úvodu do psychoanalýzy. Portál

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK